25 minut

26. květen

Obsah dílu

Přemnožení hraboši na polích na Hané — Škody po přemnožených hraboších — Velký zájem o kempy a karavany — Změny v tarifu jízdného ODIS — ŘSD připravuje stavbu D35 u Olomouce — Kniha o starostovi Janu Prokešovi — Opravená terasa v Květné zahradě v Kroměříži — Návrh na pojmenování nábřeží — Dobrovolníci obnovují turistické trasy — Jízda motocyklů Palackého tisícovka — ZUŠ Open představuje činnost uměleckých škol

Části dílu

00:55
Přemnožení hraboši na polích na Hané
  Zaoraná pole, nebo propady výnosů. Pěstitelé na Hané řeší škody, které jim způsobují přemnožení hraboši. Až 40x je na některých místech překročen práh škodlivosti. Ten stanovuje ještě snesitelný výskyt hlodavců. Zemědělci se snažili kalamitě zabránit sypáním jedu do nor, plošnou aplikaci jim totiž úřady nepovolily.
  03:29
  Škody po přemnožených hraboších
   Stát vyplácí zemědělcům dotaci 500 korun na hektar na aplikaci jedu. Tam, kde se používat nesmí, mohou získat farmáři kompenzaci až 20 tisíc korun. Podle zemědělců ale zatím nejsou jasné podmínky odškodnění. Přemnožení hraboši způsobili největší škody v roce 2019. Dosáhly necelých dvou miliard korun a zasaženo bylo okolo sto třiceti jedna tisíc hektarů plodin.
   04:01
   Velký zájem o kempy a karavany
    Přípravy na letní sezonu v autokempech vrcholí. Stany, chatky nebo obytné vozy lákají každým rokem více Čechů. Provozovatelé tak hlásí už nyní na řadě míst obsazeno.
    06:37
    Změny v tarifu jízdného ODIS
     Od 11. června zdraží jízdné v příměstských autobusech nebo vlacích v tarifu ODIS v případě, že lidé platí kartou ODISka nebo si kupují jízdenku v mobilní ODISapce. Základní nástupní sazba se zvedne o korunu na 10 korun. Zároveň ale ušetří ti, kteří používají k placení běžnou platební kartu.
     08:16
     ŘSD připravuje stavbu D35 u Olomouce
      Ředitelství silnic a dálnic pokročilo se svými plány na dokončení dálnice D35 u Olomouce. Pár týdnů po získání stavebního povolení vypsalo soutěž na přípravu území pro následnou stavbu dálnice mezi Křelovem a Slavonínem. Ještě letos chce vypsat tendr na zhotovitele, samotná stavba má začít v prvním pololetí příštího roku. Hotovo pak bude o dva roky později. Předpokládané náklady činí miliardu.
      08:48
      Kniha o starostovi Janu Prokešovi
       Ostrava si připomíná 150 let od narození Jan Prokeše, politika, který působil v meziválečném období a zasloužil se o vznik takzvané Velké Ostravy. Právě na jeho popud vznikla řada významných staveb jako Nová radnice nebo Dům umění. Odkaz prvního českého starosty Moravské Ostravy přibližuje i nová kniha s názvem Jan Prokeš: Ostrava na cestě k velkoměstu.
       12:04
       Opravená terasa v Květné zahradě v Kroměříži
        Po nucené dvouleté pauze se návštěvníkům Květné zahrady v Kroměříži znovu otevřel ikonický pohled na tuto světoznámou památku. Po rekonstrukci se lidé znovu dostanou na vyhlídkovou terasu na kolonádě. Květná zahrada, známá taky pod názvem Libosad, jedinečné dílo zahradní architektury, letos slaví pět-a-dvacáté výročí od zápisu na seznam světového dědictví UNESCO.
        14:47
        Návrh na pojmenování nábřeží
         Olomoučtí radní chtějí pojmenovat nábřeží ve městě po nedávno zesnulém rektorovi Josefu Jařabovi, prvním polistopadovém rektorovi univerzity Palackého. Po Jařabovi by měl být pojmenován úsek nábřeží na pravém břehu řeky Moravy od mostu u Bristolu dál podél ulice Blahoslavova a areálu vysokoškolských kolejí až po most na třídě Kosmonautů. Návrh bude v následujících týdnech projednávat zastupitelstvo. Pokud jej schválí, dojde k pojmenování během slavnostního otevření nové náplavky v sobotu 10. června.
         15:09
         Dobrovolníci obnovují turistické trasy
          Klub českých turistů začal po kůrovcové kalamitě obnovovat poškozené trasy. Společně s dobrovolníky odstraňují popadané stromy a malují turistické značky. Zároveň vznikají i nové stezky, jako třeba v beskydských Bocanovicích.
          18:28
          Jízda motocyklů Palackého tisícovka
           Palackého tisícovka, to je netradiční jízda historických motocyklů z Hodslavic do Hodslavic. Nadšenci startovali z rodiště Františka Palackého, od jehož úmrtí dnes uplynulo 147 let, a za 24 hodin ujedou 1000 kilometrů napříč celou republikou po místech spjatých právě s Palackým.
           21:02
           ZUŠ Open představuje činnost uměleckých škol
            Pokračuje Festival ZUŠ Open, který až do 4. června nabídne přes 500 koncertů, divadelních nebo tanečních vystoupení a výstav po celé republice. Program připravily čtyři stovky základních uměleckých škol, mezi nimi i ta v Opavě, .
            Přehrát celé video
            Stopáž25 minut
            Další díl
            29. květen

