Letečtí stíhači v boji II. (9/14)

Thunderbolt

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 1  
Sdílet
| Poslat odkaz

Prožijte s válečnými piloty dramatické okamžiky bojového vypětí! Díky realistické animaci se ocitneme nad evropským válčištěm v kokpitu největší a nejodolnější jednomotorové stíhačky, jakou Spojenci během II. světové války vyráběli. Americká dokumentární rekonstrukce

P-47 Thunderbolt si nad okupovanou Evropou získal pověst jednoho z neodolnějších stíhacích letounů druhé světové války. V plamenech poslal k zemi téměř čtyři tisíce nepřátelských letadel. Republic P-47 Thunderbolt byl zaveden do výzbroje leteckého sboru armády Spojených států v roce 1942. Letoun byl navržen jako výšková stíhačka určená k ničení nepřátelských bombardérů. Byla to největší a nejvýkonnější jednomotorová jednomístná stíhačka, jakou Spojenci během druhé světové války vyráběli. Byla vybavena jedním z nejznámějších motorů vyráběných za války – Pratt & Whitney R2800 – dvouhvězdicovým osmnáctiválcem s výkonem 2000 koní. Motor byl přeplňovaný turbodmychadlem, které zajišťovalo udržení vysokého výkonu i ve velkých výškách. Turbodmychadlo stlačovalo řídký vzduch a vytvářelo motoru pro práci stejné podmínky, jaké měl v malé výšce. Díky tomu si dokázal udržet velký výkon i ve výškách přes deset tisíc metrů. Drak letounu byl postaven kolem mohutného motoru a rozměrných kanálů pro přívod vzduchu k turbodmychadlu, které bylo umístěné v zadní části trupu. Tak získal P-47 své charakteristické linie a impozantní rozměry. Náš dokument vám představí tuto stíhačku v boji, způsob jejího ovládání, její přednosti i slabiny.

Video není k dispozici. » Videoarchiv

Diskuse diváků
 • Petr 12. 2. 2015 12:20

  Závistiví, lakomí a nafoukaní češi... Bez dostatečné protislužby, budou nadávat a stěžovat si

  Propaganda Ameriky? Nebýt jejich armády, tak tady teď Německo s Ruskem rozkazují celé evropě...…

 • Čech 8. 5. 2012 20:44

  Čech

  Každej tupec ví co je to kabina letadla, jenom ČT to neví.

 • Schneider 8. 5. 2012 20:31

  americká propaganda

  Tehle seriál není nic jiného než Americká propaganda.

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Originální název: Thunderbolt – Stopáž: 45 minut – Rok výroby: 2008 – ST  HD
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Další zdroje