Není vám lhostejný osud chátrajících stavebních památek? Ondřej Havelka vás tentokrát zavede do romantického kraje severních Čech k záchraně renesančního zámku (2009)

Obsah dílu

Přehrát vše

Rovných sto kilometrů od Prahy přímo na sever leží zámek, který rozhodně stojí za záchranu. Vartenberk se vypíná nad místy, kudy kdysi vedla důležitá obchodní cesta a tu bylo třeba hlídat a strážit, vartovat. A to je i klíč k původu názvu zámku. Někdejší gotická pevnost získala svoji dnešní podobu v renesanci.

Dnes se ale pro zámek hledá nový majitel, který by se postaral o to, aby tato vzácná stavební památka mohla být uchována i pro budoucí generace.


Na prodej

Zámek Vartenberk

Aby si v současnosti číšník, byť vrchní, pořídil rozsáhlý hrad, není příliš reálné. Jinak tomu ovšem bylo ve středověku. Původní hrad Vartenberk, přestavěný později na současný zámek, patřil totiž stejnojmennému rodu, jehož členové dědičně vykonávali úřad nejvyššího číšníka českých králů. O honosné sídlo je dočasně připravili husitští sirotci, těm však Vartenberkové účet za svévolné využití nemovitosti nejspíš vystavit nemohli.Renesanční zámek vznikl v roce 1563 přestavbou původního hradu, kterou uskutečnil šlechtický rod Hyršpergárů, nástupce původních majitelů – pánů z Vartenberka. Stavba se poté dostala do vlastnictví Lichtenštejnů, Hartigů a na krátkou dobu i Albrechta z Valdštejna. V průběhu třicetileté války zámek značně utrpěl. Jeho současný stav je do značné míry výsledkem užívání Sovětskou armádou a požáru v roce 1987. Nynější majitel – město Stráž pod Ralskem – další chátrání zpomalilo pořízením nové střechy. Památkáři nejvíce oceňují dispozici zámku – mimo jiné nádvoří otevřené do zahrady se zbytky původního hradu. Dochovalo se také romantické přemostění příkopu, ostění dveří a oken, původní gotický vchod do sklepení, či spojovací terasa k pokojům ve zvýšeném přízemí.


Pro inspiraci

Zámek Plumlov

Původní hrad v Plumlově patřil Pernštejnům. Když v boji zahynul poslední mužský představitel rodu, feudální sídlo získali Lichtenštejnové. Nedlouho poté hrad dobyla a zdevastovala švédská vojska, majitelé se místo jeho obnovy pustili do výstavby nového čtyřkřídlého zámku. Velkorysý původní záměr však nikdy nebyl realizován, a proto se nad hladinou Plumlovského rybníka tyčí pouze jedno izolované zámecké křídlo. Městečko Plumlov získalo zámek do svého majetku od státu v roce 1992. O čtyři roky později se zapojilo do programu záchrany architektonického dědictví a od ministerstva kultury získává na rekonstrukční práce pravidelné dotace, přispívá také Krajský úřad. Celkem bylo proinvestováno již 34 milionů. V současné době jsou opravena dvě nadzemní podlaží, obnova dalších dvou se připravuje. Páté a šesté patro nebylo nikdy uvnitř dokončeno a podle současného záměru by zde měla vzniknout expozice historického stavitelství.


Stopáž17 minut
Rok výroby 2009
 ST
ŽánrMagazín