25 minut

15. srpen

Obsah dílu

Žně po deštivém počasí pokračují. — Žně po deštivém počasí pokračují. — Vývoj cen zemědělských komodit a potravin. — Olomouc plánuje rozšířit placené parkování. — Výstavba bytů v Olomouckém kraji zpomalila. — Některé firmy čelí ochlazení poptávky. — Společnost MSA je v úpadku. — Letní škola geografie láká na přírodní vědy. — Pokračuje výstraha před vysokými teplotami. — Konec zákazu odběru vody z řek. — SOCIÁLNÍ SÍTĚ: Výstava Dětský svět se blíží ke konci. / Policisté přijeli k nehodě první. — Kurz pro učitele češtiny. — Tábor pro děti s duševním onemocněním.

Části dílu

00:54
Žně po deštivém počasí pokračují.
  V Česku pokračují žně. Zatímco na jižní Moravě už mají zemědělci sklizeno, na některých místech na střední nebo severní Moravě na polích zůstává více než polovina úrody. Průběh sklizně tam ovlivnilo deštivé počasí v předchozích týdnech. Třeba na Přerovsku teď zemědělci sklízejí pšenici.
  03:48
  Žně po deštivém počasí pokračují.
   Výměra zemědělských ploch osetých pšenicí se za poslední léta v Moravskoslezském a Olomouckém kraji prakticky nezměnila. Dohromady zemědělci sklízejí úrodu z více než dva-a-devadesáti tisíc hektarů. Naopak u řepky se výměry mění každý rok mnohem výrazněji, činí asi polovinu ploch osetých pšenicí. Na vývoj cen v zemědělství a potravinářském průmyslu jsem se odpoledne ptala agrárního analytika Petra Havla.
   04:09
   Vývoj cen zemědělských komodit a potravin.
    Host Událostí v regionech: agrární analytik Petr Havel.
    07:16
    Olomouc plánuje rozšířit placené parkování.
     Olomouc chystá zásadní změny v systému parkování. Zpoplatní i širší centrum města a také sídliště. Platit budou i lidé, kteří v těchto místech bydlí. Opozice to kritizuje, nový systém je podle ní připravený nedostatečně. Žádá proto jeho zavedení odložit.
     09:40
     Výstavba bytů v Olomouckém kraji zpomalila.
      Bytová výstavba v Olomouckém kraji v prvním pololetí letošního roku po loňském rychlém růstu výrazně klesla. Od ledna do června letos v kraji začala stavba sedmi set čtyřiceti pěti bytů, což je meziročně o bezmála padesát procent méně. Za celý rok 2022 se bytová výstavba v kraji naopak meziročně o třetinu zvýšila.
      10:03
      Některé firmy čelí ochlazení poptávky.
       Rostoucí tržby, přesto nižší zisky - a méně poptávek v ocelářství i stavebnictví. Firmy řeší celkové ochlazení na trhu. Například ostravské společnosti Hutní montáže vzrostly loni tržby o pětinu. Peněz ale firma získala méně. Za poklesem zisku jsou zvýšené náklady.
       12:44
       Společnost MSA je v úpadku.
        Krajský soud v Ostravě poslal výrobce armatur MSA z Dolního Benešova na Opavsku do úpadku. Firma, která je tradičním dodavatelem komponentů pro jaderné elektrárny včetně Dukovan i Temelína s více než dvěma sty padesáti zaměstnanců, na sebe sama podala insolvenční návrh v červenci kvůli platební neschopnosti. Patřila do skupiny TMK, což je největší výrobce trub v Rusku. Finanční analytický úřad přitom kvůli protiruským sankcím nepovolil prodej akcií novému investorovi.
        13:16
        Letní škola geografie láká na přírodní vědy.
         V terénu, laboratořích i univerzitních posluchárnách. Studenti středních škol nejen z Ostravy dnes na letní škole geografie tráví svůj druhý den. Cílem projektu, na kterém se podílí i přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity, je vzbudit ve středoškolácích zájem o přírodní vědy.
         16:25
         Pokračuje výstraha před vysokými teplotami.
          Pro celé Česko platí na dnešek varování meteorologů před vysokými teplotami. Zatímco na západě Čech lokálně hrozí velmi silné bouřky, na Moravě a ve Slezsku budou i zítra teploměry ukazovat více než 31 stupňů Celsia.
          16:42
          Konec zákazu odběru vody z řek.
           Intenzivní deště v uplynulých dvou týdnech ukončily problémy se suchem a vylepšily stav vody v potocích a řekách. Města proto ruší zákaz odběru vody z koryta. Aktuálně třeba ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku, kde opatření trvalo měsíc.
           18:49
           SOCIÁLNÍ SÍTĚ: Výstava Dětský svět se blíží ke konci. / Policisté přijeli k nehodě první.
            Ve Vlastivědném muzeu v Olomouci končí výstavní projekt Dětský svět, dítětem v 19. a 20. století. Výstava, kterou za 9 měsíců vidělo asi 13 tisíc lidí, potrvá do 27. srpna. / V pondělí po první hodině ranní vyjížděli policisté k roztržce mezi dvěma muži. Na místo ale nedojeli, v křižovatce ulic Velkomoravská a Rooseveltova v Olomouci se totiž chvíli předtím stala dopravní nehoda. Policisté ihned poskytli první pomoc, zraněné pak předali záchranářům.
            19:41
            Kurz pro učitele češtiny.
             Přes léto jsou pro žáky školy zavřené, dál se ale vzdělávají učitelé. Navštěvují různé kurzy a letní školy. Jedna taková se tento týden koná v Beskydech. Pedagogy naučí, jak školám lépe látku vysvětlovat.
             22:00
             Tábor pro děti s duševním onemocněním.
              Letní terapeutický pobyt pro děti s duševním onemocněním. Připravil ho tým zdravotníků, psychologů, speciálních pedagogů a dalších odborníků v ostravské fakultní nemocnici. Na příměstském táboře se věnují dětem, které by klasický pobyt nezvládly. V rámci dětské psychiatrické péče v Česku jde o ojedinělý projekt.
              Přehrát celé video
              Stopáž25 minut
              Další díl
              16. srpen

