25 minut

28. březen 2022

Část: Trojvýstava o Komenském v Přerově

Obsah dílu

Výuka češtiny ve virtuální realitě — Výuka dětí z Ukrajiny — Výuka dětí z Ukrajiny — Asistenční centrum ve Frýdku-Místku — Asistenční centra omezí kapacity — Zdražení jízdného v autobusech v MS kraji — Fulnek bude mít novou mateřskou školu — Hodinář mění čas ručně — Rekonstrukce mostu ve Šternberku — Spolek obcí za energetickou nezávislost — Populace bobra se rozšiřuje — Trojvýstava o Komenském v Přerově

Části dílu

01:01
Výuka češtiny ve virtuální realitě
  Školy zavádějí výuku českého jazyka pro ukrajinské děti. Základní jazyková škola a Gymnázium v Ostravě-Porubě začala při výuce cizích jazyků využívat virtuální realitu. První z ukrajinských školáků si moderní metodu už vyzkoušeli.
  03:54
  Výuka dětí z Ukrajiny
   Školy zavádějí výuku českého jazyka pro ukrajinské děti. Základní jazyková škola a Gymnázium v Ostravě-Porubě začala při výuce cizích jazyků využívat virtuální realitu. První z ukrajinských školáků si moderní metodu už vyzkoušeli.
   04:18
   Výuka dětí z Ukrajiny
    Živě Jan Veselý, ředitel Základní školy Generála Píky v Ostravě.
    07:00
    Asistenční centrum ve Frýdku-Místku
     Nové asistenční středisko pro ukrajinské uprchlíky se otevřelo ve Frýdku-Místku - konkrétně v tamním národním domě, kde bylo dříve očkovací centrum. To ale nebude sloužit pro základní registraci u cizinecké policie - potřebné vízum vydávají stále jen v Ostravě na Černé louce nebo v uprchlickém centru ve Vyšních Lhotách.
     08:20
     Asistenční centra omezí kapacity
      Příliv uprchlíků z Ukrajiny do Moravskoslezského kraje podle hejtmana Iva Vondráka zpomalil - jak uvedl, kraj má zatím dostatečné kapacity pro jejich ubytování - nouzové i trvalejší. S posledním březnovým dnem ukončí provoz registrační humanitární středisko ve Vyšních Lhotách, kapacitu sníží i Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině v Ostravě na Černé louce - nově odbaví místo osmi set lidí denně asi 600.
      09:05
      Zdražení jízdného v autobusech v MS kraji
       Kvůli vládnímu nařízení a zvyšování cen pohonných hmot v souvislosti s válkou na Ukrajině se změní ceny jízdného v příměstských autobusech Moravskoslezského kraje. Od 1. dubna podraží cena za kilometr o deset haléřů a dlouhodobé jízdné o 5 procent. Senioři, studenti a děti a mládež budou mít místo současné pět-a-sedmdesáti procentní slevy jen padesátiprocentní.
       09:29
       Fulnek bude mít novou mateřskou školu
        Ve Fulneku připravují stavbu nové mateřské školy. Nízkoenergetický objekt za téměř 100 milionů korun nabídne kapacitu pro 120 dětí. Původní budovu nechá vedení města zbourat, její fasáda obsahuje azbest, který ale zatím není nebezpečný.
        11:44
        Hodinář mění čas ručně
         O víkendu začal platit letní čas, noc na neděli tak byla o hodinu kratší. Na většině veřejných moderních hodin se čas změnil automaticky. Po celém Česku ho ukazují ale i staleté stroje. Ke každému z nich museli vystoupat hodináři, aby ručičky času posunuli manuálně. Třeba v Přerově takto přetočili hned dvoje mechanické hodiny.
         14:15
         Rekonstrukce mostu ve Šternberku
          Ve Šternberku na Olomoucku začala rekonstrukce mostu v Jívavské ulici na hlavním silničním tahu ve směru na Opavu. Kyvadlový provoz zavede stavební firma od pátku. Řidiči by měli počítat s dlouhými kolonami. Opravy potrvají do října.
          15:48
          Spolek obcí za energetickou nezávislost
           Obce na Opavsku chtějí být kvůli stále rostoucím cenám plynu a elektřiny energeticky nezávislé. V prosinci kvůli tomu založily spolek EnerKom Opavsko. Teď žádají o dotace a některé už peníze na výstavbu solárních panelů dostaly. Mají ale problém najít zhotovitele.
           19:15
           Populace bobra se rozšiřuje
            V Moravskoslezském kraji se zvětšuje populace bobrů a přibývá i míst, kde tito hlodavci mýtí břehové porosty. Kromě lesních škod je problémem taky jejich přehrazování potoků a řek. Voda pak zaplavuje pole a louky. Počty tohoto vodního hlodavce se podle odborníků v dalších letech ještě zdvojnásobí.
            21:27
            Trojvýstava o Komenském v Přerově
             Právě dnes uplynulo čtyři-sta-třicet let od narození Jana Amose Komenského. Významný myslitel, spisovatel a pedagog se jako žák vzdělával v Přerově, kde je také jeho nejstarší muzeum. Jeho narození si tam připomínají mimo jiné výstavou, která ho představuje jako kartografa.
             Přehrát celé video
             Stopáž25 minut
             Další díl
             29. březen 2022

