Retro

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 1  
Sdílet
| Poslat odkaz

Takzvané Pražské jaro i okupace Československa, ale také úspěchy našich sportovců na olympiádě v Mexiku, obnovení Junáka i konečná podoba slavného automobilu Tatra 603. I takový byl rok 1968

Rok 1968 zanechal v československé historii hlubokou stopu. Euforii z pražského jara vystřídalo zklamání srpnovou okupací armádami Varšavské smlouvy. V takovou chvíli byl obrovskou vzpruhou úspěch našich sportovců a sportovkyň na olympiádě v Mexiku. Nejen této události věnujeme dnešní Retro. Na jaře roku 1968 byl po letech zákazů nakrátko obnoven Junák a legendární Tatra 603 dostala konečnou podobu.

Přehrát video

Obsah pořadu

Více na portálu ČT24

 • Restaurátoři opravili prototyp Tatry T 603 A

  24. 1. 2013

  Kopřivnice – Prototyp vozu, který se měl stát nástupcem slavné Tatry 603, opravili kopřivničtí resturátoři. Unikátní není pouze obnovené auto, ale i způsob, jakým podruhé vzniklo – restaurátoři měli k dispozici pouze nepojízdné torzo, fotografie a vzpomínky, na jejichž základě pracovali. Dokončený automobil je plně funkční a ozdobí sbírku motoristického nadšence z jihu Moravy.

 • Biľak a spol.– "zdravé síly", které v Srpnu pozvaly tanky

  22. 8. 2012

  Praha – Jedním z podnětů pro sovětskou okupaci Československa, k níž došlo v noci na 21. srpna 1968, byl také pověstný zvací dopis, v němž konzervativní komunisté stalinského střihu žádali Sovětský svaz o pomoc "všemi prostředky". O existenci listu se dlouho vedly spory a do českých rukou se dostal teprve po Sametové revoluci. Podepsáni jsou na něm straničtí funkcionáři Vasil Biľak, Alois Indra, Antonín Kapek, Drahomír Kolder a Oldřich Švestka. Dohromady se jim přezdívá "pětka".

 • "Socialismus s lidskou tváří" - lidé nezapomněli

  21. 8. 2012

  Praha - Před 44 lety, v noci z 20. na 21. srpna 1968, překročila vojska pěti zemí Varšavské smlouvy státní hranice bývalého Československa. "Bratrská" invaze tak násilně ukončila hlubokou společenskou reformu tehdejšího Československa, pokus nastolit v totalitním státě "socialismus s lidskou tváří". Památku obětí uctili dnes u budovy Českého rozhlasu v Praze i na jiných místech Česka a Slovenska. Podle předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové (ODS) tehdy selhala politická elita a následná okupace morálně zdevastovala národ.

 • Čáslavská: Zlatá šedesátá ve stínu tragédie

  3. 5. 2012

  Praha – V šedesátých letech kralovala Věra Čáslavská gymnastice pod olympijskými kruhy, přesto se po skončení kariéry živila několik let jako uklízečka. Návrat do světel reflektorů v roli poradkyně prezidenta Havla a předsedkyně Československého olympijského výboru počátkem devadesátých let zas krutě přervala rodinná tragédie. Po letech v ústraní se však nakonec dokázala znovu vrátit do normálního života. Sedminásobná olympijská vítězka a legenda československé gymnastiky Věra Čáslavská se narodila 3. května 1942.

 • Čáslavská slaví 70. Kosatík věnuje knihu, Sommerová dokument

  2. 5. 2012

  Praha - Olympijská vítězka Věra Čáslavská je hlavní postavou celovečerního dokumentu Olgy Sommerové. Slavnostní premiéra filmu Věra 68 proběhla dnes v kině Lucerna. Premiéra pro veřejnost se koná zítra 3. května, tedy v den, kdy Věra Čáslavská oslaví sedmdesáté narozeniny. Ve stejný den také vyjde kniha Život na Olympu, životopis nejúspěšnější české sportovkyně všech dob z pera historika Pavla Kosatíka.

Stopáž: 28 minut – Rok výroby: 2013 – ST
Žánr: Zábava | Publicistika
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Související pořady