V roce 1950 podněcoval komunistický režim v Československu budovatelské nadšení, ať už opravdové, nebo předstírané. Paradoxně vznikly i Pomocné technické prapory pro politicky nespolehlivé

Obsah dílu

Přehrát vše

Euforie budovatelského nadšení, která v roce 1950 vypukla naplno, pronikla i do literatury a filmu. Tvůrci spojení s první republikou byli upozaděni a do literatury naopak nastoupily dělnické kádry. Stranický aparát tehdy také formuloval svou představu, jaká by měla být produkce státní kinematografie. Detektivku tak nahradil špionážní film, z veselohry se stala agitka.

Ve stejné době se u nás poprvé jela Velká cena Československa silničních motocyklů na brněnském okruhu. Mezi účastníky patřili především jezdci ze satelitních sovětských států, a proto byla nazvána Závodem družby národů. Založila se tak ovšem nesmírně dlouhá tradice, která trvá až do dnešních dnů.

Rok 1950 pro mnohé znamenal i trest za jejich původ, vzdělání nebo pracovní zařazení. Vznikly pomocné technické prapory známé pod zkratkou PTP. A s příchodem Alexeje Čepičky se podle zadání z Moskvy začala armáda připravovat na válečný konflikt.

Stopáž28 minut
Rok výroby 2013
 ST