25 minut
Události v regionech (Ostrava)

Události v regionech

Část: Trojvýstava o Komenském v Přerově

Obsah dílu

Výuka češtiny ve virtuální realitě — Výuka dětí z Ukrajiny — Výuka dětí z Ukrajiny — Asistenční centrum ve Frýdku-Místku — Asistenční centra omezí kapacity — Zdražení jízdného v autobusech v MS kraji — Fulnek bude mít novou mateřskou školu — Hodinář mění čas ručně — Rekonstrukce mostu ve Šternberku — Spolek obcí za energetickou nezávislost — Populace bobra se rozšiřuje — Trojvýstava o Komenském v Přerově

Části dílu

01:01
Výuka češtiny ve virtuální realitě
  Školy zavádějí výuku českého jazyka pro ukrajinské děti. Základní jazyková škola a Gymnázium v Ostravě-Porubě začala při výuce cizích jazyků využívat virtuální realitu. První z ukrajinských školáků si moderní metodu už vyzkoušeli.
  03:54
  Výuka dětí z Ukrajiny
   Školy zavádějí výuku českého jazyka pro ukrajinské děti. Základní jazyková škola a Gymnázium v Ostravě-Porubě začala při výuce cizích jazyků využívat virtuální realitu. První z ukrajinských školáků si moderní metodu už vyzkoušeli.
   04:18
   Výuka dětí z Ukrajiny
    Živě Jan Veselý, ředitel Základní školy Generála Píky v Ostravě.
    07:00
    Asistenční centrum ve Frýdku-Místku
     Nové asistenční středisko pro ukrajinské uprchlíky se otevřelo ve Frýdku-Místku - konkrétně v tamním národním domě, kde bylo dříve očkovací centrum. To ale nebude sloužit pro základní registraci u cizinecké policie - potřebné vízum vydávají stále jen v Ostravě na Černé louce nebo v uprchlickém centru ve Vyšních Lhotách.
     08:20
     Asistenční centra omezí kapacity
      Příliv uprchlíků z Ukrajiny do Moravskoslezského kraje podle hejtmana Iva Vondráka zpomalil - jak uvedl, kraj má zatím dostatečné kapacity pro jejich ubytování - nouzové i trvalejší. S posledním březnovým dnem ukončí provoz registrační humanitární středisko ve Vyšních Lhotách, kapacitu sníží i Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině v Ostravě na Černé louce - nově odbaví místo osmi set lidí denně asi 600.
      09:05
      Zdražení jízdného v autobusech v MS kraji
       Kvůli vládnímu nařízení a zvyšování cen pohonných hmot v souvislosti s válkou na Ukrajině se změní ceny jízdného v příměstských autobusech Moravskoslezského kraje. Od 1. dubna podraží cena za kilometr o deset haléřů a dlouhodobé jízdné o 5 procent. Senioři, studenti a děti a mládež budou mít místo současné pět-a-sedmdesáti procentní slevy jen padesátiprocentní.
       09:29
       Fulnek bude mít novou mateřskou školu
        Ve Fulneku připravují stavbu nové mateřské školy. Nízkoenergetický objekt za téměř 100 milionů korun nabídne kapacitu pro 120 dětí. Původní budovu nechá vedení města zbourat, její fasáda obsahuje azbest, který ale zatím není nebezpečný.
        11:44
        Hodinář mění čas ručně
         O víkendu začal platit letní čas, noc na neděli tak byla o hodinu kratší. Na většině veřejných moderních hodin se čas změnil automaticky. Po celém Česku ho ukazují ale i staleté stroje. Ke každému z nich museli vystoupat hodináři, aby ručičky času posunuli manuálně. Třeba v Přerově takto přetočili hned dvoje mechanické hodiny.
         14:15
         Rekonstrukce mostu ve Šternberku
          Ve Šternberku na Olomoucku začala rekonstrukce mostu v Jívavské ulici na hlavním silničním tahu ve směru na Opavu. Kyvadlový provoz zavede stavební firma od pátku. Řidiči by měli počítat s dlouhými kolonami. Opravy potrvají do října.
          15:48
          Spolek obcí za energetickou nezávislost
           Obce na Opavsku chtějí být kvůli stále rostoucím cenám plynu a elektřiny energeticky nezávislé. V prosinci kvůli tomu založily spolek EnerKom Opavsko. Teď žádají o dotace a některé už peníze na výstavbu solárních panelů dostaly. Mají ale problém najít zhotovitele.
           19:15
           Populace bobra se rozšiřuje
            V Moravskoslezském kraji se zvětšuje populace bobrů a přibývá i míst, kde tito hlodavci mýtí břehové porosty. Kromě lesních škod je problémem taky jejich přehrazování potoků a řek. Voda pak zaplavuje pole a louky. Počty tohoto vodního hlodavce se podle odborníků v dalších letech ještě zdvojnásobí.
            21:27
            Trojvýstava o Komenském v Přerově
             Právě dnes uplynulo čtyři-sta-třicet let od narození Jana Amose Komenského. Významný myslitel, spisovatel a pedagog se jako žák vzdělával v Přerově, kde je také jeho nejstarší muzeum. Jeho narození si tam připomínají mimo jiné výstavou, která ho představuje jako kartografa.
             Přehrát celé video
             Stopáž25 minut
             Další díl
             Události v regionech

