Retro

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 8  
Sdílet
| Poslat odkaz

Rok 1949 už byl v Československu plně v režii Komunistické strany – a tak se o sto šest přejmenovávaly ulice i města, všude se mluvilo o vznešených ideálech práce a v oficiální kultuře dominoval socialistický realismus

Rok po Vítězném únoru zažívalo Československo těžké období. Začínaly první politické čistky a popravy. V Retru se opět podíváme na tři fenomény, které jsou s rokem 1949 spjaty a které se promítly i do dalších let. Vzpomeneme, jak se jména komunistických funkcionářů začala objevovat v názvech měst a podniků. S Jiřinou Šiklovou připomeneme úderníky a socialistické brigády. A podíváme se také na počátky socialistického realismu v Československu.

Jak říkáte místům, která se v průběhu let třeba i několikrát přejmenovala?

14 % 14 hl. Pouze současným jménem 29 % 28 hl. Předchozím jménem 8 % 8 hl. Ještě starším jménem 43 % 42 hl. Jak kdy 6 % 6 hl. Neznám přejmenovaná místa Celkem 98 hlasů

Přehrát video

Obsah pořadu

Více na portálu ČT24

 • Úderník Stachanov se dostal dokonce na titulní stranu časopisu Time

  5. 11. 2012

  Moskva - Alexej Stachanov, zakladatel údernického hnutí "Stachanovců", rekordman – úderník úderníků, povinný vzor pracujících ze všech koutů sovětského impéria. Ve svých 29 letech, 31. srpna 1935, za směny dlouhé pět a tři čtvrtě hodiny narubal 102 tun uhlí a tím překonal normu o 1 400 procent. Světový rekord, který vyvolal vlnu úžasu a udělal ze Stachanova uctívanou celebritu. Teprve po dlouhých desetiletích sovětští představitelé přiznali, že Stachanov měl při svém historickém výkonu k ruce pomocníky i nejmodernější techniku.

 • Přejmenování ulic v Hranicích narazilo na odpor místních

  20. 4. 2012

  Hranice - V Hranicích na Přerovsku se rozhořel spor o přejmenování stejnojmenných ulic. Tamní zastupitelé na konci března rozhodli, že lidé z místní části Drahotuše, kteří žijí v ulicích stejného názvu jako lidé v samotných Hranicích, budou mít ulice přejmenovány. Rozhodnutí však narazilo na odpor obyvatel Drahotuš. Městu již začali posílat petice. Problémem se tak bude muset zřejmě hranické zastupitelstvo zabývat znovu. Přejmenování ulic a s ním spjatá výměna dokladů se týká téměř 400 obyvatel Drahotuš.

 • Vážení cestující, vítejte na letišti Václava Havla

  22. 3. 2012

  Praha - Neuplynul ani den od chvíle, kdy vláda schválila přejmenování ruzyňského letiště na Letiště Václava Havla - Praha a na praktické stránce této změny se už pilně pracuje. Management letiště už má jasno, kde všude se jméno prezidenta Václava Havla objeví. Dokonce existuje už i první verze hlášení pro cestující. Současně se však objevily i názory odborníků, že překlad názvu letiště do angličtiny "Prague Airport – Václav Havel" je zmatečný a vyvolává úsměv na rtech.

 • Vyhledávače si pletly ulici se zastávkou, ulice se musí přejmenovat

  14. 3. 2012

  Praha – Nové názvy ulic se budou muset naučit Pražané. Městská rada schválila pojmenování nově vzniklých ulic a také připojení prodloužených úseků k těm stávajícím. Současně vyhověla radnici Čakovic, která chtěla změnit název ulice Mezi Hřbitovy, do které se lidé často nemohli dostat kvůli stejnojmenné zastávce MHD. Na ni často odkazovaly internetové vyhledávače dopravního spojení nebo mapy, ačkoli leží na docela jiném místě.

 • Jak naštvat lidi? Přejmenujte jim ulici

  5. 12. 2011

  Turnov - Radní ve Dvoře Králové se rozhodli přejmenovat část jedné z ulic. Prý kvůli tomu, aby ve městě nebyl zmatek. Jenže lidé, kteří tu přímo bydlí, si stěžují, že jim tak úředníci jen zbytečně přidělávají starosti se změnou adresy. Radnice se ale brání, že změnu nařizuje zákon.

 • "Gottwaldov" zrušil Gottwaldovi čestné občanství

  29. 4. 2010

  Praha – Klement Gottwald, první komunistický prezident země, dnes přišel o čestné občanství města, které za totality nosilo jeho jméno. Zlínské zastupitelstvo totiž jednoznačně rozhodlo o zrušení dotyčného usnesení. Pro zrušení bylo 34 z 38 přítomných zastupitelů. Ze čtyř komunistických zastupitelů byli dva proti návrhu a dva nehlasovali. Gottwald získal čestné občanství v listopadu 1946 jako dárek k padesátým narozeninám, a to navzdory faktu, že neměl k městu žádný vztah. Město se pak na jeho počest přejmenovalo v roce 1949.

 • Jak se Gottwaldov přejmenoval zpátky na Zlín

  15. 12. 2009

  Zlín – Přesně před dvaceti lety se začalo jednat na ministerstvu vnitra o tom, že se z Gottwaldova stane zase Zlín. Město přišlo o své historické jméno v roce 1949. Bylo přejmenováno na počest komunistického prezidenta Klementa Gottwalda, který necelý rok předtím stanul v čele Československa. S novým pojmenováním byla spojená i změna názvů ulic, označení sportovních klubů, autobusových linek, ale i státních poznávacích značek a úřednických razítek. Oficiálně se Gottwaldov přeměnil zpět na Zlín až 1. ledna 1990.

 • Ulice pojmenovaná podle komunistického tajemníka změnila název

  13. 2. 2009

  Praha - Havelkova ulice na pražském Žižkově, kde sídlí  Ústav pro studium totalitních režimů, změnila jméno. Dosud paradoxně nesla název po někdejším tajemníkovi komunistických Rudých odborů. Od dnešního dne ale byla přejmenována na ulici Siwiecovu. Slavnostní odhalení tabule s novým názvem proběhlo dnes ve 12:00 před budovou ústavu. Mezi čestnými hosty byl i nejstarší Siwiecův syn Wit Siwiec, který žije už 26 let v Kanadě. Celá akce se konala necelý měsíc před 100. výročím Siwiecova narození. V září bude Siwiecovi na budově ústavu vystavena i pamětní deska.  

Stopáž: 28 minut – Rok výroby: 2013 – ST
Žánr: Zábava | Publicistika
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Nejbližší díly ve vysílání
Související pořady