Retro

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 3  
Sdílet
| Poslat odkaz

Zoologické zahrady za socialismu

Hroši, sloni, žirafy. Jít se na ně podívat před listopadem 89 byl pokaždé tak trochu únik do jiného světa. Závan daleké exotiky, oáza odstřižená od reality šedivého socialismu. V Retru se tentokrát zaměříme na hromadné zakládání zoologických zahrad v 50. letech. Také se dozvíte něco o tom, jak se postupem času měnil význam zoo, kdy původně šlo jen o jakési zvěřince pro zvídavé měšťany, kteří chtěli vidět především ono exotické zvíře, byť jen v kleci, ne rekonstrukci jeho přirozeného prostředí, jako je tomu dnes. Přiblížíme si také tehdejší mezinárodní obchod a mnohdy dosti komplikovanou výměnu zvířat se zahraničními partnery.

Za zmínku určitě stojí i způsob, jakým se nahrazovaly nárazové nedostatky ovoce pro opice. Když nebylo zbytí, museli se spokojit i se zavařeninami a buchtami. V opačných případech, to když bylo ovoce dosti, si zase stěžovali občané, kteří se k podobným „lahůdkám“, jako banány či pomeranče, jen tak nedostali. I takové paradoxy skýtal minulý režim. Krom řady dalších věcí se v dřívějších dobách odlišoval také přístup návštěvníků, kteří měli se zvířaty mnohem bližší kontakt než nyní, což sebou samozřejmě přinášelo i spoustu komplikací.

I tom bude další vydání magazínu Retro. A v neposlední řadě Vám také poodhalíme počátky odvážného a do té doby nevídaného projektu safari ve Dvoře Králové, který v 70. letech minulého století realizoval zoolog Josef Vágner. Kdo ví, jak by královedvorská zoo dnes vypadala, nebýt uvolněnější atmosféry v období pražského jara.

Ani tentokrát pochopitelně nechybí možnost se vyjádřit prostřednictvím ankety, popřípadě v diskuzi.

Přehrát video

Obsah pořadu

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – ST
Žánr: Zábava | Publicistika
Tento díl ve vysílání

Nastavit připomenutíPřidat do Osobního programuČT24 – neděle 29. 3. 2020 po půlnoci – 04:16

Nejbližší díly ve vysílání

neděle 29. 3. 2020 po půlnoci

ZOO

Související pořady