25 minut
Události v regionech (Ostrava)

Události v regionech

Obsah dílu

Covid-19 jako nemoc z povolání — Léčba postcovidového syndromu — Výzkum inhalace molekulárního vodíku — Soud kvůli převodu bytů odročen — Soud změnil trest za schvalování teroru — Nemocnicím chybí zásoby krve — Praktičtí lékaři dostávají vakcínu Moderna — Česko-izraelské centrum v Olomouci — Nové cyklostezky u Slezské Harty — Rekonstrukce křižovatky Drysice na D46 — Demolice nádraží na trati Olomouc-Krnov — Tuna vytříděného gastroodpadu v Šumperku — Nelegální skládka v Kunčičkách — Nepříznivé počasí škodí včelám — Matěj Číp studuje cimbál v USA

Části dílu

00:47
Covid-19 jako nemoc z povolání
  Přibývá lidí, kteří si nechávají uznat COVID-19 jako nemoc z povolání. Moravskoslezští hygienici evidují za letošek přes 700 takových žádostí. Většině vyhoví. Lidé ale musejí prokázat, že se nakazili v práci. Nejčastěji jde o zdravotníky nebo pracovníky sociálních služeb.
  03:33
  Léčba postcovidového syndromu
   Živě Milan Sova, primář Kliniky plicních nemocí a TBC, FN Olomouc.
   06:20
   Výzkum inhalace molekulárního vodíku
    Odborníci z Univerzity Palackého v Olomouci zkoumají, jaké účinky má na organismus lidí po prodělaném COVIDU-19 inhalace molekulárního vodíku. Dosavadní zkušenosti naznačují, že by mohl pomoci se zotavením.
    08:34
    Soud kvůli převodu bytů odročen
     Krajský soud odročil případ, který řeší převod olomouckých družstevních bytů na jejich nájemníky.
     Rozhodnutí by mohlo padnout příští týden. Jedna z nájemnic bytu se soudí s městem a družstvem ohledně platnosti uzavřených smluv. Další nájemníci mají o žalobě pochyby.
     09:31
     Soud změnil trest za schvalování teroru
      Místo 6 roků vězení 3letá podmínka. Vrchní soud v Olomouci snížil trest 22letému Benediktu Čermákovi, který před 2 lety v internetové diskuzi schvaloval teroristický útok na 2 mešity na Novém Zélandu. Zemřelo při něm 51 lidí. Původní trest byl podle soudu nepřiměřeně přísný.
      Jeho snížení navrhoval i státní zástupce.
      10:11
      Nemocnicím chybí zásoby krve
       Živě redaktorka Natálie Flajžíková.
       11:48
       Praktičtí lékaři dostávají vakcínu Moderna
        Do ordinací praktických lékařů po celém Česku míří dodávky vakcín Moderna. Některé kraje, včetně Moravskoslezského, ji ale části lékařů dodávaly už dřív. Doteď pomáhali hasiči, od příštího týdne už se o distribuci v kraji bude starat firma, kterou vybral stát.
        14:02
        Česko-izraelské centrum v Olomouci
         Inovace ve zdravotní péči i ve fungování nemocnic. To je hlavní náplň nového Centra česko-izraelských inovací a partnerství, které vzniklo v Olomouci. Zaměří se na rozvoj nových technologií i digitalizaci ve zdravotnictví, mimo jiné na telemedicínu nebo preventivní diagnostiku Parkinsonovy choroby.
         15:09
         Nové cyklostezky u Slezské Harty
          Podél přehrady Slezská Harta povede nová cyklostezka. Začne se stavět v létě. Vyjde na 44 mil. Kč a z 90 % ji mají pokrýt evropské peníze.
          16:10
          Rekonstrukce křižovatky Drysice na D46
           Začala rekonstrukce křižovatky na dálnici D46 u Drysic na Vyškovsku. Na trase z Vyškova do Olomouce musí řidiči počítat s omezeními až do listopadu příštího roku. Ředitelství silnic a dálnic tam za 200 mil. Kč doplní připojovací a odbočovací pruhy.
           16:30
           Demolice nádraží na trati Olomouc-Krnov
            Nádražní budova v Dětřichově nad Bystřicí na Bruntálsku jde k zemi. Nepodařilo se ji zařadit na seznam kulturních památek a neuspěly ani spolky, které o ni měly zájem. A není jediná. Dělníci zčásti bourají také výpravní budovu v Moravském Berouně.
            18:41
            Tuna vytříděného gastroodpadu v Šumperku
             Za 2 týdny jedna tuna vytříděného kuchyňského odpadu, který by jinak skončil na skládce. Pilotní projekt třídění nadbytečného jídla v Šumperku má podle tamní radnice u lidí úspěch. Město je jedním z prvních v Česku, kde se gastroopad třídí. Zbytky z kuchyně si ze speciálních nádob přebírá firma provozující bioplynovou stanici.
             19:05
             Nelegální skládka v Kunčičkách
              Až 10mil. pokuta hrozí majiteli firmy, jehož zaměstnanec vysypal staré pneumatiky a stavební suť u obytných domů v Ostravě-Kunčičkách. Strážníkům v pátrání po nákladním autě a jeho řidiči pomohl kamerový systém. Muž u výslechu uvedl, že černou skládku založil, protože mu odpad nevzali ve sběrném dvoře.
              19:43
              Nepříznivé počasí škodí včelám
               Současné deštivé, chladnější a občas i větrné počasí ohrožuje včelstva. Kvůli pomalejšímu nástupu jara mají včely po dlouhé zimě málo potravy. To může zkomplikovat opylování ovocných stromů a ovlivnit i konečné množství medu. Jeho cena se podle všeho zvýší.
               21:45
               Matěj Číp studuje cimbál v USA
                Cimbálfest, jediný festival ve hře na cimbál na světě a taky první kulturní akce po rozvolnění ve Zlínském kraji. Hostí ho Valašské Meziříčí. Mimořádný primát má taky jeden z jeho účastníků.
                Matěj Číp z Hodslavic na Novojičínsku je prvním a taky jediným hudebníkem, který hru na cimbál studuje na univerzitě ve Spojených státech.
                Přehrát celé video
                Stopáž25 minut
                Další díl
                Události v regionech

