Retro

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 21  
Sdílet
| Poslat odkaz

Nobelova cena za chemii pro Jaroslava Heyrovského, začátky divadla Semafor anebo zahájení výroby nákladního automobilu Tatra 138. I takový byl v Československu rok 1959

Retro tentokrát přináší tři události, které se staly v roce 1959. Momenty, které i přes složitou dobu, ve které se odehrály, stojí za trochu nostalgického vzpomínání. Nejdříve si připomeneme jedno legendární nákladní auto. Pak se vydáme za laureátem Nobelovy ceny Jaroslavem Heyrovským. A vrátíme se do doby vzniku divadla Semafor.

Přehrát video

Obsah pořadu

Více na portálu ČT24

 • Tatra - synonymum silných vozů pro armádu i průmysl

  16. 3. 2013

  Kopřivnice - Dnes už legendární kopřivnická automobilka Tatra má více než 160letou historii. Za jejím vznikem stál Ignác Šustala, který se nejprve zaměřil na výrobu bryček a kočárů. První automobil nazvaný Präsident opustil továrnu v březnu 1897, o rok později začala produkce nákladních vozů. A právě těmi je Tatra známá i ve 21. století. Tatrovka je dodnes významným zaměstnavatelem v kraji s více než 1 100 zaměstnanci.

 • Heyrovského polarografy nechybí v žádné chemické laboratoři

  20. 12. 2010

  Praha – První český nositel Nobelovy ceny Jaroslav Heyrovský se narodil 20. prosince 1890 v Praze. Prestižní ocenění získal v roce 1959 v oboru chemie za objev polarografie, jedné ze špičkových metod analýzy roztoků. Mezi její hlavní výhody patří, že je citlivá, přesná a zároveň relativně jednoduchá a finančně dostupná. S pomocí polarografie se dá určit například obsah těžkých kovů ve vodě či složení krve. Dnešní automatické polarografy nechybí v žádné chemické laboratoři.

 • Semafor svítí na divadelní křižovatce již půl století

  30. 10. 2009

  Praha - Semafor, někdejší kultovní pražské divadlo, už baví diváky nadčasovým humorem a nestárnoucími melodiemi po pět desetiletí. Na hvězdnou dráhu za tu dobu vyslalo spoustu stálic české pop music, muselo ale překonat i řadu peripetií. Populární scéna, která je neodmyslitelně spjata se jmény svých zakladatelů Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra, slaví 30. října své narozeniny.

 • Téměř neuvěřitelné – Nobelovka je na konci 50. let v Československu

  26. 10. 2009

  Praha - Právě 26. října 1959 zazněla z rozhlasu téměř neuvěřitelná zpráva – Jaroslav Heyrovský získal jako první Čech Nobelovu cenu za chemii. Konkrétně za objevení polarografie – metody sloužící k určování přítomnosti a koncentrace neznámých látek v roztoku. Heyrovského objev se kromě chemie uplatnil i ve zdravotnictví, potravinářství, ale také při ochraně životního prostředí. I v současné době je v laboratořích po celém světě používána a dále vyvíjena řada počítačově řízených metod odvozených od původní Heyrovského polarografie. Tehdy osmašedesátiletý chemik dostal nejprestižnější vědecké ocenění 35 let poté, co zkonstruoval první polarograf, a to až při čtvrté nominaci na Nobelovu cenu.

Stopáž: 28 minut – Rok výroby: 2013 – ST
Žánr: Zábava | Publicistika
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Nejbližší díly ve vysílání
Související pořady