Diskuse

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, na Divácké centrum ČT nebo použijte tento formulář.
 • ep 28. 10. 2014 12:58 Reagovat 2 2

  UKÁZKOVÁ PROPAGANDA

  Tak to jste se museli učit jak se dělá propaganda v KLDR, protože komouši proti tomuto byli břídilové! Zřejmě je třeba vymývat mozky za každého režimu...

 • Hana Všelichová 27. 6. 2013 21:17 Reagovat 6 1

  reakce na příspěvek V. Pořického

  Panu Pořickému jsem obsáhle odpověděla na jeho reakci po odvysílání premiéry. Scénář byl zkonzultován s několika vojenskými historiky i profesorem V. Nálevkou, realizován ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem a Vojenským historickým archivem. Byl posouzen jako objektivní, nevyhýbali jsme se diskutabilním okamžikům v historii legionářské anabáze. Studovali jsme téma přes deset let v archivech a pátrali po potomcích dobrovolníků, od kterých jsme získali mnoho autentických vzpomínek. Dle Vaší rétoriky soudím, že máte na legie stejný názor jako oficiální struktury za starých časů před rokem 1989. Nemohu napsat více jak 2000 znaků, zájemcům mohu poslat mnohostránkový seznam literatury, kterou mohou prostudovat.

 • JOHN JAROSLAV JANDA 23. 10. 2012 12:21 Reagovat 1 8

  IRONIE

  UDELALI SE POLITICI KTERI NEBYLI NIKDY NA FRONTE JAKO HRDINOVE A CESKY A SLOVACKY VOJENSKY LEGIONARE JAKO NECHTELE SYROCI. NAKONEC POLITICKY NAROD DOPLATIL SE SVOJI ZBABELOSTI SE SMIRENIM S NACISMEM A POTOM STALINISMEM. TGM A BENES ZANECHALI JENOM SEBE VENUJICI KULT POKRYTICKOU DEMOKRACII. THEY MADE HEROS OF THE POLITICIANS WHO NEVER FOUGHT ON THE TWO FRONTS WHILE TREATING THE CZECH & SLOVAK LEGIONNAIRES AS UNWANTED ORPHANS. IN THE END THE NATION PAID FOR ITS COWARDICE WITH CAPITULATION TO NAZISM AND LATER TO STALINISM. MASARYK & BENES LEFT BEHIND ONLY A SELF-SERVING CULT OF A HYPOCRITICAL DEMOCRACY.

 • Zbyněk 14. 12. 2011 11:05 Reagovat 1 11

  Opravdu ?

  Naštěstí byl můj děda legionář tak mám pravdivé informace. Tento dokument se s pravdou moc neslučuje. Nějak mi třeba v dokumentu chybí informace, že legionáři v Rusku ukradli státní poklad a převezli jej do naší republiky. Bylo to tolik zlata, že díky němu mohli založit Legiobanku.

 • Vladimír Pořický 2. 11. 2011 12:46 Reagovat 0 10

  "Nádherný" příspěvek ČT ke státnímu svátku. II.část

  5. 22.června 1918 bylo legionářskému Prozatimnímu výkonnému výboru sděleno: " ... cílem čs. ešalónů není více přepraviti se železnicí přes Vladivostok do Francie, nýbrž připraviti východní frontu na Volze. Na začátku července 1918 se tedy dosavadní víceméně neutrální postoj čs. jednotek vůči ruským vnitřním záležitostem změnil v p ř í m o u v o j e n s k o u i n t e r v e n c i ! 6. 7.7. 1918 vydává plk. Vojcechovský písemný příkaz plk.Čečkovi ke zřízení Povolžské fronty. K podpoře vojsk bojujících v Povolží musely být v létě 1918 ztaženy téměř všechny jednotky ze Zabajkalí a Dálného východu. 7. V létě dosahuje sbor řadu úspěchů. Na počátku podzimu je již všechno jinak. Povolžská fronta se hroutí a přichází krize a hrozba morálního rozpadu. Celé útvary odmítají poslušnost. Proto jsou čs.jednotky po stažení z fronty nasazeny k ochraně Transibiřské magistrály. Tento prostor mají neutralizovat, tj. očistit jej od všech ozbrojených skupin i nejrůznějších zločineckých band, odebrat civilnímu obyvatelstvu zbraně a udržovat zde pořádek. A tak bych mohl ještě dlouho a dlouho pokračovat: třeba o plundrování Sibiře a rekvírování potravin a majetku místnímu obyvatelstvu, zacházení s něm. a maďarskými zajatci, o případu admirála Kolčaka, o ruském carském pokladu, vysokém procentu dezercí, další krizi v květnu 1919 i o bohaté "válečné" kořisti, přivezené ve 20 000 vagónech. O tom všem autoři decentně pomlčeli. Použité zdroje: Brož I.: Rudí versus bílí - čas. Válka č.11/2009, Čurda J.: Nejslavnější legionářský boj - čas. Válka č. 10/2010, Hart.L.: Dějiny první světové války, Heřtová Y.: Zákopová válka, Krystlík T. Zamlčené dějiny, Máče J.: Legie - armáda bez státu - čas.atm č.2/2008, Anabáze ruských legií - čas. atm č.6/2008, Krize legií v Rusku a návrat domů - čas.atm č.7/2008, Sakharov K.W.: Čeští legionáři na Sibiři, www.CT 24.cz: Českoslovenští legionáři versus bolševici, www.valka.cz

