Unikátní rekonstrukce procesu se skupinou Dr. Milady Horákové. Neděle, 4. 6. 1950 – mechanismy inscenovaného procesu (2009). Režie M. Vadas

Dokumentární série Proces H (10 × 52 min.) se v pátém díle zabývá hlavním účelem „největšího politického procesu“, jak jej nazval historik Karel Kaplan. Tím bylo vyvolávání nenávisti pracujícího lidu.

U Státního soudu se v neděli 4. června 1950 nesoudilo, ale mašinérie propagandistické a desinformační kampaně řízené po stranické linii z Ústředního výboru KSČ běžela dál. Přiblíží nám ji historikové PhDr. Petr Blažek, Mgr. Petr Cajthaml, Mgr. Pavlína Formánková a Dr. Karel Kaplan i pamětníci Karel Seďa, technik Československého rozhlasu, nebo PhDr. Marta Jurková, dcera odsouzeného Františka Přeučila.

Často se o „Procesu s vedením záškodnického spiknutí proti republice se skupinou Dr. Milady Horákové“ hovoří jako o inscenovaném procesu. Divadelní aspekty procesu zaujaly teatrology PhDr. Vladimíra Justa a PhDr. Petra Pavlovského. Činnost prokurátorů Brožové, Havelky, Kepáka, Urválka, Viesky a jejich asistenta Bureše analyzují historikové PhDr. Petr Blažek a Dr. Karel Kaplan.

Jednotlivá extempore prokurátorů zdokumentoval neznámý kameraman pracující pro Ministerstvo národní bezpečnosti a tým Československého rozhlasu. Diváci zde mají příležitost poprvé shlédnout i dobový pokus o interpretaci procesu ve filmovém týdeníku, který se však na plátnech kin nikdy neobjevil. Film jako prostředek k vyvolání nenávisti pracujícího lidu selhal, týdeník nebyl nikdy dokončen. Rozhlas jako nástroj propagandy triumfoval.

Stopáž52 minut
Rok výroby 2009
 ST 4:3
ŽánrDokument