Letečtí stíhači v boji

Peklo nad Hanojí

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 3  
Sdílet
| Poslat odkaz

Díky nejmodernější počítačové animaci se ocitnete v kokpitu proudového Phantomu F4 v soubojích s Migy 17 a Migy 21 v době vrcholícího vietnamského konfliktu. Zblízka sledujte letecké bitvy a taktiku pilotů v americkém dokumentu

Na obloze nad Hanojí probíhaly nejzuřivější vzdušné boje celé vietnamské války. Ostré souboje nadzvukových letadel. 16. duben 1972. Americké ozbrojené síly bojují ve Vietnamu už osmý rok proti komunistické infiltraci ze Severu. V tento den kroužily nad Laosem čtyři stroje Amerického vojenského letectva F4 Phantom s volacím znakem Basco. Phantomy se tu měly přidat k bombardérům B 52, jejichž cíle byly v rámci eskalace letecké války hluboko v nitru Severního Vietnamu. Došlo však k nedorozumění a bombardéry ještě neodstartovaly. Phantomy přitom spotřebovávaly každou minutu zbytečně 70 kilogramů paliva. Olmstead mohl čekat na B 52 s rizikem, že se jich nedočká, nebo mohl zbývající palivo využít ke splnění sekundárního cíle, například k vyhledání severovietnamských Migů. Olmstead provedl obrat a zamířil přímo nad Hanoj. Téměř okamžitě, co vlétli do severovietnamského vzdušného prostoru, druhý člen osádky ohlásil dva Migy, dva modré bandity. Scéna pro velký letecký souboj byla připravena.

Američané nyní operovali ve vzdušném prostoru Severního Vietnamu poprvé po třech a půl letech. V říjnu 1968, ve snaze utlumit konflikt a dostat Severovietnamce k jednacímu stolu, zakázal tehdejší prezident Lyndon Johnson bombardování za demilitarizovanou zónou, která oddělovala Severní a Jižní Vietnam. Komunistický sever ale využil přerušení bombardování jen k posílení své vojenské kapacity a v roce 1972 byl připraven k rozsáhlé ofenzívě. Po Ho-Či-Minově stezce proudily statisíce vojáků a obrněná technika k bojovníkům Viet-congu na jihu. Severovietnamci shromáždili přibližně 200 tisíc mužů. Bylo to dvacet divizí se šesti sty tanky. V březnu 1972 Severovietnamci porušili demilitarizovanou zónu a začali postupovat směrem na jih. Osud Jižního Vietnamu se rázem ocitl v rukou amerického letectva.

Pro americké letce představoval největší hrozbu sovětský Mig 21, který byl poprvé uvedený do služby v roce 1956. Stejně jako jeho předchůdci Mig 15 a Mig 17, byl proslulý svou rychlostí a obratností. Ale na rozdíl od svých předchůdců se šípovitými křídly měl Mig 21 trojúhelníkové delta-křídlo. To u nejnovějšího stíhače kombinovalo nízký čelní odpor s vynikajícími manévrovacími schopnostmi i v nadzvukových rychlostech. Byla to taková „formule 1“ mezi letadly s vynikajícím poloměrem otáčení a silným motorem s přídavným spalováním. Byl to velice rychlý, obratný stroj, který bylo takřka nemožné zpozorovat, protože jeho motory nezanechávaly téměř žádnou kouřovou stopu. Mig 21 byl vyzbrojen dvěma střelami vzduch-vzduch s infračerveným naváděním a dvojicí kanónů ráže 23 milimetrů. V leteckých soubojích na krátkou vzdálenost to byl smrtelně nebezpečný protivník.

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný.

Diskuse diváků
 • Mig 15 7. 1. 2015 21:28

  Válka v Korei

  Že po deklarované "úspěšné" akci pilotů USAF není vždy uvedeno, kolik se jich vrátilo - proč asi…

 • Jiří 15. 10. 2013 14:58

  Jednostrannost

  Souhlasím s kritiky "hurá stylu" - každý výstřel sestřel někoho zabil nebo zranil, to komentátoři ignor…

 • pan x 16. 7. 2013 16:34

  dá se na to dívat v kombinaci s tímhle http://www.youtube.com/watch?v=mCUd7WcaLO0&li…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Originální název: Hell Over Hanoi – Stopáž: 45 minut – Rok výroby: 2007 – ST
Žánr: Dokument
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Další zdroje