Nevolené vyvolené

Co obnáší soukromý i oficiální post manželky prezidenta republiky. Připravila A. Hynková

Když byl Václav Klaus premiérem, oslovovala ho zásadně „Klaus“. Nyní zase zásadně používá oslovení „pan prezident“. Řeč je o prezidentově paní – Livii Klausové, která má oproti svým předchůdkyním zcela výjimečné postavení. Z historického hlediska ji zřejmě žádná z budoucích prvních dam už nikdy nepřekoná: stála přece po boku ministra financí, poté i místopředsedy vlády, současně také zakladatele jedné z nejvýznamnějších politických stran v zemi, dlouholetého předsedy této strany, premiéra, opět premiéra, předsedy Parlamentu ČR, prezidenta České republiky…

Dříve ekonomka, dokonce kandidátka věd, kdysi – a možná ještě docela nedávno – patrně i s jasnou představou vlastní profesní dráhy, se nenápadně přizpůsobila postavení svého muže.

Jak dokáže silná osobnost jako ona ustoupit zájmům veřejné služby. Jaké má soukromí, kde se opravdu cítí doma, v čem se liší její pracovní aktivity od aktivit předchozích manželek českých prezidentů a v čem jsou shodné. Těmito otázkami se zabývá ve svém novém filmu, Liviina bývalá spolužačka, dokumentaristka Alena Hynková.

Stopáž57 minut
Rok výroby 2008
 P ST 4:3
ŽánrDokument