             Přehled dílů

              
             Stopáž25 minut

             29. září

             Nedostatek školních psychologů — Chybí školní psychologové — Do prosklené fasády narážejí ptáci — Namátkové kontroly na hranicích se Slovenskem — Zařízení pro propuštěné vězně má registraci — Omezené zásoby antibiotik — Skončil Svatováclavský hudební festival — Hvězda Eduarda Halberštáta na Bolt Tower — Aktivní zálohy odjíždějí na cvičení na Libavou — Výběr ze sociálních sítí ČT — Setkání Hanáků v Kojetíně — Začíná loutkařsý festival Spectaculo Interesse

             29. 9. 2023 na ČT1
             Stopáž25 minut

             27. září

             27. 9. 2023 na ČT1
             Stopáž26 minut

             26. září

             26. 9. 2023 na ČT1
             Stopáž26 minut

             25. září

             Začíná topná sezóna — Rozvoj komunitní energetiky — Radim Dragoun novým vrchním státním zástupcem — Požár neobydleného domu v centru Ostravy — Počet cizinců v Olomouckém kraji se zvýšil — Debata o transparentnosti radnic — Nový CT skener v Městské nemocnici Ostrava — Debata o ostravském koncertním sále — Oprava hlavního silničního tahu v Olomouci — Filharmonici upozornili na financování kultury

             25. 9. 2023 na ČT1
             Stopáž25 minut

             22. září

             Vyšší daň pro těžký průmysl v Ostravě — Vyšetřování výbuchu v Otinovsi — Rozsvícené bunkry připomenou mobilizaci — Parkování na náměstí Republiky v Olomouci — Spor o předčasné splacení úvěru — Věřitelé schválili reorganizační plán NWT — Stav chmelnic po srpnových bouřkách — Varhany pro Katedrálu Božského Spasitele — Výběr ze sociálních sítí ČT — Mezinárodní týden neslyšících — Stavba roku Moravskoslezského kraje

             22. 9. 2023 na ČT1
             Stopáž26 minut

             21. září

             Výbuch domu v Otinovsi — První participativní bydlení v Česku — Potenciál participativního bydlení — Nová vozovna tramvají v Olomouci — Trest za vraždu varhaníka — Petice proti likvidaci bioodpadu — Nové inovační a technologické centrum UP — Povinné školní plavecké kurzy — Aktuální cena pohonných hmot — Obrazy Jakuba Tomáše v galerii Crears

             21. 9. 2023 na ČT1
             Stopáž25 minut

             20. září

             Aktuální sklizeň a pohyb cen potravin. — Pohyb cen potravin. — Roste počet rodin v nouzi — V Přerově začal platit zákaz žebrání. — Změna pravidel pořádání festivalů v Ostravě. — Další kameny zmizelých v ulicích Ostravy. — Investice OKD do nového zařízení. — PŘEHLED ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ: Práce vojenských pyrotechniků. / Kamion vyvrátil značku, zasáhl seniora na kole. — Potrubní pošta v Nemocnici Frýdek-Místek. — Street art festival v Olomouci.

             20. 9. 2023 na ČT1
             Stopáž25 minut

             19. září

             Zasypání Dolu Frenštát. — Budoucnost bývalého Dolu Frenštát. — Zařízení pro propuštěné vězně. — Kramný podle VS nepředložil nové skutečnosti. — Rezignace starostky Města Libavá. — Nové distribuční centrum v Kojetíně. — Unikátní záběry rysího páru. — Zemřela hokejová legenda Zdeněk Návrat. — Změny v ostravské dopravě. — PŘEHLED ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ: Vandal ničil v Ostravě zaparkovaná auta. / Revitalizace parku v Ostravě-Hrabůvce. — Možné sloučení Moravské filharmonie a divadla. — Evropský týden mobility.

             19. 9. 2023 na ČT1
             Stopáž25 minut

             18. září

             Armádní drony

             18. 9. 2023 na ČT1
             Stopáž25 minut

             15. září

             Ostravská huť dluží státu 1,5 miliardy — Úprava autobusových linek v Olomouci — Ostravské univerzity zastřeší Noc vědců — Dny NATO i s letouny F35 — Kudy na Dny NATO — Základna dronů v Miroslawci — Příprava Dnů NATO vrcholí — Opakované komunální volby v Hrčavě — Arcidiecézní charita Olomouc pomáhá Ukrajině — Výběr ze socálních sítí ČT — Antikolizní systém v ostravských tramvajích — Porubská sbírka cílí na konkrétní příběhy

             15. 9. 2023 na ČT1

             Události v regionech (Ostrava) na sociálních sítích

             Napište nám