Chcete vlastnit kousek historie? Líbil by se vám barokní zámeček nedaleko Olomouce, kterým vás provede Ondřej Havelka? (2008). Režie R. Chudoba

Obsah dílu

Přehrát vše
Na prodej

Zámek Nenakonice

Původně jednokřídlý barokní zámek z první třetiny 18. století vystavěný olomouckým proboštem F. F. hrabětem Oedtem. Zámek (dnes č. p. 464) se nachází na východním okraji obce Nenakonice při cestě na Dub nad Moravou. Místo pro stavbu bylo vybráno poblíž hospodářského dvora kapituly a sloužil zejména jako letní sídlo olomouckých proboštů a jako byt správce nenakonického statku.
V 70. letech 20. století proběhl na zámku stavebně-historický průzkum, který odhalil skutečnost, že původní zámek byl menší barokní stavbou s věží uprostřed, obklopený okrasným barokním parkem. V této podobě však dlouho nezůstal, před polovinou 18. století byl zámek rozšířen o krátké severní a jižní křídlo, které dnes však z větší části neexistuje. Po roce 1948 zámek vyvlastnil stát a zámecké budovy sloužily Státní vědecké knihovně v Olomouci jako depozitář.


Pro inspiraci

Zámek Luka nad Jihlavou

Existence zámku Luka nad Jihlavou sahá až do počátku 16. století. V historických záznamech z období kolem roku 1560 je zámek zmíněn jako samostatný velkostatek rodu Zahrádeckých ze Zahrádek. Podle některých záznamů mohl zámek v roce 1607 sloužit jako vojenská pevnost. V polovině 17. století prošel zámek, tehdy již v rozvalinách, kompletní rekonstrukcí na budovu barokního stylu.
Od poloviny 50. let až do konce 90. let minulého století byl statek a zámek využíván pro veřejné účely. Během tohoto období však zámek z důvodu zanedbání péče značně zchátral a zpustl.
Svou nynější podobu získal zámek po osmileté kompletní rekonstrukci, která byla zahájena v roce 1998. Díky neobyčejné pozornosti a zaujetí pro detail byly zámkové budovy – od fasády až po propracované interiéry – obnoveny do svého původního stavu.


Stopáž17 minut
Rok výroby 2008
 ST
ŽánrMagazín