Dva piloti americké společnosti ASA s šestadvaceti cestujícími na palubě dokázali v září 1995 deset minut vzdorovat zemské přitažlivosti. Pak ale museli nouzově přistát a štěstí je opustilo. Kanadská dokumentární rekonstrukce

Pořad bylo možné přehrát do 24. 10. 2019
Video není k dispozici

Let: Atlantic Southeast Airlines / Delta Connection č. 529
Linka: Atlanta – Gulfport
Letoun: Embraer 120 ER Brasilia
Datum nehody: 21. 8. 1995
Počet obětí: 29/8

Klikněte pro větší obrázek 21. srpna 1995 ve 12.23 odstartoval z letiště v Atlantě let č. 529 společnosti Atlantic Southeast Airlines. Letoun Embraer 120ER měl před sebou zhruba půldruhé hodiny letu s cílovou destinací v Gulfportu. Na palubě se nacházelo 26 cestujících, 2 piloti a 1 letuška. Zanedlouho po vzletu převzal řízení stroje autopilot a letoun stoupal do letové hladiny 7200 m. Této výšky ale nikdy nedosáhl. Ve 12.42 zaslechli lidé na palubě ohromnou ránu.

Letadlo se v ten moment naklonilo doleva. Varovná světla a zvukové signály oznámily potíže s levým motorem. Autopilot se vypnul a řízení převzal kapitán. Letadlo začalo rychle ztrácet výšku. Olej z poškozeného motoru se dostal do klimatizace a v kabině se objevil kouř. Oba piloti spojili své síly, aby let vyrovnali. Hrozilo, že se propadnou do vývrtky a zřítí se na zem. Motor se proměnil ve změť pokrouceného kovu. Zásadně tak ovlivnil aerodynamické vlastnosti křídla. Poškozené křídlo neustále tlačilo stroj doleva. Piloti byli poučeni, že konstrukce tohoto typu letadel umožňuje letět i s jedním motorem, ale v tomto případě porouchaný motor nepřestal pouze běžet, on se úplně vytrhl ze svého lože. A tím se velice dramaticky narušila aerodynamika stroje.

Klikněte pro větší obrázek Rychlost zvýšila na tři sta šedesát kilometrů za hodinu. Stroj začal prudce klesat, vzápětí se zvedla příď a snížila se jeho rychlost. Let se točil k letišti v Atlantě, které však bylo vzdálené přes devadesát kilometrů. Kapitán usoudil, že do Atlanty nedoletí, bylo třeba přistát na nejbližším možném letišti. Šestnáct kilometrů od místa se nacházelo letiště West Georgia Regional Airport. Piloti obeznámili letového dispečera s kritickou situací, ten však ve zmatku a kvůli svému zaneprázdnění řešením krizové situace zapomněl uvědomit záchranné týmy.

Klikněte pro větší obrázek Letoun se nacházel dvanáct kilometrů od letiště. Ve výšce 1000 m zpomalil klesání a chystal se na vizuální přiblížení. Rychlost klesání ale byla stále příliš vysoká a nedařilo se ji snížit, pilotům byla jasné, že letiště se tak nachází stále příliš daleko. Posádka hledala jiné vhodné místo pro přistání.

Dvousetkilometrovou rychlostí se letadlo se řítilo k zemi.

Originální názevMayday / A Wounded Bird
Stopáž52 minut
Rok výroby 2006
 ST
ŽánrDokument