Unikátní dokumentární série Proces H (10 × 52 min.) vypráví o přípravě, průběhu a aktérech komunisty inscenovaného „Procesu s vedením záškodnického spiknutí proti republice se skupinou Dr. Milady Horákové“ z roku 1950.

Co vlastně dává takovému projektu punc jedinečnosti? Především přetrvávající snaha dokumentaristy Martina Vadase pojmenovat zločin pravým jménem – a to i v době, kdy to není zrovna v módě. Za druhé to jsou realizační zdroje: šest a půl hodiny originálního filmového záznamu, pořízeného Státní bezpečností přímo při procesu, zvukový záznam Československého rozhlasu, kompletní stenozáznam Státního soudu a nakonec konfrontace s oficiální dobovou knihou Záznam o Procesu s vedením záškodnického spiknutí proti republice se skupinou Dr. Milady Horákové.

Koncept zpřístupnit film veřejnosti vznikl v Letní filmové škole Jiřího Králíka v roce 2005. Zájem projevil ředitel českého rozhlasu, kde obrovskou práci odvedl Marek Janáč. Strhující téma to bylo pro mladé historiky, kteří se do projektu zapojili. Nejtěžší prý bylo získat televizní producenty.

Martin Vadas říká: „Šlo mi především o kompletaci všech dochovaných archiválií, aby se občané s procesem seznámili a přijali velmi suše zobrazené události ve všech souvislostech jako součást svého národního kulturního kódu – odkazu, se kterým se budeme dlouho vyrovnávat.

V dokumentární sérii Proces H nejde v první řadě o „téma Horáková“. Osobnost JUDr. Horákové je celkem známá, ale zkusme si jen vyjmenovat těch dalších dvanáct mimořádných osobností, které se komunistický státní soud rozhodl zničit v jediném procesu. Kolik osobností a jejich osudů se nám konkrétně vybaví? Jaké mechanismy vraždění, které tady KSČ po roce 1948 rozpoutala jen proto, aby vyvolala „nenávist pracujícího lidu?“ Na tyto otázky se snaží dokumentarista se svými spolupracovníky najít odpovědi. Přestože dokumentaristé a historici věděli o zrůdném procesu své, znovu je fascinovaly herecké výkony všech zúčastněných vrahů, kteří se ve filmu tváří, jakoby to, co říkají, byla „pravda“.

Jednotlivé díly seriálu dokumentují proces den po dni tak, jak se mezi 31. květnem a 8. červnem 1950 skutečně odehrál. A díky premiéře seriálu v ČT, která proběhne ve dnech procesu také den po dni, i když o mnoho let později, se diváci stanou jako by svědky přímého přenosu. Což lze v době nesmyslných reality show od České televize také považovat za zcela mimořádný kulturní přínos.

Námět, scénář a režie: Martin Vadas
Dramaturgie: Antonín Trš, Karel Hynie, Ivan Biel
Vedoucí výroby: Otakar Svoboda
Asistent střihu, triky a vyrovnání obrazu: Viktor Schwarcz
Zvuk: Richard Kittler
Mix zvuku: Petr Stýblo
Střih: Michal Cuc
Kamera: neznámý kameraman Ministerstva národní bezpečnosti ČSR (1950) a Antonín Weiser, AČK (2008)

Milada Horáková
politička

Milada Horáková

* 25. 12. 1901

† 27. 6. 1950