              Přehled dílů

               
              Stopáž25 minut

              6. prosinec

              Ministři zemědělství a životního prostředí řešili budoucnost Bečvy

              6. 12. 2023 na ČT1
              Stopáž25 minut

              5. prosinec

              Olovo v pitné vodě na některých školách

              5. 12. 2023 na ČT1
              Stopáž26 minut

              4. prosinec

              Přerovské zastupitelstvo o kauze Autostráda

              4. 12. 2023 na ČT1
              Stopáž26 minut

              1. prosinec

              Část lékařů stáhla výpovědi přesčasů — Lékaři upouštějí od výpovědí — Část lékařů stáhla výpověď — Výstraha před vydatným sněžením — Ministryně obrany odvolala ředitele VOP CZ — Soud vyhlásil individuální moratorium na Liberty — Ubývají dobrovolní hasiči ve výjezdech — Ostrava získala cenu Cykloskokan roku — Začínají demolice na povrchu dolu Frenštát — Výběr ze sociálních sítí ČT — Mikulášská nadílka pro ukrajinské děti — Křižovatka v Ostravě-Porubě je plně průjezdná — Vzdělávání podnikatelek z Beskyd — Lenny Kravitz zazpívá na Colours of Ostrava

              1. 12. 2023 na ČT1
              Stopáž25 minut

              30. listopad

              Dohoda o navýšení platu lékařů — Reakce na moratorium vůči věřiteli Liberty — Suroviny na vánoční pečení jsou letos levnější — Učni pečou na Vánoce — Růst regulované části ceny energií — Policisté chtějí zvýšit viditelnost chodců — Projekt Dejme dětem rodinu podporuje pěstounství — Koncert Janáčkovy filharmonie a Hradišťanu — Roste počet internetových dobročinných sbírek

              30. 11. 2023 na ČT1
              Stopáž25 minut

              29. listopad

              Začíná chřipková sezóna — Liberty požádala o individuální moratorium — Nehoda autobusu na Šumpersku — Námraza komplikovala provoz v Beskydech — V Beskydech zasněžují i níže položené areály — V Jeseníkách upravují první běžkařské tratě — Návrh rozpočtu Olomouckého kraje — Lékaři vypovídají přesčasy v nemocnicích — Premiéra muzikálu Interview v NDM

              29. 11. 2023 na ČT1
              Stopáž25 minut

              28. listopad

              Sníh a mráz komplikují dopravu — Kamion spadl z mostu na D1 u Bělotína — Ocenění za záchranu cestujících z vlaku — Prezident navrhuje do ÚS Milana Hulmáka — ODS a Piráti vybrali lídry do krajských voleb — Martin Major předsedou ODS v Olomouckém kraji — Nové varhany v kostele v Ostravě-Zábřehu — Odbory: stávka ve školách byla úspěšná — Tripartita jednala o situaci v ocelářství — Venkovním kluzištím začíná sezóna — Balada pro banditu v Těšínském divadle

              28. 11. 2023 na ČT1
              Stopáž25 minut

              27. listopad

              Stávku podpořilo 70 % škol v MS i OL kraji — Stávku podpořily největší podniky MS kraje — Symbolická podpora některých řidičů — Česko má za sebou stávku — Regionální sněm ODS řeší kauzu Autostráda — Pila v Ptení zastavila výrobu — Havárie u Olomouce — Noční sněžení může komplikovat dopravu — Adventní soboty s ostravským studiem ČT — Policisté kontrolují bezdomovce — Natáčení filmu Mord na Krnovsku

              27. 11. 2023 na ČT1
              Stopáž25 minut

              24. listopad

              Jednání krajské koalice o korupční kauze — Důsledky korupční kauzy pro krajsou koalici — Zapojení škol do stávky — Omezení péče kvůli výpovědím z přesčasů — Změny ve vedení Hlučína — Zámek Plumlov plánuje rekonstrukci — Výstraha před náledím — Vyplavené domy v ostravské Nové Vsi — Propagace sportu pro handicapované — Výběr ze sociálních sítí ČT — Den pro zdravé plíce v MN Ostrava — Přehlídka Meat Design opět v Ostravě

              24. 11. 2023 na ČT1
              Stopáž25 minut

              23. listopad

              Lékaři a výpovědi z pohotovosti — Zdražení jízdného v DP Ostrava — Propuštění R. Knoblocha na kauci. — Kauza bývalé starostky Libavé u konce — Konec sporu o převod bytů v Olomouci — Setkání k českému předsednictví — Mezinárodní konference Unique summit — Podpora stávky ve velkých podnicích — Nedostatek míst ve školkách — Insenace pro nejmenší v Divadle loutek.

              23. 11. 2023 na ČT1

              Události v regionech (Ostrava) na sociálních sítích

              Napište nám