 • Vladimír Pořický 2. 11. 2011 12:36 Reagovat 1 9

  "Nádherná pohádka" ČT ke státnímu svátku. I.část

  Na tento pořad jsem již kriticky reagoval v roce 2008. Vyčítal jsem mu jednostranný pohled na naše legionáře v Rusku a autorům jsem zaslal šest konkrétních otázek. Do dneška mi ani na jednu neodpověděli. Pouze a jen se zaštitovali spolupráci s odborníky, kteří prý "přistupovali k materiálu se vší odpovědnosti". Pravdou zůstává, že tato část naší historie byla naší historiografii za první republiky neskutečně adorována a po druhé světové válce zase bagatelizována. Po roce 1989 nastává čas jejího "vzkříšení", bohužel často stejnými historiky. Jenže, jak už to v interpretaci naší histori bývá, skutečnost bývá poněkud složitější. A to je velmi přesná charakteristika tohoto pořadu. Autoři zde neuskutečným způsobem zneužili osobních vzpomínek účastníků ke své interpretaci, která s objektivitou má jen velmi málo společného. Dějiny by se neměly psát tak, aby vlastní národ vypadal hezky. Nicméně vědomí nepříjemných historických pravd má být součástí sebereflexe každého národa a schopnost vyrovnat se s nimi je nezbytným atributem každé civilizované společnosti. Takže jen pár příkladů: 1. Zřejmě jen málokdo ví, že ve slavné bitvě u Zborova odmítli někteří legionáři bojovat ( 2.prapor 2.pluku). 2. V pořadu i v upoutávce se několikráte objevuje, že to byli dobrovolníci : " ...šedesát tisíc bojujících dobrovoníků". A fakta: V srpnu 1918 rozhoduje velení legií o mobilizaci v ruských zajateckých táborech, nejméně jedna třetina legionářů však odmítala bojovat. 3. Podmínky odjezdu: Už 26.3.1918 se podařilo dosáhnout dohody.Její součástí bylo ujednání, že za možnost nerušeného odjezdu z Ruska budou na žel.stanici Penza odevzdány sovět. jednotkám zbraně. Pro ochranu transportů si legionáři mohli ponechat pouze 100 pušek a 1 kulomet na 1000 vojáků. Faktem zůstává, že ze strany légií to nebylo dodržováno, ať už byly důvody třeba pochopitelné. 4. K zásadní změně situace čs. vojska ... došlo díky jednání vyslanců spoj. velmocí. Ti již počátkem června dohodli, že do Francie bude evakuována pouze menší část sboru. Většina oddílů tak měla být použita k podpoře ruské protisovětské opozice, ... .

 • JK 28. 10. 2011 23:21 Reagovat 6 0

  Jak stále tvrdím, ......

  celý život se člověk musí vzdělávat! Myslím, naprosto jiný pohled na "tatíčka" Masaryka, a *** Beneše! Choval se tak vždy až do smrti!!! Dnes je jeho "prd", dokonce uzákoněno, že se "zasloužil o tento "stá"!Děsivé, jak tito skuteční hrdinové jako Švec a další dopadli. Myslím, velmi poučné, jak tito lidé dopadli, a jak se jim za jejich vlastenectví, odměnil tento Kurvystán! Myslím, že by Vás to mohlo zajímat, obzvláště dnes, kdy se "s podivem volá", kde vlastenectví? P.S. Zajímavá je i zmínka o komisaři sovětů Haškovi, i když jeho činnost, a lezení do prdele sovětům, je obecně známé!!!

  Příspĕvek byl upraven redakcí kvůli porušení pravidel diskuse

Pošlete svůj komentář

E-mailová adresa nebude v diskusi viditelná. E-mail vyplňte v případě, pokud chcete, aby Vás mohli ostatní čtenáři kontaktovat prostřednictvím našeho webu.

Položky označené * jsou povinné.

Sledujte diskusi e-mailem

Příspěvky zadané do diskuse vám budeme posílat na zadanou e-mailovou adresu. Na konci každé zprávy bude odkaz pro odhlášení.

Položky označené * jsou povinné.

Pošlete svou připomínku

Položky označené * jsou povinné.

» Pravidla diskuse na webu České televize

» Nahlásit nevhodnou diskusi