Od soboty bude možné navštěvovat v zařízeních sociální péče příbuzné a blízké. Podmínkou je maximálně 48 hodin starý negativní test na covid-19. Řada domovů pro seniory ale neví, jak zvládne testování návštěvníků na místě.
Ve čtvrtek se Česko posune do třetího stupně protiepidemických opatření, přinese to mimo jiné uvolnění pro amatérský sport. Nutností ale budou uvnitř roušky. Pokračují také profesionální soutěže, diváci se však do ochozů nevrátí.
Ostravské Divadlo Petra Bezruče slaví 75 let bez diváků a bouřlivých oslav. Scéna, která za dobu své existence uvedla 670 premiér a jíž prošly desítky herců teď kvůli vládním opatřením nehraje. V zákulisí se ale zkouší a oprašuje repertoár.

Obsah dílu

Domovy pro seniory obnoví návštěvy

Od soboty bude možné navštěvovat v domovech pro seniory příbuzné a blízké. Podmínkou je maximálně 48 hodin starý negativní test na COVID-19. Buď si ho lidé sami zajistí, nebo podstoupí antigenní test přímo na místě. Z domovů ale zaznívá, že pro mnohé z nich bude testování příchozích
komplikované.

Domovy pro seniory obnoví návštěvy

Živě Marcela Mikulová, ředitelka Domova pro seniory pod Vinnou horou v Hlučíně a také předsedkyně Asociace poskytovatelů sociálních služeb pro MS kraj.

Zákaz návštěv

Podle systému PES ve 4. a 3. stupni platí zákaz nebo omezení návštěv ve zdravotnických zařízeních
a zařízeních sociálních služeb, kromě vymezených výjimek. Těmi jsou například přítomné třetí osoby u porodu, návštěvy nezletilých pacientů, pacientů s omezenou svéprávností a návštěvy nemocných
v terminálním stádiu nevyléčitelného onemocnění.

Dopisy a videa do domovů pro seniory

Dopisy, obrázky anebo videopozdravy. To vše posílají do domovů seniorů celkem v 6 krajích
dobrovolníci ostravského spolku Počteníčko. Jeho projekt Mezičasy reaguje na situaci, kdy jsou v domovech zakázané návštěvy. Dočasně vystřídal původní počin nazvaný Hodinový vnuk. Při něm chodí studenti za seniory osobně a povídají si s nimi.

PES v MS kraji vzrostl na 59

Živě redaktorka Lucie Křížková.

Sportovci se připravují na rozvolnění

Sportovní hala florbalového klubu FBC Ostrava v Muglinově. Probíhá individuální brankářský trénink - bez roušek. Hráči nejvyšší soutěže mají výjimku. Pokud chtějí od čtvrtka trénovat ostatní kategorie,
budou si muset roušky nasadit.

Koordinátor testování Hajdúch rezignoval

Národní koordinátor testování na COVID-19 a vedoucí laboratorní skupiny při MZ ČR Marián Hajdúch rezignoval na funkci. Skončit má k 31. prosinci. V rozhovoru pro Deník N to odůvodnil mimo jiné tím, že nechce poskytovat odborné krytí pro politická rozhodnutí, s nimiž nesouhlasí. Vedle toho se chce věnovat výzkumu v Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, který zároveň vede.

Divadlo Petra Bezruče má 75 let

Ostravské Divadlo Petra Bezruče slaví 75. narozeniny. Bez diváků a bouřlivých oslav. Scéna, která za dobu své existence uvedla 670 premiér a jíž prošly desítky herců,mezi nimi je např. Jan Kačer,
Petr Čepek, Marie Viková nebo Norbert Lichý, teď kvůli vládním opatřením nehraje. V zákulisí se ale zkouší a oprašuje repertoár.

Pobodaný cestující ve vlaku

Ve vlaku na Přerovsku pobodal v pondělí odpoledne muž spolucestujícího. Stalo se to na trase
mezi Teplicemi nad Bečvou a Černotínem poté, co cestující muže upozornil na jeho nevhodné chování. Dalšímu útoku zabránil strojvedoucí. Napadený skončil s bodným zraněním v nemocnici, útočník z vlaku utekl. Kriminalisté ho dopadli dnes ráno ve Valašském Meziříčí. Je podezřelý z pokusu o vraždu.

Evropský den testování HIV

Do Ostravy přijela sanitka, ve které se lidé mohou nechat zdarma otestovat na virus HIV. To vše v rámci Evropského testovacího týdne. V MS kraji od začátku roku hygienici zaznamenali 16 nově HIV pozitivních. Je to stejně jako za celý loňský rok. Podle Světové zdravotnické organizace navíc každý 5. nakažený Čech o své nemoci neví, protože nebyl na testech.

Novým vlastníkem HZBS je Diamo

Novým vlastníkem HZBS v Ostravě je ode dneška státní podnik Diamo. Za stanici zaplatí téměř 263 mil. Kč. Pod Diamo přejde nejen majetek, ale také všech 143 zaměstnanců báňské záchranné stanice.
Ta byla součástí dceřiné firmy OKD.

Betlémy ve výlohách ve Štramberku

Po celém Česku se kvůli hygienickým opatřením ruší adventní trhy a vánoční akce. Města a vesnice ale hledají i jiné cesty, jak navodit vánoční atmosféru. Ve Štramberku na Novojičínsku dal jeden z tamních manželských párů dohromady betlémy a usadil je do výloh obchodů. Městu pod Trúbou
se díky jeho malebnosti přezdívá Moravský Betlém.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD