Letečtí stíhači v boji II. (5/14)

Noční lovci

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Prožijte s válečnými piloty dramatické okamžiky bojového vypětí! Díky realistické animaci se ocitneme v prvních hodinách operace Pouštní bouře nad Irákem při střetu F15 s Migy 25 a Migy 29. Americká dokumentární rekonstrukce

Moderní stíhací letouny jsou schopné vypátrat protivníka i v absolutní tmě. S nepřeberným množstvím stále dokonalejších radiolokátorů a řízených střel kategorie vzduch-vzduch je mezi operacemi ve dne a v noci už jen malý rozdíl. Ale nebylo tomu tak vždy. Průkopníci nočních leteckých soubojů se vznesli k obloze desítky let předtím. Vyzkoušeli v boji nové technologie a taktiku, které jim umožnily ovládnout noční oblohu. Zažijeme noční akci amerického stíhacího letounu VFN-76 při útoku na japonské ostrovy ve válce v Pacifiku, setkáme se s upravenými Hellcaty F6F vybavenými tehdejší novinkou – radiolokátory, s britskými P-61 (Black Widow). Pak se posuneme v čase do bojů na Korejském poloostrově, kde byly v roce 1953 americké bombardéry B-29 v naprosté tmě eskortovány k cíli nočními stíhačkami F3D Skyknight námořní pěchoty. Na konci korejské války byly zbraňové systémy téměř dokonalé. Museli jste se jen ujistit, že máte zaměřený správný cíl, počkat, až ho hlavice raket uzamknou, a vypálit. Schopnost vyhledávat a ničit cíle v noci a za každého počasí se stala běžnou u všech stíhacích letadel. Během války ve Vietnamu se speciální noční stíhačky staly minulostí. Počet specializovaných letadel se neustále zmenšoval. Dnes už dokáže každá stíhačka bojovat stejně dobře v noci jako ve dne. Na závěr tohoto dílu se ocitneme v operaci v březnu 1999, v operaci Allied Force, kdy kombinované síly Severoatlantické aliance NATO udeřily na Srbsko.

Video není k dispozici. » Videoarchiv

Diskuse diváků
 • Petr 12. 2. 2015 12:20

  Závistiví, lakomí a nafoukaní češi... Bez dostatečné protislužby, budou nadávat a stěžovat si

  Propaganda Ameriky? Nebýt jejich armády, tak tady teď Německo s Ruskem rozkazují celé evropě...…

 • Čech 8. 5. 2012 20:44

  Čech

  Každej tupec ví co je to kabina letadla, jenom ČT to neví.

 • Schneider 8. 5. 2012 20:31

  americká propaganda

  Tehle seriál není nic jiného než Americká propaganda.

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Originální název: Night Fighters – Stopáž: 45 minut – Rok výroby: 2008 – ST  HD
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Další zdroje