Retro

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 2  
Sdílet
| Poslat odkaz

Slavnostní otevření televizního vysílače a hotelu na Ještědu, uvedení dnešního Nuselského mostu do provozu nebo třeba zavedení poštovních směrovacích čísel. I těmito událostmi žili lidé v Československu v roce 1973

V roce 1973 zavedla Československá pošta směrovací čísla, 22. února téhož roku začal nejen Pražanům sloužit Nuselský most a 21. září se konalo slavnostní otevření hotelu a vysílače Ještěd. Československá televize navíc oslavila 20. výročí zahájením barevného vysílání.

Přehrát video

Obsah pořadu

Více na portálu ČT24

 • Horský hotel a vysílač Ještěd slaví 40 let

  7. 7. 2013

  Liberecko – Lanová dráha na Ještěd letos slaví osmdesát let. Kulaté výročí 40 let si ale připomíná i dominanta hory, horský hotel a vysílač architekta Karla Hubáčka. Lanovkou se ročně sveze na čtvrt milionu lidí, kteří pak světoznámou stavbu navštíví.

 • Televize napouští česká akvária už 60 let

  30. 4. 2013

  Praha - Když Československá televize 1. května 1953 začala vysílat, byla spíš takovou chudou příbuznou rozhlasu. Akvárium, jak se televizoru říkalo, na které se k nečetným majitelům chodili dívat sousedé i příbuzní. Velkou sledovanost měl hlavně sport - a ten byl také spojen s prvním přímým přenosem i s prvním barevným vysíláním. Jak se za šedesát let proměnila televizní technika i středobody obýváků, ukazuje výstava, kterou v den 60. výročí zpřístupní Národní technické muzeum.

 • Nuselský most slaví

  22. 2. 2013

  Praha - Nuselský (v letech 19751989 Gottwaldův) most slaví jubileum. Jedna z nejvýznamnějších dopravních staveb v Praze byla po osmi letech práce slavnostně otevřena přesně 22. února 1973. Dodnes patří k jedné z největších staveb svého druhu v České republice.

 • Skotský televizní průkopník Baird vynalezl také barevnou televizi

  3. 7. 2008

  Londýn - První mechanická barevná televize byla veřejnosti předvedena 3. července 1928 skotským inženýrem Johnem Logiem Bairdem, který o dva roky dříve, v lednu 1926, předvedl členům Royal Institutu svůj vynález - černobílou mechanickou televizi. Experimentální vysílání mechanické televize pak začalo v září roku 1929 na vlnách BBC. Barevně se ve Spojených státech vysílá od padesátých let, v západní Evropě do roku 1967. V Čechách a na Slovensku si mohli diváci první barevnou televizi zapnout v roce 1973.

Stopáž: 28 minut – Rok výroby: 2013 – ST
Žánr: Zábava | Publicistika
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Nejbližší díly ve vysílání
Související pořady