            Přehled dílů

             
            Stopáž26 minut

            26. září

            26. 9. 2023 na ČT1
            Stopáž26 minut

            25. září

            Začíná topná sezóna — Rozvoj komunitní energetiky — Radim Dragoun novým vrchním státním zástupcem — Požár neobydleného domu v centru Ostravy — Počet cizinců v Olomouckém kraji se zvýšil — Debata o transparentnosti radnic — Nový CT skener v Městské nemocnici Ostrava — Debata o ostravském koncertním sále — Oprava hlavního silničního tahu v Olomouci — Filharmonici upozornili na financování kultury

            25. 9. 2023 na ČT1
            Stopáž25 minut

            22. září

            Vyšší daň pro těžký průmysl v Ostravě — Vyšetřování výbuchu v Otinovsi — Rozsvícené bunkry připomenou mobilizaci — Parkování na náměstí Republiky v Olomouci — Spor o předčasné splacení úvěru — Věřitelé schválili reorganizační plán NWT — Stav chmelnic po srpnových bouřkách — Varhany pro Katedrálu Božského Spasitele — Výběr ze sociálních sítí ČT — Mezinárodní týden neslyšících — Stavba roku Moravskoslezského kraje

            22. 9. 2023 na ČT1
            Stopáž26 minut

            21. září

            Výbuch domu v Otinovsi — První participativní bydlení v Česku — Potenciál participativního bydlení — Nová vozovna tramvají v Olomouci — Trest za vraždu varhaníka — Petice proti likvidaci bioodpadu — Nové inovační a technologické centrum UP — Povinné školní plavecké kurzy — Aktuální cena pohonných hmot — Obrazy Jakuba Tomáše v galerii Crears

            21. 9. 2023 na ČT1
            Stopáž25 minut

            20. září

            Aktuální sklizeň a pohyb cen potravin. — Pohyb cen potravin. — Roste počet rodin v nouzi — V Přerově začal platit zákaz žebrání. — Změna pravidel pořádání festivalů v Ostravě. — Další kameny zmizelých v ulicích Ostravy. — Investice OKD do nového zařízení. — PŘEHLED ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ: Práce vojenských pyrotechniků. / Kamion vyvrátil značku, zasáhl seniora na kole. — Potrubní pošta v Nemocnici Frýdek-Místek. — Street art festival v Olomouci.

            20. 9. 2023 na ČT1
            Stopáž25 minut

            19. září

            Zasypání Dolu Frenštát. — Budoucnost bývalého Dolu Frenštát. — Zařízení pro propuštěné vězně. — Kramný podle VS nepředložil nové skutečnosti. — Rezignace starostky Města Libavá. — Nové distribuční centrum v Kojetíně. — Unikátní záběry rysího páru. — Zemřela hokejová legenda Zdeněk Návrat. — Změny v ostravské dopravě. — PŘEHLED ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ: Vandal ničil v Ostravě zaparkovaná auta. / Revitalizace parku v Ostravě-Hrabůvce. — Možné sloučení Moravské filharmonie a divadla. — Evropský týden mobility.

            19. 9. 2023 na ČT1
            Stopáž25 minut

            18. září

            Armádní drony

            18. 9. 2023 na ČT1
            Stopáž25 minut

            15. září

            Ostravská huť dluží státu 1,5 miliardy — Úprava autobusových linek v Olomouci — Ostravské univerzity zastřeší Noc vědců — Dny NATO i s letouny F35 — Kudy na Dny NATO — Základna dronů v Miroslawci — Příprava Dnů NATO vrcholí — Opakované komunální volby v Hrčavě — Arcidiecézní charita Olomouc pomáhá Ukrajině — Výběr ze socálních sítí ČT — Antikolizní systém v ostravských tramvajích — Porubská sbírka cílí na konkrétní příběhy

            15. 9. 2023 na ČT1
            Stopáž25 minut

            14. září

            Přívalový déšť škodil na Prostějovsku — 40 poškozených domů v Třebomi — Likvidace následků bouřky v obci Dzbel — Přilétá technika na Dny NATO — Blažek se setkal s Dragounem — Začal příjem přihlášek na studium stomatoloie — Koncept rodinné porodnice v Karviné — V Olomouci soutěžili dopravní policisté — Projekt Stravenka ve Frýdku-Místku — Výběr ze sociálních sítí ČT — Výuka aditivních technoloií na VŠB — Vodu v krajině budou zadržovat tůně

            14. 9. 2023 na ČT1
            Stopáž25 minut

            13. září

            13. 9. 2023 na ČT1

            Události v regionech (Ostrava) na sociálních sítích

            Napište nám