Pravidla

Úvod

Harmonogram

1. Nominační kolo

V prvním nominačním kole (4. 4. 2009 – 19. 4. 2009) budou diváci hlasovat prostřednictvím internetu a hlasovacích kupónů pro svoji nejoblíbenější knihu.

2. Top100

Nominovaných 100 (Top100) bude bez udání pořadí zveřejněno 9. 5. 2009. Zároveň bude odstartováno druhé kolo hlasování, v němž budou diváci vybírat pouze z nominované stovky (Top100). Hlasovat bude možné prostřednictvím internetu, SMS a hlasovacích kupónů. Knihy budou řazeny abecedně a každá bude mít své číslo (od 1 do 100).

3. Top12

V červnu bude odhaleno pořadí Top100 a v abecedním pořadí Top12, zároveň bude spuštěno třetí kolo hlasování o nejoblíbenějších 12 knih (Top12) a potrvá do 30. 9.

Pravidla hlasování

  • Do seznamu Top12 může být zařazena od jednoho autora pouze jedna kniha. (Top12 bude stanoveno tak, že bude umožněno jisté „posunování“ výsledků podle následujícího příkladu: pokud má autor v Top12 dvě knihy, což v konečném seznamu Top12 není možné, pak ta s nižším skóre bude přesunuta na pozici číslo 13 a kniha z 13. místa bude přesunuta a postoupí na 12. místo, čímž se dostane do konečného výběru Top12.)
  • Základním útvarem je beletrie vydaná jako samostatná kniha. Do kvalifikace nebudou zařazeny divadelní hry, poezie, literatura faktu a encyklopedie.
  • Kniha může pocházet z jakékoli země a jakéhokoli historického období, pokud ovšem byla přeložena do češtiny.
  • Hlasovat se může pouze pro jednu nejoblíbenější knihu (v prvním kole o jakoukoli, v druhém kole se vybírá z nominační stovky). Jedinou výjimkou jsou příběhy, které jsou napsány kupříkladu jako trilogie, ale byly vydány v jednom vícedílném svazku, jako například Pán prstenů.
  • Není možné hlasovat pro soubor knih, který byl vydán jako vícedílný soubor několika kusů knih v jednom obalu. Hlasy by měla vždy dostat jedna jediná samostatná kniha – jako například Harry Potter a Kámen mudrců.
  • Pokud divák přesto nedopatřením nominuje celý soubor a ne pouze jedinou knihu ze souboru, pak budou takovéto hlasy uznány a body připsány knize, která bude mít z celé sady nejvyšší hodnocení (například, pokud divák nominuje Harryho Pottera a neuvede jméno konkrétního dílu – konkrétní titul z této série, bude taková nominace uznána a hlas bude připsán titulu, který má v daném souboru o Harry Potterovi nejvyšší skóre).
  • Každému z titulů se budou hlasy průběžně přičítat, to znamená, že každá kniha bude mít na svém kontě všechny hlasy, kterých se jí dostalo od začátku akce až po její závěr, tedy v průběhu všech tří kol.
  • ČT si vyhrazuje právo diskvalifikovat jakékoli masově organizované hlasování, ke kterému by dal podnět jednotlivec nebo organizace, a takové hlasy či knihy bude vyřazovat z konečného hlasování.