26. květen

Obsah dílu

Přemnožení hraboši na polích na Hané — Škody po přemnožených hraboších — Velký zájem o kempy a karavany — Změny v tarifu jízdného ODIS — ŘSD připravuje stavbu D35 u Olomouce — Kniha o starostovi Janu Prokešovi — Opravená terasa v Květné zahradě v Kroměříži — Návrh na pojmenování nábřeží — Dobrovolníci obnovují turistické trasy — Jízda motocyklů Palackého tisícovka — ZUŠ Open představuje činnost uměleckých škol

Části dílu

00:55
Přemnožení hraboši na polích na Hané
  Zaoraná pole, nebo propady výnosů. Pěstitelé na Hané řeší škody, které jim způsobují přemnožení hraboši. Až 40x je na některých místech překročen práh škodlivosti. Ten stanovuje ještě snesitelný výskyt hlodavců. Zemědělci se snažili kalamitě zabránit sypáním jedu do nor, plošnou aplikaci jim totiž úřady nepovolily.
  03:29
  Škody po přemnožených hraboších
   Stát vyplácí zemědělcům dotaci 500 korun na hektar na aplikaci jedu. Tam, kde se používat nesmí, mohou získat farmáři kompenzaci až 20 tisíc korun. Podle zemědělců ale zatím nejsou jasné podmínky odškodnění. Přemnožení hraboši způsobili největší škody v roce 2019. Dosáhly necelých dvou miliard korun a zasaženo bylo okolo sto třiceti jedna tisíc hektarů plodin.
   04:01
   Velký zájem o kempy a karavany
    Přípravy na letní sezonu v autokempech vrcholí. Stany, chatky nebo obytné vozy lákají každým rokem více Čechů. Provozovatelé tak hlásí už nyní na řadě míst obsazeno.
    06:37
    Změny v tarifu jízdného ODIS
     Od 11. června zdraží jízdné v příměstských autobusech nebo vlacích v tarifu ODIS v případě, že lidé platí kartou ODISka nebo si kupují jízdenku v mobilní ODISapce. Základní nástupní sazba se zvedne o korunu na 10 korun. Zároveň ale ušetří ti, kteří používají k placení běžnou platební kartu.
     08:16
     ŘSD připravuje stavbu D35 u Olomouce
      Ředitelství silnic a dálnic pokročilo se svými plány na dokončení dálnice D35 u Olomouce. Pár týdnů po získání stavebního povolení vypsalo soutěž na přípravu území pro následnou stavbu dálnice mezi Křelovem a Slavonínem. Ještě letos chce vypsat tendr na zhotovitele, samotná stavba má začít v prvním pololetí příštího roku. Hotovo pak bude o dva roky později. Předpokládané náklady činí miliardu.
      08:48
      Kniha o starostovi Janu Prokešovi
       Ostrava si připomíná 150 let od narození Jan Prokeše, politika, který působil v meziválečném období a zasloužil se o vznik takzvané Velké Ostravy. Právě na jeho popud vznikla řada významných staveb jako Nová radnice nebo Dům umění. Odkaz prvního českého starosty Moravské Ostravy přibližuje i nová kniha s názvem Jan Prokeš: Ostrava na cestě k velkoměstu.
       12:04
       Opravená terasa v Květné zahradě v Kroměříži
        Po nucené dvouleté pauze se návštěvníkům Květné zahrady v Kroměříži znovu otevřel ikonický pohled na tuto světoznámou památku. Po rekonstrukci se lidé znovu dostanou na vyhlídkovou terasu na kolonádě. Květná zahrada, známá taky pod názvem Libosad, jedinečné dílo zahradní architektury, letos slaví pět-a-dvacáté výročí od zápisu na seznam světového dědictví UNESCO.
        14:47
        Návrh na pojmenování nábřeží
         Olomoučtí radní chtějí pojmenovat nábřeží ve městě po nedávno zesnulém rektorovi Josefu Jařabovi, prvním polistopadovém rektorovi univerzity Palackého. Po Jařabovi by měl být pojmenován úsek nábřeží na pravém břehu řeky Moravy od mostu u Bristolu dál podél ulice Blahoslavova a areálu vysokoškolských kolejí až po most na třídě Kosmonautů. Návrh bude v následujících týdnech projednávat zastupitelstvo. Pokud jej schválí, dojde k pojmenování během slavnostního otevření nové náplavky v sobotu 10. června.
         15:09
         Dobrovolníci obnovují turistické trasy
          Klub českých turistů začal po kůrovcové kalamitě obnovovat poškozené trasy. Společně s dobrovolníky odstraňují popadané stromy a malují turistické značky. Zároveň vznikají i nové stezky, jako třeba v beskydských Bocanovicích.
          18:28
          Jízda motocyklů Palackého tisícovka
           Palackého tisícovka, to je netradiční jízda historických motocyklů z Hodslavic do Hodslavic. Nadšenci startovali z rodiště Františka Palackého, od jehož úmrtí dnes uplynulo 147 let, a za 24 hodin ujedou 1000 kilometrů napříč celou republikou po místech spjatých právě s Palackým.
           21:02
           ZUŠ Open představuje činnost uměleckých škol
            Pokračuje Festival ZUŠ Open, který až do 4. června nabídne přes 500 koncertů, divadelních nebo tanečních vystoupení a výstav po celé republice. Program připravily čtyři stovky základních uměleckých škol, mezi nimi i ta v Opavě, .
            Přehrát celé video
            Stopáž25 minut
            Další díl
            29. květen

