Velikonoční příběh nejvýznačnějšího umělce rané nizozemské malířské školy. Dokument BBC z cyklu Soukromí mistrovského díla

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Rogier van der Weyden (též Rogier da la Pasture, 1399 nebo 1400 – 18. června 1464) byl nizozemský malíř. Vedle van Eycka je považován za nejvýznamnějšího představitele rané nizozemské malířské školy. Těšil se již za svého života značné popularitě a úctě, byl jmenován městským malířem Bruselu a obdržel mnoho výnosných zakázek od evropských panovnických rodů.

Weyden byl velmi vyhledávaným malířem a také vedl velkou a slavnou dílnu s mnoha pomocníky a učedníky, kteří často kopírovali jeho kompozice i celé obrazy. Weyden měl hluboký vliv na umělecké cítění tehdejšího světa a už za jeho života byly jeho obrazy k vidění po celé Evropě.

Po jeho smrti převzal jeho malířskou dílnu jeho syn Pieter (1437 – po r. 1514), který byl rovněž malířem. Mezi van der Weydenovy následovníky patřili Vrancke van der Stockt, jeho tvorbou se inspirovali později také Petrus Christus, Dierick Bouts, Hugo van der Goes a Hans Memling.

Originální názevWeyden: The Descent From The Cross
Stopáž49 minut
Rok výroby 2010
 ST
ŽánrDokument