Retro

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 3  
Sdílet
| Poslat odkaz

Definitivní konec nadějí takzvaného Pražského jara i nadšené sledování prvních lidských kroků na Měsíci nebo první vydání komiksového Čtyřlístku. Také těmito událostmi žili v roce 1969 lidé v Československu

Byl to rok, kdy ještě doznívaly ozvěny léta 1968. Rok, kdy se na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy upálili Jan Palach a Jan Zajíc. Rok, kdy jsme na mistrovství světa v hokeji porazili sovětský tým, a tak začaly pouliční nepokoje. A konečně rok, kdy se do čela Komunistické strany Československa postavil Gustáv Husák. Kromě těchto událostí byly ale i jiné, které neměly tak silný politický podtext. A právě jim věnujeme dnešní Retro. Otevíráme rok 1969.

Přehrát video

Obsah pořadu

Více na portálu ČT24

 • "Živý člověk zemřel, aby mrtví zůstali žít"

  16. 1. 2013

  Praha - Jaký byl smysl oběti Jana Palacha? "Obětovat něco vždycky znamená ukázat tomu, pro koho něco obětujete, že je pro vás významnější než to, co pro něj obětujete," tvrdí ve své úvaze o smyslu Palachova činu Tomáš Halík. A Palach? "Ten nám ukázal, že je pro něj to, aby se tento národ nezkřivil, důležitější než jeho vlastní život," dodává katolický kněz Tomáš Halík, který se narodil ve stejném roce jako Jan Palach, studoval na stejné fakultě, byl u příprav Palachova pohřbu a pomáhal ukrýt jeho posmrtnou masku.

 • Armstronga na Měsíci viděli ŽIVĚ i v Československu

  26. 8. 2012

  Praha - Amerika ztratila v Neilu Armstrongovi jednoho z největších hrdinů, vyhrál Americe závody ve vesmíru a splnil dávný lidský sen. A sebe zapsal do historie. Přistání Apolla 11 sledovala naživo víc než půlmiliarda lidí. Skoro to nevyšlo. Když Armstrong ručně dokončil přistávací manévr, zbývalo palivo na 20 sekund letu. Navzdory nastupující normalizaci a pozdější cenzuře zpráv ze západního světa diváci v tehdejším Československu přímý přenos z Apolla 11 viděli živě. Vysílání ale nebylo oficiálně schválené a proběhlo neplánovaně. Pamětníci proto o tomto přenosu mluví jako o mimořádném úspěchu. Záznamy z něj se ale nedochovaly. 

 • Jan Palach

  24. 1. 2012

  Čin Jana Palacha nebyl výkřikem vyšinutého studenta, který ke svému protestu zvolil prostředky zcela mimo kulturní rámec naší země. Naopak, šlo o politický apel, který měl pevně stanovené požadavky a který měl aktivizovat celou společnost. K tomu však nedošlo. Palachova oběť se změnila v celonárodní smutek a v jakési nábožné ustrnutí před smrtí mladého člověka. Reálné politické důsledky však nebyly žádné, vývoj dál pokračoval směrem k šedi normalizace.

 • Boj o přistání na Měsíci nakonec vyhrály Spojené státy

  25. 5. 2011

  Washington – Nejenže spolu USA se Sovětským svazem bojovaly ve studené válce ve druhé polovině 20. století, oba státy spolu soupeřily i v dobývání vesmíru. V něm měla zprvu navrch Moskva, když vyslala první družici na oběžnou dráhu, v dubnu 1961 dokonce vyslala do kosmu prvního člověka. Krátce nato vytyčil americký prezident John Fitzgerald Kennedy pro svou zemi smělý cíl - do konce dekády dostat člověka na Měsíc. Právě 25. května 1961 přednesl Kennedy jeden ze svých nejslavnějších projevů - prohlásil, že Američané přistanou do konce desetiletí na povrchu Měsíce a bezpečně se vrátí zpět na Zemi.

 • Nesmrtelný Čtyřlístek opět slaví

  30. 11. 2010

  Praha - Legendární dětský magazín Čtyřlístek má za sebou jubilejní pětisté vydání a při té příležitosti se v Muzeu hlavního města Prahy otevírá výstava Čtyřlístek – 500. dobrodružství. Časopis je jedním z nejdéle vycházejících českých komiksů, za sebou už má víc než 40letou historii. Fifinka, Pinďa, Bobík a Myšpulín – čtveřice postaviček, která od dětství provází už několik generací. První číslo se v prodeji objevilo v roce 1969. Původně se vůbec nepočítalo s takovým úspěchem – nakladatelství dokonce plánovalo, že první výtisk bude zároveň posledním příběhem party z Třeskoprsk.

 • Jaroslav Němeček: Myšpulín na Hrad!

  2. 5. 2010

  Praha – Bez výtvarníka Jaroslava Němečka by už několikátá generace neznala adresu Třeskoprsky 13, na které bydlí jedna nestárnoucí čtveřice. Duchovní otec čtyř komiksových postaviček jako host jednoho z pořadů Před půlnocí trochu vzpomínal na jednačtyřicet let života s Fifinkou, Myšpulínem, Bobíkem a Pinďou a mnohé prozradil o současném Čtyřlístku, jehož pětisté číslo zanedlouho vyjde.

 • Nástup Husáka definitivně pohřbil naděje Pražského jara

  17. 4. 2009

  Praha - Poslední zbytky nadějí, že se v Československu podaří i po srpnové okupaci udržet některé reformní myšlenky Pražského jara 1968, pohřbilo 17. dubna 1969 zasedání Ústředního výboru Komunistické strany Československa (ÚV KSČ). Právě v tento den definitivně skončil ve vedení KSČ Alexander Dubček a jeho místo zaujal Gustáv Husák, který byl v 50. letech odsouzen na doživotí. Zvítězily tak konzervativní promoskevké síly a normalizace se stala hybnou silou ve společnosti. Nicméně první normalizační dokumenty přijalo zasedání ÚV KSČ již v polovině listopadu 1968.

Stopáž: 28 minut – Rok výroby: 2013 – ST
Žánr: Zábava | Publicistika
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Nejbližší díly ve vysílání

pátek 19. 4.

Pořady pro děti a mládež

sobota 20. 4.

Mobilní telefony

Související pořady