            Přehled dílů

             
            Stopáž25 minut

            31. květen

            Začala rekonstrukce OD Breda. — Dohled památkářů na opravy historických objektů. — Stížnosti na hluk v okolí obchvatu. — Nejvyšší soud řeší kauzu Studénka. — Změny na seznamu rušených pošt v Prostějově. — Pštros ve volné přírodě u Olomouce — Silný povrchový otřes na Karvinsku. — Prestižní turnaj v plážovém volejbale. — Pamětní deska ostravskému lékaři a legionáři. — PŘEHLED ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ: První mláďata krajty zelené v Zoo Ostrava. / Truck trial v Mohelnici. — Otec v podání Norberta Lichého.

            31. 5. 2023 na ČT1
            Stopáž25 minut

            30. květen

            Vondrák zůstává hejtmanem — Odpady se v Biskupicích zpracovávat nebudou — Penězokazci před VS — Sdílená kola v Olomouci — Nový majitel Meopty — Nová ředitelka Divadla loutek a — Závod aut na vodíkový pohon — Další osud Gearworks — PŘEHLED ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ: Přepadení zlatnictví v Kopřivnici. / Strážníci pomáhali řidičům v nouzi. — Umělá inteligence v Třinci

            30. 5. 2023 na ČT1
            Stopáž25 minut

            29. květen

            ANO o důvěře Vondrákovi — Spor ekologů o trať — Smrt klíčové svědkyně — Zelenina potřebným — Nová zubařská křesla — Socha patronky Olomouce — Hřbitov pro zvířata v Přerově — Pocta divadlu v Aréně

            29. 5. 2023 na ČT1
            Stopáž25 minut

            26. květen

            Přemnožení hraboši na polích na Hané — Škody po přemnožených hraboších — Velký zájem o kempy a karavany — Změny v tarifu jízdného ODIS — ŘSD připravuje stavbu D35 u Olomouce — Kniha o starostovi Janu Prokešovi — Opravená terasa v Květné zahradě v Kroměříži — Návrh na pojmenování nábřeží — Dobrovolníci obnovují turistické trasy — Jízda motocyklů Palackého tisícovka — ZUŠ Open představuje činnost uměleckých škol

            26. 5. 2023 na ČT1
            Stopáž25 minut

            25. květen

            Bourání povrchu obchvatu Frýdku-Místku — Další opravy povrchů dálnic — Dětské skupiny nedostaly státní příspěvek — Zpoždění ve výplatě humanitárních dávek — Cena Gloria musealis pro Muzeum umění Olomouc — Doživotí za vraždu v herně — 11 let vězení za vraždu exmanželky — Volební sněm Agrární komory v Olomouci — Uzavírka silnice v Hukvaldech — Výběr ze sociálních sítí ČT — Přípravy 20. ročníku Colours of Ostrava — Začíná festival Dream Factory

            25. 5. 2023 na ČT1
            Stopáž25 minut

            24. květen

            Budoucnost zimního stadionu v Olomouci — Rozpory ohledně nové multifunkční haly. — Slouční divadla a filharmonie v Olomouci. — Nový náměstek ostravského primátora. — Na Slovensko jen přes oficiální přechody. — Dva autobusy zamíří na Ukrajinu. — Výrazný nárůst boreliózy a encefalitidy — Cvičení horské služby v Dolní Moravě. — Lichtenštejnové na návštěvě Opavy. — Zahradníci zdražili, zájem o ně roste. — SOCIÁLNÍ SÍTĚ: Přes 30 zásahů hasičů při bouřkách. / Dvě mláďata servalů v Zoo Ostrava. — Operační centrum pro lodní dopravu. — Příběhy Paměti národa v ČT.

            24. 5. 2023 na ČT1

            Události v regionech (Ostrava) na sociálních sítích

            Napište nám