Není vám lhostejný osud chátrajících stavebních památek? Ondřej Havelka vás tentokrát zavede do malebného městečka Loučná nad Desnou v samotném srdci Jeseníků k záchraně zdejšího zámku (2009)

Obsah dílu

Přehrát vše

V rámci cyklu Památky na prodej představíme zámek v Loučné nad Desnou, jedno z pěti jesenických sídel starobylého moravského rodu Žerotínů. Zdevastovaný objekt stojí v postupně obnovovaném parku, v němž jeden z dřívějších vlastníků – hrabě Mitrovský – kromě 122 druhů jiřin pěstoval v oranžérii dokonce i ananasy. Samotný zámek však stále čeká na nového majitele a jeho záměr k využití stavby se zajímavou historií.


Na prodej

Zámek Loučná nad Desnou

Jeho otec sloužil u Antonína Bedřicha hraběte Mitrovského na panství Loučná nad Desnou. On sám pak toto panství i se zámkem získal a užíval. Řeč je o Franzi Kleinovi, hlavě rodinného klanu, který vybudoval rozsáhlé stavitelské a průmyslové impérium. Jeho součástí byly i slévárny litiny, není proto divu, že tento materiál byl ve velké míře použit také k výzdobě loučenského zámku a byla z něj odlita i busta Franze Kleina, umístěná kdysi před zámeckým průčelím.
Zámek v Loučné nad Desnou je jedním z pěti renesančních sídel, která na svém panství vybudoval starobylý moravský rod pánů ze Žerotína. Stavbu loučenského zámku zahájili synové Jana staršího ze Žerotína někdy kolem roku 1608. Jejich zadlužený potomek Jan Ludvík zámek prodal v polovině 18. století velehradskému klášteru, o necelé století později se zde zakoupil Antonín Bedřich hrabě Mitrovský z Nemyšle. Rozsáhlé úpravy zanedbaného zámeckého parku tehdy prováděl František Klein, jehož synové díky úspěšnému podnikání především při výstavbě železnic zámek v roce 1842 koupili a učinili z něj centrum svého vízmberského panství. Soudobému vkusu a bytovým potřebám uzpůsobili jižní a východní zámecké křídlo. Po druhé světové válce zámek přešel do vlastnictví státu. Ten jej užíval k různým účelům. Současný majitel – obec Loučná nad Desnou – provedl opravu zámecké kaple a v současnosti obnovuje okolní park.


Pro inspiraci

Zámek Letovice

Letovický hrad zmiňují historické prameny poprvé v roce 1360. O necelé století později byl zničen husity, v roce 1643 jej dobyli Švédové. Na konci 17. století bylo jádro sídla přestavěno na ranně barokní zámek, který v roce 1820 díky empírovým a pseudogotickým úpravám získal nynější vzhled. Po druhé světové válce se zámek stal majetkem města a byl zde umístěn internát. V roce 2002 byla památka po dlouhých průtazích navrácena v restitučním řízení hraběti Alexandru Kálnokymu, který spolu s městem Letovice začal investovat do statického zajištění a sanace sklepení jízdáren. Proběhla také úprava zámeckého parku. V roce 2004 hrabě Kálnoky zámek prodal Bohumilu Vavříčkovi. Ten objekt zpřístupnil návštěvníkům, kteří se během prohlídek mohou seznámit s postupem oprav a restaurátorských prací. Příkladem citlivého přístupu může být obnova historických parket z počátku 19. století. V roce 2008 byl letovický zámek vyhlášen nejlépe opravenou historickou památkou Jihomoravského kraje.


Stopáž17 minut
Rok výroby 2009
 ST
ŽánrMagazín