Letečtí stíhači v boji II. (6/14)

Mustang

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Prožijte s válečnými piloty dramatické okamžiky bojového vypětí! Díky realistické animaci se ocitneme nad Německem, kam slavné stíhačky doprovázely spojenecké bombardovací svazy na dálkových misích. Americká dokumentární rekonstrukce

Ve vzdušných bitvách druhé světové války si jeden letoun vybojoval pověst nejlepší stíhačky své doby. P 51 Mustang – skvělá kombinace rychlosti, doletu a palebné síly. Pomocí počítačové animace se ocitnete v kokpitu Mustangu a zúčastníte se soubojů na život a na smrt s nejlepšími protivníky leteckých sil Osy v Evropě i v Tichomoří: s Messerschmidtem Bf 109, s japonskými Zery i s německými proudovými stíhačkami.

Když britský ministr letectví v roce 1940 žádal Američany, aby North American Aviation otevřela novou linku na výrobu letounu P-40 pro RAF, firma místo toho nabídla postavit úplně nový letoun a slíbila dodávky v co nejkratším čase. O pouhých 127 dní později byl první prototyp Mustangu vytažen z hangáru. Novou stíhačku poháněl stejný motor s výkonem 1100 koní, jakým byl vybaven P-40. Ale aerodynamicky byl mustang P-51 zcela odlišný. Používal laminární profil křídla. Na rozdíl od profilů používaných do té doby mělo jeho křídlo náběžnou hranu s menším poloměrem a největší tloušťku uprostřed hloubky profilu. Zakřivení profilu na horní a spodní straně bylo jen mírně odlišné. Tento pokrokový profil snižoval odpor vzduchu a zajišťoval laminární proudění na větší ploše. Umožňovalo to dosažení vyšší rychlosti a zvyšovalo to vztlak křídla. Díky tomu dosahoval prototyp rychlosti 615 kilometrů v hodině. To bylo mnohem víc, než dokázal P-40, a dokonce víc než britský Spitfire. Když byly modernizované verze P-51 vybaveny ještě motorem Roll Royce Merlin s výkonem 1700 koní, ukázal se skutečný potenciál nového letounu.

Video není k dispozici. » Videoarchiv

Diskuse diváků
 • Petr 12. 2. 2015 12:20

  Závistiví, lakomí a nafoukaní češi... Bez dostatečné protislužby, budou nadávat a stěžovat si

  Propaganda Ameriky? Nebýt jejich armády, tak tady teď Německo s Ruskem rozkazují celé evropě...…

 • Čech 8. 5. 2012 20:44

  Čech

  Každej tupec ví co je to kabina letadla, jenom ČT to neví.

 • Schneider 8. 5. 2012 20:31

  americká propaganda

  Tehle seriál není nic jiného než Americká propaganda.

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Originální název: P51-Mustang – Stopáž: 45 minut – Rok výroby: 2008 – ST  HD
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Další zdroje