Díky počítačové animaci se ocitnete v kokpitu stíhaček Tomahawk P-40, které s hrozivou tlamou žraloka na přídi odrážely japonské útoky v Číně. O pilotech tajemného letectva na moderních strojích čínské noviny psaly, že bojují jako létající tygři. Zblízka sledujte letecké bitvy a taktiku pilotů v americkém dokumentu

Pořad bylo možné přehrát do 29. 4. 2021
Video není k dispozici
Ještě před vstupem Spojených států do druhé světové války se drtivé převaze Japonského císařského letectva postavila skupina odvážných amerických pilotů známá jako Létající tygři. Tito sebevědomí profesionálové křižovali nebe na Dálném východě a pomáhali zastavit postup Japonců v Číně. Jejich sláva se rychle šířila a historky o jejich troufalých kouscích připomínaly dobrodružnou literaturu.
Poprvé vzlétli proti nepříteli 20. prosince 1941. Deset japonských dvoumotorových bombardérů Ki-21 (Sally) tehdy letělo k jihočínskému městu Kunming. Cíl už byl nablízku, když piloty japonských bombardérů ohromil pohled na čtyři drobné stíhačky, řítící se přímo na ně. Přibližující se P-40 Tomahawky zahájily palbu. Přepadené bombardéry rychle odhodily svůj náklad pum a na plný plyn otočily směrem k domovu. Objevilo se ale dalších deset stíhačů s podivnou malbou na trupu! Taková letadla Japonci ještě nikdy neviděli. Byla rychlá a skvěle pilotovaná. Na křídlech nesla výsostné znaky Čínského letectva, ale na přídi byla malba otevřené žraločí tlamy.
Toho dne tajemná letka hned čtyři japonské stroje sestřelila. Japonci vůbec netušili, kde se vzalo ve zdecimované Číně toto nové vojenské letectvo. Vděční Číňané to ale dobře věděli. A když o skvělém vítězství referovaly čínské noviny, daly těmto odvážným pilotům jméno. Čínské noviny přišly s označením, že bojovali jako tygři, létající tygři. Piloty byli Američané, dobrovolníci, sloužící za dobrou mzdu u čínského letectva. Tento dokument vypráví jejich bojové příběhy z nasazení na počátku války pod hlavičkou čínské armády i z pozdější doby, kdy se opět stali příslušníky amerického letectva.
Originální názevDogfights, season 1 / Flying Tigers
Stopáž45 minut
Rok výroby 2007
 )D( ST
ŽánrDokument