Díky nejmodernější počítačové animaci se ocitnete též v kokpitu vrtulového bombardéru Dauntless, který pilotoval syn českých rodičů Stanley Vejtasa. V pomalém, ale odolném letounu svedl dlouhý a vyčerpávající souboj se třemi útočícími japonskými stíhačkami Zero a sestřelil je. Zblízka sledujte letecké bitvy a taktiku pilotů v americkém dokumentu

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Tento díl dokumentární série se zabývá třemi obdivuhodnými příběhy odvahy pilotů bombardérů.

První se odehrál 8. května 1942. V Tichomoří, v Korálovém moři zuřila bitva. Císařské Japonsko se snažilo upevnit svou nadvládu nad Šalamounovými ostrovy. Poprvé v průběhu války se mělo utkat se spojeneckými letadlovými loděmi a jejich námořními letouny. Osm hloubkových bombardérů SBD Dauntless z letadlové lodi Yorktown vzlétlo k hlídkovému letu proti japonským torpédovým bombardérům. Byl to sice úkol pro stíhače, ale ti byli v té době vzácným, nedostatkovým zbožím. Formaci vedl kapitán Stanley Vejtasa, syn českých rodičů, kteří se přistěhovali do Ameriky od Třebíče. Kapitán Vejtasa v těžkém a pomalém bombardéru svedl dlouhý a vyčerpávající soubor postupně až se třemi Zery najednou a dvě z nich sestřelil a přežil.

Ve druhém příběhu budeme sledovat osamělou létající pevnost B 17, jak čelí na nebezpečném průzkumném letu výpadům 17 japonských útočníků. Čtyřmotorový vojenský bombardér, který jeho posádka přezdívala Stará 666, letěl sám, bez doprovodných stíhačů a přece vyvázl díky skvělé souhře posádky a odvaze pilota Jay Zeamera.

Závěrečný příběh je z vietnamské války, kdy dvoučlenná posádka rychlého, ale neobratného amerického bombardéru Republic F 105 Thunderchief odvážně útočila na obratné vietnamské stíhače Mig 17, aby odvedla jejich pozornost od jiného pomalého vrtulového stroje a sestřelené posádky. O jedenáct dnů později byli sami pilot Thorsness a operátor Johnson při svém 93. bojovém letu sestřeleni. V zajetí strávili více než pět těžkých let.

Originální názevDogfights, season 1 / Long Odds
Stopáž45 minut
Rok výroby 2007
 )D( ST
ŽánrDokument