Z cyklu BBC Soukromí mistrovského díla

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Georges Seurat patří vedle Cézanna, van Gogha a Gauguina k nejvýznačnějším malířům postimpresionistického období. Všeobecně je Seuratovo jméno spojováno s pointilismem a divizionismem, metodou pracující drobnými tahy štětcem s jasnými barvami.

Ve skutečnosti šlo o mnohem více. Je jedním z nejsložitějších a nejúžasnějších malířů obrazů novodobého umění. Jeho rozměrem rozsáhlý obraz Nedělní odpoledne na ostrově Grande Jatte byl vykládán velice různě. Je to zároveň obšírná a pozorná kronika i plod bezprostředního pozorování způsobů nové, průmyslové civilizace. Jde o analýzu zbavenou všech prchavých prvků. Velký obraz neděle v průmyslovém pařížském předměstí je především přesný portrét společnosti. Pod chladnou kronikou pulsuje jemná ironie, sklon zůrazňovat nepředvídatelné stránky navenek ctihodné městské společnosti.

„Žádný malíř mi nepřipomíná Moliéra tolik jako Seurat. Moliérova Mešťáka šlechticem, což je balet plný půvabu, lyrismu a zdravého rozumu. Plátna jako Cirkus, Kankán nebo Nedělní odpoledne jsou také takové balety plné půvabu, lyrismu, humoru a zdravého rozumu,“ konstatoval Apollinaire.

Originální názevThe Private Life of a Masterpiece
Stopáž49 minut
Rok výroby 2006
 ST 4:3
ŽánrDokument