25 minut

14. srpen

Obsah dílu

Likvidace Dolu Frenštát začíná — Likvidace Dolu Frenštát — Historie Dolu Frenštát — Projekt Cérka promění areál dolu Frenštát — Nárůst podvodných volání falešných bankéřů — Dítě vypilo roztok HHC — Výstraha před vysokými teplotami — Výškový dům Černá perla se otevírá — Částečná uzavírka hlavního tahu na Slovensko — Radary na Červenohorském sedle — Výběr ze sociálních sítí ČT — Šachoví mistři v Olomouci — Začíná festival Folklor bez hranic

Části dílu

00:59
Likvidace Dolu Frenštát začíná
  Státní podnik Diamo začal s likvidací Dolu Frenštát. V černouhelném dole v Trojanovicích na Novojičínsku se nikdy netěžilo, od roku 1991 je v konzervačním režimu. Okolní samosprávy a spolky léta bojovaly proti možnému zahájení těžby a usilovaly o likvidaci dolu. Jiní upozorňovali na kvalitní zásoby uhlí pro případné další využití.
  03:49
  Likvidace Dolu Frenštát
   Činnost černouhelného dolu byla ukončená symbolickým vytěžením posledního okovu. Byli u toho také ministr financí Zbyněk Stanjura a ministr životního prostředí Petr Hladík. K likvidaci Dolu Frenštát přistoupilo DIAMO zejména vzhledem k dlouhodobému nevyužívání dolu, komplikované legislativě s povolením těžby a vysokými náklady na udržování dolu. Báňský úřad vydal rozhodnutí o povolení likvidace jam v srpnu roku 2021.
   04:38
   Historie Dolu Frenštát
    Důl vznikl v osmdesátých letech ve frenštátské kotlině, nikdy se v něm netěžilo. Podle odhadů je v oblasti více než miliarda a půl tuny černého uhlí. Vyhloubené jámy zůstaly v konzervačním režimu, jejich udržování stojí desítky milionů korun ročně. Vedení Trojanovic požádalo o zbourání těžních věží a dalších objektů.
    04:59
    Projekt Cérka promění areál dolu Frenštát
     Prostor bývalého dolu převezme po jeho likvidaci obec Trojanovice, která už připravuje projekt s názvem Cérka. Více informací přidal starosta Trojanovic Jiří Novotný.
     07:52
     Nárůst podvodných volání falešných bankéřů
      Policisté varují před útoky falešných bankéřů a finančních poradců. V posledních týdnech došlo v Moravskoslezském kraji hned k několika případům, které nejčastěji souvisely s kryptoměnami. Obětmi nejsou podle policistů zdaleka jen senioři, ale lidé všech věkových kategorií.
      10:17
      Dítě vypilo roztok HHC
       Tříleté dítě na Novojičínsku omylem vypilo roztok obsahující legální drogu HHC určenou ke kouření, pak se zranilo a skončilo v nemocnici. Zdravotníky z Nového Jičína o letošních prázdninách zaměstnalo v souvislosti s požitím moderních legálních drog, které jsou volně dostupné, několik úrazů. Většinou šlo o děti v pubertě.
       10:40
       Výstraha před vysokými teplotami
        Meteorologové varují před vysokými teplotami, které mohou vystoupat až ke 33 °C. Horké letní počasí budou doprovázet také přeháňky a bouřky.
        11:16
        Výškový dům Černá perla se otevírá
         V Ostravě se otevírá Černá perla. Z bývalé architektonicky cenné administrativní budovy je nyní medicínská klinika. Autorem rekonstrukce je ostravské Projekt studio, jejich návrh zdůraznil vzhled pláště s černými díly. Moderní interiér je přívětivý k pacientům a ukrývá špičkové vybavení.
         13:59
         Částečná uzavírka hlavního tahu na Slovensko
          Na 12 týdnů se částečně uzavřela frekventovaná silnice první třídy číslo 11 vedoucí na hraniční přechod se Slovenskem v Mostech u Jablunkova. Důvodem je oprava mostu v obci Návsí na Frýdecko-Místecku. Denně jím projede až 7 a půl tisíc vozidel, objízdné trasy vyznačeny nejsou.
          15:16
          Radary na Červenohorském sedle
           Kvůli motorkářům, kteří hazardují v serpentinách na Červenohorském sedle, tam musejí pravidelně hlídkovat policisté. Příští rok tam ŘSD nechá umístit i mobilní radary. Obyvatelé Koutů nad Desnou, kteří si na motorkáře roky stěžují, věří, že to pomůže i jim.
           17:44
           Výběr ze sociálních sítí ČT
            V Bernarticích a Medlově museli řešit olomoučtí hasiči vzplanutí lisů na slámu. Od strojů se požár rozšířil i na přilehlá pole. Obsluhám se povedlo včas odpojit traktory, což minimalizovalo škody. Ty i tak přesáhly milion korun. // Několik přestupků spáchal řidič nákladního auta na dálnici D1. Předjížděl jiný nákladní vůz asi 1,2 km, čímž omezil auta za ním, nerespektoval značku zákaz předjíždění pro nákladní auta, nerespektoval zákaz vjezdu vozidel, jejichž šířka přesahuje vyznačenou mez, při zařazení ohrozil řidiče předjížděného auta, zároveň nerespektoval podélnou souvislou čáru. Hrozí mu pokuta od 5 do 10 tisíc korun a zákaz řízení až na 1 rok.
            18:34
            Šachoví mistři v Olomouci
             V Olomouci soutěží šachoví mistři. Mezinárodního festivalu se účastní 250 šachistů z 28 zemí světa, nejvzdálenější hráči jsou například z Japonska nebo Jižní Koreje. Z tuzemských velmistrů se představí Jan Krejčí, který je na aktuální deváté příčce v českém žebříčku. Soupeřit budou také šachisté starší padesáti let na seniorském mistrovství republiky.
             20:25
             Začíná festival Folklor bez hranic
              V Ostravě začíná festival Folklor bez hranic. Během pěti dní vystoupí soubory nejen z Evropy, ale i z dalších kontinentů v několika ostravských obvodech. Více informací připojila mluvčí festivalu Irena Andrašková.
              Přehrát celé video
              Stopáž25 minut
              Další díl
              15. srpen

