Chcete vlastnit kousek historie? Renesančním zámkem v jižních Čechách vás provede Ondřej Havelka (2008). Režie R. Chudoba

Obsah dílu

Přehrát vše
Na prodej

Zámek Olešnice

V Olešnici, která je doložena z roku 1186, je k mání obecní zámek. Ve 14. století to byla tvrz, kde sídlili Koňatové z Olešnice. Vystřídalo se tu několik menších šlechtických majitelů, kteří tvrz v druhé polovině 16. století přebudovali na mnohem pohodlnější renesanční zámek. Na konci 17. století zámek patřil rodu Buquoyů a pak jej téměř 300 let, tedy až do roku 2001, mělo v majetku město České Budějovice. To ho s obcí Olešnice vyměnilo za pozemky v blízkosti svého rybníka.
Zámek se dochoval jako čtyřkřídlá jednopatrová budova kolem malého nádvoří. V severním křídle byl původně zámecký pivovar, ten byl ale na konci 18. století přeměněn na kostel svatého Václava.
U Olešnice je velmi důležitý požadavek obce na budoucího pronajímatele/majitele a tím je multifunkční využití objektu (pošta, obecní úřad, restaurace, infocentrum atd.) a alespoň částečné zachování přístupu veřejnosti do zámku. Tento druh využití a formu spolupráce mezi obcí a pronajímatelem památkáři velmi doporučují.


Pro inspiraci

Tvrz Cuknštejn

Tvrz Cuknštejn se tyčí v téměř původní podobě asi 3 km jihozápadně od Nových Hradů ve výšce 552 m nad mořem. Patří k nejzachovalejším a nejzajímavějším památkám svého druhu v jižních Čechách. Byla vystavěna koncem 15. století. Začátkem 17. století se dočkala renesančních úprav.
Dominantou tvrze je osmiboká věž, která spolu s obytnými budovami uzavírá malý dvůr. Přes hradní příkop, dnes částečně zasypaný, jenž obklopoval celou stavbu, původně vedl dřevěný padací most. Tvrz byla menší než klasické panské hrady, ale byla prostornější a úpravnější než tvrze typické pro 14. století. V mnoha směrech tak naznačuje přechod k novějším, komfortnějším a zdobnějším sídlům – zámkům.
Od roku 2000 je v rukách osvíceného soukromého majitele, který ji velmi citlivě opravuje. Je částečně přístupná veřejnosti.


Stopáž17 minut
Rok výroby 2008
 ST
ŽánrMagazín