Lidé s onemocněním covid 19 nebo v karanténě, kteří se nemohou účastnit řádného termínu voleb do krajských zastupitelstev a části senátu, mohou svůj hlas odevzdat zítra. A to na speciálních, takzvaných drive-in stanovištích. Připravuje je armáda.
Moravskoslezský kraj dál odmítá od stavební firmy převzít nově postavený most přes železnici ve Frýdlantu nad Ostravicí. Oproti projektové dokumentace je totiž o 9 cm nižší. Žádá, aby ho firma postavila znovu. Ta přišla se dvěma řešeními.
Oceláři z kraje chystají na čtvrtek demonstraci. Vadí jim ukončení těžby koksovatelného uhlí, malá ochrana evropského trhu před levnými dovozy a stále se zpřísňující ekologická opatření.

Obsah dílu

Prymula požádá vládu o nouzový stav

Od půlnoci z neděle na pondělí bude v Česku opět platit nouzový stav, a to včetně nových mimořádných opatření. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly budou v platnosti 2 týdny.
Hlavním důvodem pro vyhlášení nouzového stavu je podle Prymuly nutnost snížit reprodukční číslo,
aby nedošlo k zahlcení zdravotnického systému.

Příprava na drive-in volby

Lidé s onemocněním covid-19, nebo v karanténě, kteří se nemohou účastnit řádného termínu voleb
do krajských zastupitelstev a části Senátu ČR, mohou svůj hlas odevzdat zítra. A to na speciálních,
tzv. drive-in stanovištích, v každém okrese je jedno. Voliči musí přijet autem a mít roušku. Místy se mohou tvořit kolony, komise umožní hlasovat všem, kteří dorazí do 15:00 odpoledne.

Drive-in volení místa v našem kraji

A teď se pojďme podívat, kde všude tzv. drive in volební místa v našich krajích budou. Nejprve začneme v MS kraji. Ani nemůžeme začít nikde jinde než v Ostravě. Volit se tady bude na parkovišti naproti hlavnímu nádraží.

Drive-in volení místa v našem kraji

Stavbu volebních stanovišť provádí příslušníci 53. pluku průzkumu a elektronického boje z Opavy. Materiál a stany měli už vojáci sbalené od minulého týdne, dnes vyjeli do okresů a všechno staví. Lucie Křížková natáčela na stanovišti v areálu Slezské nemocnice v Opavě.

Vývoj počtu nakažených a nouzový stav

Živě redaktor Jiří Šíma.

Nouzový stav a omezení

Reportáž Terezy Šnoblové.

Vyšetřování otravy ryb v Bečvě

Kyanid se do Bečvy dostal z vyústění kanálu v Juřince, části Valašského Meziříčí. Na svém twitterovém účtu to uvedla policie. Na kanál je napojena řada společností, kdo únik způsobil, tak ještě není jasné. Rybáři z řeky odvezli do kafilerie 40 tun mrtvých ryb. Koncentrace kyanidu podle Povodí Moravy klesla natolik, že Přerov zrušil doporučení neodebírat z Bečvy vodu a nevstupovat do toku.

Spory o nový most ve Frýdlantě nad Ostravicí

MS kraj odmítá od stavební firmy převzít nově postavený most přes železnici ve Frýdlantu nad Ostravicí. Oproti projektové dokumentaci je totiž o 9 cm nižší. Žádá, aby ho firma postavila znovu.
Ta přišla se 2 řešeními. Most za zhruba 33 mil. Kč se měl otevřít v těchto dnech.

Oceláři se chystají na demonstraci

Oceláři z kraje chystají na čtvrtek demonstraci. Vadí jim ukončení těžby koksovatelného uhlí, malá ochrana evropského trhu před levnými dovozy a stále se zpřísňující ekologická opatření. Podobně jako ti místní se do ulic chystají zaměstnanci tohoto odvětví napříč celou Evropou.

Tresty za prodej marihuany

Až 15letý trest vězení za prodej 1,3 tuny marihuany padl u Krajského soudu v Ostravě. Celkem 6 obžalovaných překupníků s drogami mohlo během 2 let podle státního zástupce vydělat až čtvrt miliardy Kč. Kromě marihuany měli obchodovat také s kokainem a extází.

Murál v centru Ostravy

Černý kůň na fasádě domu uprostřed Ostravy. Polský výtvarník Mariusz Waras tam dokončil velkou nástěnnou malbu, nebo-li murál. Téměř týden pracoval v samotném centru, v památkové zóně.
Malbu vytvořil pomocí šablon. Bylo jich téměř 500. Černý kůň na modrém pozadí, na kterém je vidět i město, skáče přímo do rušné ulice, která vede samotným centrem Ostravy. Malba dostala název Skok.

Česky krásné, Česky mé v NDM

Pohled polského dramatika na dějiny Československa prostřednictvím osudů slavných Češek. Národní divadlo moravskoslezské uvádí ve světové premiéře inscenaci hry Piotra Rowického s názvem Češky krásné, Češky mé. Mezi tématy, o kterých se hraje, je emigrace, kolaborace i odpor proti totalitě. Začíná se utopickou vizí o zlaté éře země.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD