Retro

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 4  
Sdílet
| Poslat odkaz

Dívejte se, jaké brýle letěly v komunistickém Československu

Patříte mezi takzvané brejláče? Vzpomínáte si na své ještě „socialistické“ brýle? Vězte, že byly s největší pravděpodobností vyrobeny v Okule, po roce 48 jediné výrobně brýlí u nás. Proč vlastně byla jediná? A jak se postupně měnily trendy? Své o tom jistě bude vědět jedna z nejznámějších nositelek módních dioptrických brýlí, Naďa Urbánková. V Retru zavzpomíná nejen na své úplně první kousky, ale i na jejich úpravu pomocí laku na nehty.

I přes to, že výběr nebyl nikterak veliký, našly se mezi brýlemi v nabídce i zajímavé exempláře, často oblíbené i dnes – „lennonky“ si jistě vybaví každý, ale co takové „mekarturky“, poznali byste je? A proč zákazníci ze Sovětského svazu vyžadovali nejčastěji chameleony, neboli samozabarvovací skla? Koukejte na nové, tentokrát „obrýlené“ Retro a dozvíte se také třeba to, proč by dnes Gustav Husák pravděpodobně nemusel nosit na nose charakteristicky silné brýle, mnohými označované jako dna od jogurtu.

V anketě se Vás tentokrát ptáme na mírně přehlíženou skutečnost, že před revolucí byly tři, maximálně čtyři modely dětských brýlí, čím to bylo?

Proč se za minulého režimu takřka nevyráběly brýle pro děti?

22 % Děti lépe viděly 31 % Preventivní prohlídky dětí u očního lékaře se zanedbávaly, tudíž brýle nebyly třeba 47 % Myslím si, že dětských brýlí bylo stejně jako dnes

Přehrát video

Obsah pořadu

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – ST
Žánr: Zábava | Publicistika
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Související pořady