Letečtí stíhači v boji II. (10/14)

Rychlost jako zbraň

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 2  
Sdílet
| Poslat odkaz

Prožijte s válečnými piloty dramatické okamžiky bojového vypětí! Díky realistické animaci se ocitneme v kokpitu DeHavillandu D. H. 98 Mosquito, nejrychlejší noční stíhačky Spojenců používané v Evropě, ve stíhačce F4U Corsair v Pacifiku, v F-86A Sabre ve válce v Koreji a nakonec v F-4 Phantom ve vietnamské válce. Americká dokumentární rekonstrukce

Velkým hrdinou nočních stíhacích operací Spojenců nad evropským bojištěm byl letoun DeHavilland D.H. 98 Mosquito. Byl jedním z nejrychlejších letadel druhé světové války.

Měl lehký drak postavený ze dřeva a poháněly ho dva motory Merlin, každý s výkonem 1620 koňských sil. Dosahoval rychlosti přes 600 kilometrů v hodině a byl známý pod přezdívkou Wooden Wonder – Dřevěný zázrak. Neexistovalo žádné letadlo, které by bylo v té době výkonnější. Vyzbrojené bylo čtyřmi kulomety ráže 7,7 milimetru a čtyřmi kanóny ráže 20 mm.

Mosquita mohla plnit celou řadu různých úkolů. Meteorologický průzkum, fotografický průzkum, útočné mise spojené s bombardováním nebo hloubkové nálety a ostřelování pozemních cílů. Mosquito si na evropském válčišti získalo výbornou pověst díky vysoké rychlosti a silné výzbroji.

Ale v Tichomoří náležel titul nejrychlejší spojenecké stíhačky jinému letounu, Corsairu F4U.

Corsair ve své době překonával každého japonského protivníka. Výkonnost Corsairu zajišťoval legendární hvězdicový motor R-2800, stejný, jaký poháněl Hellcaty nebo Thunderbolty. Motor R-2800 byl synonymem pro stíhačky druhé světové války. Byl to spolehlivý a mimořádně výkonný motor. Corsair s ním létal maximální rychlostí přes 700 kilometrů v hodině, což z něho dělalo nejrychlejší stíhačku zavedenou tehdy do výzbroje.

Ale konec druhé světové války přinesl obrovský technický pokrok. Piloti vycvičení na letounech s pístovými motory se přeškolovali na rychlé proudové letouny. Válka v Koreji se stala první válkou proudových letadel. A rychlost byla opět důležitým faktorem boje.

Video není k dispozici. » Videoarchiv

Diskuse diváků
 • Petr 12. 2. 2015 12:20

  Závistiví, lakomí a nafoukaní češi... Bez dostatečné protislužby, budou nadávat a stěžovat si

  Propaganda Ameriky? Nebýt jejich armády, tak tady teď Německo s Ruskem rozkazují celé evropě...…

 • Čech 8. 5. 2012 20:44

  Čech

  Každej tupec ví co je to kabina letadla, jenom ČT to neví.

 • Schneider 8. 5. 2012 20:31

  americká propaganda

  Tehle seriál není nic jiného než Americká propaganda.

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Originální název: Supersonic – Stopáž: 45 minut – Rok výroby: 2008 – ST  HD
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Další zdroje