              Přehled dílů

               
              Stopáž26 minut

              1. prosinec

              Část lékařů stáhla výpovědi přesčasů — Lékaři upouštějí od výpovědí — Část lékařů stáhla výpověď — Výstraha před vydatným sněžením — Ministryně obrany odvolala ředitele VOP CZ — Soud vyhlásil individuální moratorium na Liberty — Ubývají dobrovolní hasiči ve výjezdech — Ostrava získala cenu Cykloskokan roku — Začínají demolice na povrchu dolu Frenštát — Výběr ze sociálních sítí ČT — Mikulášská nadílka pro ukrajinské děti — Křižovatka v Ostravě-Porubě je plně průjezdná — Vzdělávání podnikatelek z Beskyd — Lenny Kravitz zazpívá na Colours of Ostrava

              1. 12. 2023 na ČT1
              Stopáž25 minut

              30. listopad

              Dohoda o navýšení platu lékařů — Reakce na moratorium vůči věřiteli Liberty — Suroviny na vánoční pečení jsou letos levnější — Učni pečou na Vánoce — Růst regulované části ceny energií — Policisté chtějí zvýšit viditelnost chodců — Projekt Dejme dětem rodinu podporuje pěstounství — Koncert Janáčkovy filharmonie a Hradišťanu — Roste počet internetových dobročinných sbírek