                Přehled dílů

                 
                Stopáž25 minut

                Události v regionech

                Firmám chybí kvalifikovaní pracovníci — Problémy s pitnou vodou na Jablunkovsku — Požáry hrozí i střední Moravě — Policisté obvinili účetní — Koleje budou zase dražší — Zemědělci si pochvalují úrodu — SeČTeno tentokrát z Krnovska a Osoblažska — Úzkokolejka láká turisty — Zvířata pomáhají seniorům — Stará hudba zní zámkem v Krnově

                8. 8. 2022 na ČT1
                Stopáž25 minut

                Události v regionech

                Nedostatek dárců krve — Letní úrazy — Kandidátky do komunálních a senátních voleb — Ve Vítkově opravují věžový vodojem — Demolice na Těšínské ve Frýdku-Místku — Veřejnost se může vyjádřit k OD Breda — Sraz příznivců jízdy na lehokole — Města nasazují kvůli horku kropicí vozy — Léčba roztroušené sklerózy — Návrat uzdravených zvířat do přírody — Začíná festival Ladná Čeladná

                5. 8. 2022 na ČT1
                Stopáž25 minut

                Události v regionech

                Zdražování stravného a školného — Zdražování stravného v ostravských školách — Obědy zdarma ve školách — Nedostatek přísedících u soudu — Kontroly kvality vody ke koupání — Stovky nahlášených závad přes aplikaci — Výstraha na vysoké teploty — Léto ukrajinských dětí — Vyšetřování trojnásobné vraždy v Rožnově pod Radhoštěm — Modernizované vlaky na tratích chybějí — Obce u dálnice řeší hluk — Nová expozice Emila a Dany Zátopkových

                4. 8. 2022 na ČT1
                Stopáž25 minut

                Události v regionech

                Zanedbaný les v Ostravě čeká proměna — Chov divokých zvířat na pastvinách — V Přerově zčásti otevřeli tzv. průpich — Kraj zamítl odvolání zahrádkářů — Policisté objasnili sérii krádeže — Výstraha před horkem — Štuky ze 17. století v Dolním Benešově — Čtyřnásobná vražda v Rožnově pod Radhoštěm — Méně sena kvůli suchu — Tábor pro děti s autismem — Projekt Procházka XY v Olomouci

                3. 8. 2022 na ČT1
                Stopáž25 minut

                Události v regionech

                Projekt Stravenka nabízí pomoc bezdomovcům — Pět let od požáru kostela v Gutech — Zákaz odběru vody z potoků na Olomoucku — Oprava podchodu ve Frýdku-Místku — Hranická propast má hloubku přes 450 metrů — Půlstoletí centra sociálních služeb Klíč — Do Hřenska vyjelo dalších 30 hasičů — Vývoj speciálních lan — Maso zdražuje kvůli zvyšování nákladů na chov — Začíná malba muralu nad Bazaly — V Olomouci začíná sedmé Shakespearovské léto

                2. 8. 2022 na ČT1
                Stopáž25 minut

                Události v regionech

                Zrušení ochrany na trasu vodního kanálu D-O-L — Splavnění Odry u hranic s Polskem — Vlaky znovu spojují obě části Těšína — ŘSD má územní rozhodnutí na obchvat Mohelnice — Omezení v nemocnicích kvůli koronaviru — 20 let DOV jako národní kulturní památky — Termín pro opravu kandidátek do voleb — Výzkum: dlouhodobé kojení dětem prospívá — Cena paliv klesla — Expozice Skrytý středověk v zámku Bílovec

                1. 8. 2022 na ČT1

                Události v regionech (Ostrava) na sociálních sítích

                Napište nám