Martin Zoul – Odbornost z malé náhody

Co spojuje dokumentární sekvence v seriálu Vyprávěj, magazín Retro nebo pořad Před 25 lety? Především práce lidí, kteří prohledáváním kazet se starými záznamy rekapitulují naši minulost. Jedním z nich je osmadvacetiletý Martin Zoul.

Klikněte pro větší obrázek To, že se k této práci dostal, je pro něj dodnes šťastná shoda okolností. Když opustil studia žurnalistiky, psal chvíli o hudbě a také prodával cédéčka. Pak přišel telefonát od bývalého spolužáka Bohumila Vostala. Byl tehdy jedním z redaktorů magazínu Retro. V televizi hledali někoho, kdo by se na plný úvazek věnoval shánění archivních materiálů. „Časem se přidaly další pořady: Před 25 lety nebo seriál Vyprávěj. Zkrátka – z malé náhody se stala velká odbornost.“

Na co se při výběru záběrů klade důraz v seriálu Vyprávěj?

Tyhle dokumenty, což jsou v převážné většině šoty z filmových týdeníků, vlastně vybírá scenárista Ruda Merkner. Já mu pouze dodávám kazety s jakýmsi předvýběrem. Zaměřuji se hlavně na lifestylové záležitosti, ale neodpouštím si ani propagandistické šoty o různých sjezdech, schůzích, plénech. Přijde mi potřebné ukazovat oboje – něco, u čeho si starší generace nostalgicky zavzpomíná a vzápětí něco, u čeho jí rozněžnělý úsměv zase ztuhne.

Na rozdíl od televizních materiálů z té doby bylo vše natočeno profesionálními filmaři. Každý šot z filmového týdeníku je vlastně takový minutový mini film

Je něco, co byste byl divákům rád předložil a nepodařilo se vám to dohledat?

Klikněte pro větší obrázek Režiséři a dramaturgové mají často přehnaná očekávání a víru, že v archivu je možné najít úplně všechno. Zapomínají přitom, že jde o archiv instituce, která byla hlavním propagandistickým nástrojem KSČ. Řada věcí tak zaznamenána není jen proto, že se jaksi nehodila do obrazu společnosti, který si ČST kladla za cíl vytvářet. Další problémovou oblast tvoří záběry, které v archivu sice máme, zato nám k nim chybí práva či alespoň vědomí, odkud se k nám dostaly. Týká se to třeba záběrů z finále Wimbledonu v roce 1973, kde Jan Kodeš porazil Alexandra Metreveliho nebo slavného hokejového zápasu ČSSR : SSSR z roku 1969. A konečně je dobré mít na paměti, že se do roku 1980 nearchivovalo televizní zpravodajství, protože k tomu zkrátka chybělo odpovídající vybavení.

Jak vzniká Retro a co v něm může být pro diváky inspirativní?

Klikněte pro větší obrázek Magazín je věnovaný vždy jednomu fenoménu, který nás před rokem 1989 obklopoval. Jednou je to například Tuzex, podruhé spartakiády a potřetí třeba populární hadraplán Velorex. Historický záběr Retra začíná prakticky hned po 2. světové válce a končí sametovou revolucí. Koncepce je dílem dramaturga Honzy Rozkošného, já jsem v tomhle případě jen jedním z členů týmu. Kolegové se v každém díle snaží vyhrabat ke každému tématu nějaký nepříliš známý fakt nebo ho alespoň ukázat z nového úhlu, což podle ohlasů na webu i jinde je pro diváky stále přitažlivé.

V pořadu Před 25 lety už se blížíte době, kterou sám pamatujete. Je pro vás zajímavější vracet se do této méně vzdálené minulosti?

Klikněte pro větší obrázek Zajímavější určitě ano. Jednak už se tu objevují věci, které hrají na mou nostalgickou strunu a taky je pro mě tahle doba celkově víc představitelná. Mě třeba nikdy nebavila historie, a to hlavně proto, že jsem se nedokázal vcítit do myšlení lidí, kteří žili v úplně jiné době. Od nějakých 60. let 20. století mi ta doba najednou přijde nějak bližší, lidé čitelnější, navíc je tu to obrovské lákavé tajemství – pochopit, jak mohlo tolik lidí propadnout iluzi šťastných zítřků pod vedením KSČ. Konkrétních věcí, které by stály za ukázání, je strašná spousta. Všichni rádi vzpomínáme na to, co nás dřív obklopovalo – ať už jsou to telefonní budky, hra Dostihy a sázky nebo třeba hudebně geniální znělka Televizních novin. Jakkoli ta doba ekonomicky, politicky i jinak za moc nestála, tyhle věci utvářely naše životy stejně, ne-li víc, než soudruzi z ÚV.

Text: Gabriela Koulová, foto: Pavel Král a archiv ČT
Převzato z týdeníku ČT+