Retro

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 4  
Sdílet
| Poslat odkaz

Pivo, chmel, porcelán, ale i zpěváci nebo televizní seriály. To všechno bývaly za socialismu exportní šlágry, na které byl režim i obyčejní lidé pyšní

Ne všechno ze západu dovezené zboží pocházelo za minulého režimu z té oné země. Damaškové ubrusy, očekávaný to dárek od známého z Ameriky, s visačkou Made in Czechoslovakia? Ano, i to se klidně mohlo stát. V dnešním Retru se zaměříme na československé exportní šlágry. Jen tak pro zajímavost, věděli jste, že se v polovině osmdesátých let vyvezlo do Anglie skoro dvacet tisíc Škodovek?

Dozvíte se, proč vlastně bylo tolik důležité vyvážet zboží, jak na východ, tak na západ. Jak to tehdy probíhalo v takzvaných „pézetkách“, neboli Podnicích zahraničního obchodu, které měly pod palcem veškeré vývozní artikly Československa. Podléhal export centrálnímu plánování, či nikoliv? Jakým způsobem reklamní agentura RAPID propagovala ony exportní šlágry?

Vedle zboží byla v zahraničí samozřejmě poptávka i po tuzemských umělcích, mezi které patřila také zpěvačka Helena Vondráčková. Nemohli jsme se jí tedy nezeptat, jak to vlastně všechno začalo. Kdo po ní „sáhnul“ jako první, respektive jí umožnil koncertní výjezdy mimo republiku? Kolik si českoslovenští, zahraničím žádání umělci vydělávali? I na to zavzpomíná Helena Vondráčková v magazínu Retro.

Odvrácenou stranou exportu pak byl například vývoz zbraní, jímž se režim často veřejně nechlubil. Vojenský analytik Martin Koller přiblíží, jakým zemím dodávaly, mnohdy i ne úplně legálně, české zbrojovky vojenský arzenál.

Které československé výrobky považujete za exportní hity? A kde všude jste na na ně v cizině narazili? Zapojte se do diskuze či ankety.

Máme v dnešní době stejné množství žádaných exportních artiklů jako v minulosti?

20 % Určitě, možná i víc. 2 % Přibližně stejně, exportuje se pořád to samé. 78 % Rozhodně ne, v současnosti je majoritní hlavně dovoz.

Přehrát video

Obsah pořadu

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – ST
Žánr: Zábava | Publicistika
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Nejbližší díly ve vysílání

sobota 8. 12.

Veřejné bazény a plovárny

sobota 22. 12.

Perestrojka

Související pořady