             Přehled dílů

             Stopáž25 minut

             Události v regionech

             Havárie Pendolina v Bohumíně — Tropické počasí v Česku — Termín prezidentských voleb — Kompenzace Dluhonicím — Olympiáda dětí a mládeže začala — Jednání o počtu stomatologů v MS kraji — Nové oddělení KARIM ve FN — Evropský šampionát žen v MS kraji — Příběh automobilových závodníků

             27. 6. 2022 na ČT1
             Stopáž25 minut

             Události v regionech

             Rozvoj sítě cyklostezek — Zvony ze Šilheřovic převezli do Staré Vody — Vznikne druhá rota aktivních záloh — Dobrovolná dohoda s Třineckými železárnami — Rozvoz potravin pro uprchlíky — Hlučínské jezero otevírá, opravy pokračují — Přípravy Olympiády dětí a mládeže — Letiště v Mošnově po covidu ožívá — Festival v ulicích osadí Hlavní třídu v Porubě — Začíná hudební festival FM City Fest

             24. 6. 2022 na ČT1
             Stopáž25 minut

             Události v regionech

             Centra duševního zdraví se věnují stovkám lidí — Policisté objasnili krádež soch v Karviné — Organizovaná skupina výrobců drog — DP Ostrava představí trať do Poruby — Spor o provozování koupaliště — Česko-polská stezka Silesianka — Počet nových uprchlíků nestoupá — Začíná festival Slunovrat — Sochy z písku na Pustevnách

             23. 6. 2022 na ČT1
             Stopáž25 minut

             Události v regionech

             Zařízení sociálních služeb musejí šetřit — Olomoucký kraj plánuje rušení některých vlaků — Olomouc chce omezit prodej energií — Výstraha před požáry — Vyšší sazby ČNB zdražují hypotéky — Štěpán Havran organizuje pouliční festival — Ostrava prodala výškový dům — Nové dětské zdravotní sestry — Florální kostel u Valašského Meziříčí — Koncert pěveckého sboru Hladnov Rock Choir — Malířská tvorba Joy Adamsonové

             22. 6. 2022 na ČT1
             Stopáž25 minut

             Události v regionech

             Humanitní sbírky na pomoc uprchlíkům — Česko-ukrajinské komunitní centrum v Olomouci — Opatření proti suchu ve městech — Policisté řeší vraždu novorozence — Výluka vysílače Lysá hora — Opravené varhany se vracejí do Olomouce — Policisté dopadli muže podezřelého z loupeže — Nemocnice nakupují nové vybavení — Opravy silnic v Ostravě — Instalace nového železničního mostu — Obrazy a sochy Stefana Milkova

             21. 6. 2022 na ČT1
             Stopáž25 minut

             Události v regionech

             Výuka ukrajinských dětí — Obce chtějí převzít provoz úzkokolejky — Přípravy Olympiády dětí a mládeže — Krajina břidlice je národním geoparkem — Tankování pohonných hmot v Polsku — Cvičení aktivních záloh na Libavé — Výluka vysílače Lysá hora — Horko vystřídaly silné bouřky — Opravy zvlněné dálnice D1 — Kvalitnější voda na Jesenicku — Mendelův plácek v Lipníku nad Bečvou

             20. 6. 2022 na ČT1

             Události v regionech (Ostrava) na sociálních sítích

             Napište nám