Retro

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 187  
Sdílet
| Poslat odkaz

Nečekaný úspěch na světové výstavě Expo v Bruselu, založení pražského divadla Na Zábradlí nebo samočinný počítač SAPO. Dívejte se, co také přinesl rok 1958 v Československu

V roce 1958 Československo překvapilo obrovským úspěchem na světové výstavě EXPO v Bruselu. Expozice lákala návštěvníky mimo jiné na unikátní představení Laterna magika, které konferovala Zdeňka Procházková. Takzvaný bruselský sen si připomeneme v tomto Retru. Dozvíte se také, jaké byly začátky Divadla Na Zábradlí, které společně s Helenou Philippovou založili Ivan Vyskočil, Jiří Suchý a Vladimír Vodička. Rok 1958 byl významný i pro výpočetní techniku. Začal totiž plně pracovat první československý samočinný počítač SAPO.

Přehrát video

Obsah pořadu

Více na portálu ČT24

 • Divadlo Na zábradlí nese svůj název podle uličky z Anenského náměstí

  9. 12. 2008

  Praha - Divadlo Na zábradlí bylo průkopníkem absurdního dramatu v Čechách, za normalizace poskytlo azyl zakázaným filmových režisérům a v 90. letech čeřilo české divadelní vody kontroverzními inscenacemi režiséra Petra Lébla. Zakladateli divadla byli Helena Philippová, Ivan Vyskočil, Jiří Suchý, Vladimír Vodička. Ti dali svému profesionálnímu divadlu název podle uličky vedoucí z Anenského náměstí, kde divadlo leží, na nábřeží. Jako první představení uvedli právě 9. prosince 1958 divadelní leporelo s písničkami Kdyby tisíc klarinetů. O necelý rok později, 3. března 1959, se k činohernímu souboru divadla připojil Ladislav Fialka se svou pantomimickou skupinou, aby tak vrátil slávu opomíjenému divadelnímu žánru. Činohra a pantomima vedle sebe existovaly až do roku 1991, kdy Ladislav Fialka zemřel.

 • Bruselský sen: Expo 58 patřilo Československu

  17. 4. 2008

  Brusel - Československá expozice na světové výstavě Expo 58 byla snem, který měl k životu v tehdejší komunistické společnosti hodně daleko. Podoba československé expozice znamenala pro svět šok. Země, která se ještě nevzpamatovala ze stalinského útlaku, se představila množstvím uměleckých či průmyslových výrobků a nápadů, jež plynule navázaly na špičkovou úroveň designu i masarykovského Československa. Výstava se celkově nesla v duchu víry a naděje, že tehdejší objevy a technologie budou v budoucnosti sloužit humanistickým účelům.

 • 100 let od narození Antonína Svobody

  18. 10. 2007

  13. října tomu bylo sto let, co se narodil profesor Antonín Svoboda, jeden ze spolutvůrců dnešní informatické doby. Byl architektem prvního československého samočinného počítače, autorem první světové učebnice o počítačích a v roce 1948 se ČVUT v Praze díky jeho přednáškám stalo druhou univerzitou na světě, kde se o počítačích přednášelo.
  Historický magazín z 12. října se věnoval dramatu jeho života, které vedlo od státní ceny až k emigraci. Moderátor pořadu František Novotný si k tomuto tématu do studia pozval Petra Vysokého (PV) z Dopravní fakulty ČVUT a Jaroslava Foltu (JF), vedoucího odboru techniky Národního technického muzea v Praze.

Stopáž: 28 minut – Rok výroby: 2013 – ST
Žánr: Zábava | Publicistika
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Nejbližší díly ve vysílání
Související pořady