Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Lidé chodí ven častěji než na jaře

Lidé v MS kraji nezůstávají doma a v porovnání s jarní vlnou koronavirové epidemie se jejich pohyb venku takřka nezměnil. Vyplývá to z dat projektu Atlas mobility Vysoké školy báňské. Ten vyhodnocuje anonymizovaná data dodávaná mobilním operátorem. Výstupy má k dispozici úřad vlády,
který ji přizpůsobuje jednotlivá opatření.

Lidé chodí ven častěji než na jaře

Živě s Miroslavem Vozňákem, vedoucím projektu Atlas mobility z VŠB-TUO.

Nová opatření proti šíření koronaviru

V platnosti je zákaz maloobchodního prodeje od 20:00 do 5:00, v neděli budou prodejny zavřené. Výjimku mají lékárny nebo třeba čerpací stanice. Zakázány jsou farmářské trhy s výjimkou prodeje potravin. Pokud je to možné, lidé mají pracovat z domova. A platí zákaz nočního vycházení od 21:00 do 5:00, pokud cesta nesouvisí s nutností navštívit zdravotnické zařízení, s prací nebo venčením psa.

Kontroly zákazu vycházení

Česko má za sebou první noc, během které platil v celé délce od včerejší 21:00 zákaz vycházení. Ostravští strážníci zkontrolovali desítky lidí. Nařízení porušilo 5 z nich.

Nákupy před Dušičkami v Polsku

Potraviny a výzdoba hrobů, to je zboží, pro které v těchto dnech jezdí obyvatelé Ostravska i Karvinska do Polska. Právě výrazné omezení prodeje na trzích v Česku je dalším vládním protiepidemickým opatřením. I přesto, že od středy si v tuzemsku lidé příliš zboží na trzích nenakoupí, polští prodejci mluví o úbytku zákazníků z Česka.

Studenti učí na sběrných školách

Nejen studenti zdravotnických oborů Slezské univerzity v Opavě pomáhají s hlídáním dětí rodičů,
kteří pracují v souvislosti s covid-19 v první linii. Jde například o děti lékařů, zdravotních sester, policistů nebo poskytovatelů sociálních služeb.

Vývoj počtu nakažených

Přes 1500 nově nakažených obyvatel MS kraje eviduje ke včerejšímu dni MZ ČR. Je to o necelých 200 lidí více než v úterý, a to i přesto, že včera byl svátek. Od počátku týdne zemřelo s onemocněním covid-19 37 lidí. V Olomouckém kraji se nově nakazilo 786 lidí, je to dosud nejvyšší číslo za volný den. Od počátku pandemie tam onemocnělo přes 18 a půl tisíce obyvatel, v MS kraji už je to přes 30 tisíc.

Situace v nemocnicích

Živě redaktorka Pavla Krůčková.

Stěhování nakažených seniorů

Reportáž Terezy Šnoblové, Dušana Gavendy a Lukáše Paly.

Nakažení bezdomovci ve Valašském Meziříčí

Všech 11 klientů valašskomeziříčské noclehárny, kteří v pondělí podstoupili test na covid-19, je pozitivních. Město společně s Charitou je nechalo otestovat poté, co se u dvou bezdomovců
nákaza potvrdila. Ještě tentýž den je také přestěhovali do izolace do městské ubytovny.

U Olšan se zřítilo ultralehké letadlo

U Olšan na Prostějovsku se dopoledne zřítilo ultralehké letadlo. Dvoumístný stroj odstartoval v zahraničí, pilotoval ho 53letý cizinec. K troskám na poli vyrazili hasiči i záchranáři. Pilot havárii nepřežil.

Ostravská Nová radnice slaví 90 let

Jedna z dominant Ostravy, Nová radnice, slaví 90 let. V tehdejším Československu šlo o největší radnici a toto prvenství si drží dodnes. Funkcionalistická budova má zároveň nejvyšší radniční věž. Na její ochoz ve výšce 73 m mohou lidé vystoupat a za dobré viditelnosti dohlédnout až do Beskyd nebo Polska.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD