Retro

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 1  
Sdílet
| Poslat odkaz

V roce 1950 podněcoval komunistický režim v Československu budovatelské nadšení, ať už opravdové, nebo předstírané. Paradoxně vznikly i Pomocné technické prapory pro politicky nespolehlivé

Euforie budovatelského nadšení, která v roce 1950 vypukla naplno, pronikla i do literatury a filmu. Tvůrci spojení s první republikou byli upozaděni a do literatury naopak nastoupily dělnické kádry. Stranický aparát tehdy také formuloval svou představu, jaká by měla být produkce státní kinematografie. Detektivku tak nahradil špionážní film, z veselohry se stala agitka.

Ve stejné době se u nás poprvé jela Velká cena Československa silničních motocyklů na brněnském okruhu. Mezi účastníky patřili především jezdci ze satelitních sovětských států, a proto byla nazvána Závodem družby národů. Založila se tak ovšem nesmírně dlouhá tradice, která trvá až do dnešních dnů.

Rok 1950 pro mnohé znamenal i trest za jejich původ, vzdělání nebo pracovní zařazení. Vznikly pomocné technické prapory známé pod zkratkou PTP. A s příchodem Alexeje Čepičky se podle zadání z Moskvy začala armáda připravovat na válečný konflikt.

Přehrát video

Obsah pořadu

Více na portálu ČT sport

 • Masarykův okruh vznikl jako přírodní závodní trať
  Masarykův okruh vznikl jako přírodní závodní trať

  10. 9. 2010

  Brno - Brněnský Masarykův okruh patří ke stabilním článkům kalendáře mistrovství světa silničních motocyklů s jedinou přestávkou už od roku 1987. Historie okruhových závodů motocyklů na brněnském závodišti je však mnohem starší, první Velká cena Československa silničních motocyklů se na Masarykově okruhu jela už 10. září 1950. Již o rok dříve zavítali do Brna i automobiloví jezdci, nejen vlivem tehdejší politické situace se však okruh nakonec dějištěm vznikajícího seriálu formule 1 nestal, a proto organizátoři upřeli svůj zájem směrem k závodům motocyklů.

 • Dokument na ČT24: Alexej Čepička – z vojína generálem

  4. 9. 2010

  Praha - Zpravodajská stanice ČT24 po úspěchu z minulého týdne opět nabízí ve večerních hodinách politický dokument – tentokrát o vzestupu a pádu Gottwaldova zetě Alexeje Čepičky. Na životním příběhu neblaze proslulého ministra národní obrany z padesátých let se v roce 2009 podílel i Jiří Pernes, který nedávno neuspěl ve funkci ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů. Pernes je také jeden z autorů publikace - Alexej Čepička - Šedá eminence rudého režimu. Dokument Alexej Čepička - z vojína generálem přibližil životní příběh tohoto smutně proslulého komunistického politika.

 • PTP měly vyřešit problém s "politicky nespolehlivými" branci

  1. 9. 2010

  Praha - Život v Pomocných technických praporech (PTP) československé armády, kterými komunistický režim začátkem 50. let vyřešil svůj problém s "politicky nespolehlivými" branci, měl opravdu jen málo společného s tím, co popsal spisovatel Miloslav Švandrlík v Černých baronech. Jednotky, do kterých se dostávali kněží či synové "kulaků", byly určeny na ty nejtěžší práce, v dolech nebo na stavbách. Oficiálně byly jednotky PTP, jejichž vojáci nosili černé výložky, založeny 1. září 1950. Už krátce po komunistickém puči vytvořilo vedení armády u několika ženijních pluků speciální silniční prapory, do kterých bylo zařazeno téměř 2 000 branců údajně nebezpečných novému režimu.

Stopáž: 28 minut – Rok výroby: 2013 – ST
Žánr: Zábava | Publicistika
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Nejbližší díly ve vysílání
Související pořady