Retro

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Zahájení výstavby dálnice D1, první československý oficiální beatový festival nebo úspěchy kinoautomatu na světové výstavě Expo – také tyto události zajímaly obyvatele Československa v roce 1967

Retru se vypravíme na místo nultého kilometru dálnice D1. Michal Prokop zavzpomíná na vítězství na prvním československém beatovém festivalu. A dcera Radúze Činčery Alena připomene úspěch Kinoautomatu nejen na EXPO 1967 v Montrealu.

Přehrát video

Obsah pořadu

Více na portálu ČT24

 • Historie dálnice D1 - jízda po torzech Hitlerovy velkostavby

  27. 4. 2013

  Praha - Dálnice D1 je mezi ostatními v Česku babičkou. S její výstavbou se začalo už v roce 1939 a první auta se po ní měla prohánět o rok později. S plánem se však pokročilo jen nepatrně: přišla válka, po ní komunistický převrat a výstavba dálnic v Československu na téměř 30 let usnula. Na některých místech však stále stojí části mostů z původní protektorátní dálnice - bizarní pomníky vedoucí odnikud nikam.

 • Stavba D1 začala po desetiletích příprav a zmařených pokusů

  8. 9. 2012

  Mirošovice – Až třetí pokus o stavbu dálnice v českých zemích byl úspěšný. Československá dálnice D1 se začala stavět v Mirošovicích u Prahy 8. září 1967. Stavba částečně využila i úseky, které vznikly ve 40. letech. Válka původní stavbu zastavila, aby se dálnice znovu začala budovat po ukončení konfliktu. V roce 1950 se ale opět přestalo stavět – československé úřady nepředpokládaly, že by měl automobilismus budoucnost.

 • V Montrealu opět rozhodnou o osudu pana Nováka

  23. 2. 2012

  Montreal - Kinoautomat označovaný za první interaktivní film světa se po 45 letech vrací do Montrealu. Diváky v Kanadě ohromil už na světové výstavě EXPO '67, kde byl poprvé představen veřejnosti. Dcera autora projektu Radúze Činčery Alena ho dnes uvede v rámci festivalu quebeckého filmu.

 • D1: nejstarší a nejdelší dálnice v Česku

  8. 11. 2010

  Praha – Nejdůležitější česká dopravní tepna, dálnice D1, dnes slaví výročí svého zprovoznění. Auta ji v celém jejím rozsahu mohla poprvé projet 8. listopadu 1980, kdy došlo k otevření posledního úseku. Praha se spojila s Brnem a Bratislavou. Přestože k výstavbě základů české dálniční sítě došlo v relativně krátké době třináct let, první návrhy sahají až do třicátých let minulého století. Dnes dálnice spojuje Prahu s Ostravou, na česko-polskou hranici by měla dosáhnout v roce 2011.

Stopáž: 28 minut – Rok výroby: 2013 – ST
Žánr: Zábava | Publicistika
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Související pořady