              30. 11. 2023 na ČT1
              Stopáž25 minut

              29. listopad

              Začíná chřipková sezóna — Liberty požádala o individuální moratorium — Nehoda autobusu na Šumpersku — Námraza komplikovala provoz v Beskydech — V Beskydech zasněžují i níže položené areály — V Jeseníkách upravují první běžkařské tratě — Návrh rozpočtu Olomouckého kraje — Lékaři vypovídají přesčasy v nemocnicích — Premiéra muzikálu Interview v NDM

              29. 11. 2023 na ČT1
              Stopáž25 minut

              28. listopad

              Sníh a mráz komplikují dopravu — Kamion spadl z mostu na D1 u Bělotína — Ocenění za záchranu cestujících z vlaku — Prezident navrhuje do ÚS Milana Hulmáka — ODS a Piráti vybrali lídry do krajských voleb — Martin Major předsedou ODS v Olomouckém kraji — Nové varhany v kostele v Ostravě-Zábřehu — Odbory: stávka ve školách byla úspěšná — Tripartita jednala o situaci v ocelářství — Venkovním kluzištím začíná sezóna — Balada pro banditu v Těšínském divadle

              28. 11. 2023 na ČT1
              Stopáž25 minut

              27. listopad

              Stávku podpořilo 70 % škol v MS i OL kraji — Stávku podpořily největší podniky MS kraje — Symbolická podpora některých řidičů — Česko má za sebou stávku — Regionální sněm ODS řeší kauzu Autostráda — Pila v Ptení zastavila výrobu — Havárie u Olomouce — Noční sněžení může komplikovat dopravu — Adventní soboty s ostravským studiem ČT — Policisté kontrolují bezdomovce — Natáčení filmu Mord na Krnovsku

              27. 11. 2023 na ČT1
              Stopáž25 minut

              24. listopad

              Jednání krajské koalice o korupční kauze — Důsledky korupční kauzy pro krajsou koalici — Zapojení škol do stávky — Omezení péče kvůli výpovědím z přesčasů — Změny ve vedení Hlučína — Zámek Plumlov plánuje rekonstrukci — Výstraha před náledím — Vyplavené domy v ostravské Nové Vsi — Propagace sportu pro handicapované — Výběr ze sociálních sítí ČT — Den pro zdravé plíce v MN Ostrava — Přehlídka Meat Design opět v Ostravě

              24. 11. 2023 na ČT1
              Stopáž25 minut

              23. listopad

              Lékaři a výpovědi z pohotovosti — Zdražení jízdného v DP Ostrava — Propuštění R. Knoblocha na kauci. — Kauza bývalé starostky Libavé u konce — Konec sporu o převod bytů v Olomouci — Setkání k českému předsednictví — Mezinárodní konference Unique summit — Podpora stávky ve velkých podnicích — Nedostatek míst ve školkách — Insenace pro nejmenší v Divadle loutek.

              23. 11. 2023 na ČT1
              Stopáž25 minut

              22. listopad

              Ostravské Vánoce — Unikátní historický kolotoč pro Ostravu. — Jednání o přesčasech lékařů — Prodloužení kontrol na hranicích se Slovenskem — Trest za pokus vraždy v nemocnici — Bourání chladicí věže — Výstraha proti silnému větru — Vysoký nárůst srdečních onemocnění — Plavecký bazén v Olomouci potřebuje opravu — Pozorování ptáků v Nízkém Jeseníku

              22. 11. 2023 na ČT1
              Stopáž25 minut

              21. listopad

              Přípravy na stávku ve školách — Financování vysokých škol — Rozpočet MS kraje na rok 2024 — Výstraha před náledím — Nárůst počtu revizí komínů — Onkoděti se chystají na Vánoce — Přípravy tradičního ostravského gospelu — Výběr ze sociálních sítí ČT — Univerzitní e-sportovci slaví spěch — Fotografické soubory Marcely Očenášové — Bourání teplárenské věže

              21. 11. 2023 na ČT1
              Stopáž26 minut

              20. listopad

              20. 11. 2023 na ČT1

              Události v regionech (Ostrava) na sociálních sítích

              Napište nám