Letečtí stíhači v boji II. (2/14)

Kamikaze

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 1  
Sdílet
| Poslat odkaz

Prožijte s válečnými piloty dramatické okamžiky bojového vypětí! Díky realistické animaci se dnes ocitneme ve válce v Pacifiku. Americká dokumentární rekonstrukce

Kamikaze, hrozivá zbraň vytvořená v zoufalství. Japonští piloti odhodlaní k nepochopitelnému činu – skončit život jako živá bomba. Pomocí počítačové animace vám tento pořad ukáže, jak takový sebevražedný nálet vypadal. A ukáže vám ho nejen z paluby, očima vyděšených posádek amerických lodí, ale i z kokpitu, z pohledu pilota sebevražedného letounu řítícího se na cíl. Do konce války bylo těchto hrůzných náletů provedeno téměř 3000 a vyžádaly si kolem 5000 lidských životů.

Myšlenkou na sebevražedné útoky se Japonci začali zaobírat po únoru 1943, poté, co ztratili Guadalcanal. Program kamikaze vznikl jako reakce na zoufalou situaci, když poznali, že konvenčními zbraněmi proti rostoucí americké materiální a technické převaze příliš nezmohou. Celá koncepce byla v japonské armádě nejprve odmítnuta jako poraženecká, ale po spojenecké invazi na Filipíny byla znovu oživena. Cílem bylo způsobit Američanům takové ztráty, aby to oslabilo jejich víru ve vítězství a chuť bojovat. Nová strategie byla nazvána Tokko Bacu Kogeke, což znamenalo speciální druh útoku. Neprodleným zavedením taktiky Tokko do praxe byl pověřen viceadmirál Takadžiro Onyši. Začal nabírat dobrovolníky z letecké skupiny námořnictva na Filipínách. Nebyl čas na nějaký speciální výcvik. Většina prvních kamikaze se rekrutovala z pilotů střemhlavých bombardérů, protože pro taktiku Tokko mohli zužitkovat zkušenosti s nálety na hladinové cíle téměř po kolmici. Vrchní velení samozřejmě chápalo, že přeměnu nejlepších synů říše vycházejícího slunce na živé bomby, bude třeba nějak citlivě podat veřejnosti. Obratně tedy překroutili japonskou historii a taktiku Tokko zahalili idealizovanými příběhy o samurajích a tradicích kodexu Bušidó. Ve skutečnosti ve zmíněném kodexu válečníka, neboli kodexu Bušidó, žádná tradice organizovaných sebevražedných útoků nebyla. Jediné, co kodex připouštěl, byla sebevražda vlastní rukou, což bylo chápáno jako důstojnější, než padnout do zajetí.

Video není k dispozici. » Videoarchiv

Diskuse diváků
 • Petr 12. 2. 2015 12:20

  Závistiví, lakomí a nafoukaní češi... Bez dostatečné protislužby, budou nadávat a stěžovat si

  Propaganda Ameriky? Nebýt jejich armády, tak tady teď Německo s Ruskem rozkazují celé evropě...…

 • Čech 8. 5. 2012 20:44

  Čech

  Každej tupec ví co je to kabina letadla, jenom ČT to neví.

 • Schneider 8. 5. 2012 20:31

  americká propaganda

  Tehle seriál není nic jiného než Americká propaganda.

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Originální název: Kamikadze – Stopáž: 45 minut – Rok výroby: 2008 – ST  HD
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Další zdroje