Milan Uhde uvádí Jiřího Grušu a jeho experimentální román Mimner aneb Hra o smrďochautora. Literární průvodce českou prózou (2010). Režie M. Františák

Mimner aneb Hra o smraďocha (Atmar tin Kalpadotia) je experimentální próza Jiřího Gruši. Vznikala v problematické době nástupu normalizace od října 1968 do září 1969. Podává svérázný obraz totalitní společnost, ať té československé, tak samotného vzoru východoevropských komunistických režimů – Sovětského svazu. Román na pomezí cestopisu a fantastické sociologické reportáže o podivné kalpadocké civilizaci. Kalpadocie je absurdním a krutým světem, kde vládnou podivné a nepochopitelné mravy. Emoce jsou takřka potlačeny. Vztah mezi mužem a ženou je redukován na akt rozmnožování, který se odehrává před mnoha diváky. Společnost je rozdělena kastovním systémem, v kterém se jen těžko orientuje. Vyvrcholením života jednotlivce je násilná smrt; přirozený skon je považován za velkou potupu. Příběh je v ichformě vyprávěn cizincen, pro nějž jsou zvyky, hierarchie a život společnosti zcela nepochopitelné. O svých zážitcích a pozorováních píše zprávy (kalpadocky Atmar tin Kalpadotia – Zpráva z Kalpadotie).

Prózu Jiřího Guši Mimner spisovatele a někdejšího politika přečte pro diváky Čtenářského deníku spisovatel a někdejší politik Milan Uhde.

Stopáž13 minut
Rok výroby 2009
 ST
ŽánrDokument