Filmový festival v Karlových Varech býval jedinečný i před rokem 1989. Dívejte se, jaké světové hvězdy na něj jezdily i jak fungoval v zákulisí

Obsah dílu

Přehrát vše

Je jednou z nejstarších filmových přehlídek, první ročník proběhl v roce 1946. Už o dva roky později se poprvé konala soutěžní přehlídka a vítěznému filmu byla udělena Velká cena: Křišťálový glóbus. Ta se stala trvalou součástí karlovarského filmového festivalu, i když se jeho podoba v průběhu let měnila. Právě to si připomeneme v dnešním Retru.

Vývoj filmové přehlídky byl přesným zrcadlem politického dění v zemi. Zažil si zlatou éru v 60. letech, kdy uvítal řadu slavných hvězd a špičkovou kinematografii. Festival s označením „áčkový“ se ale mohl v socialistických zemích konat jen jeden ročně. A tak byl po založení moskevské filmové přehlídky karlovarský festival donucen střídat se od roku 1959 s Moskvou.

Nastupující normalizace dodala totožnou tvář i karlovarskému festivalu, v soutěžních sekcích se objevovaly hlavně snímky ze socialistického tábora. Projekční sály tak mnohdy zely prázdnotou.

Patřili jste taky mezi pravidelné návštěvníky Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech? Jaký jste z něj měli dojem a dá se vůbec srovnat se svojí dnešní podobou?

Zajímali jste se o karlovarský filmový festival před rokem 1989?

33 % Ne, nebylo o něm slyšet tolik jako dnes. 41 % Jistě, vždy jsem dění okolo festivalu sledoval/a. 26 % Ne, programově jsem jej nevnímal/a.
Stopáž26 minut
Rok výroby 2011
 ST