Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Rušení akcí kvůli koronaviru

V MS kraji přibývá zrušených akcí. Kvůli koronaviru např. tento týden neotevřela dlouho avizovaná Kavárna Potmě v centru Ostravy. Podobných odvolaných událostí jsou desítky.

Nová pravidla pro vnitřní akce

MZ ČR omezí od pátku počet návštěvníků na vnitřních hromadných akcích. Pořadatelé budou moct prodávat pouze lístky k sezení. Omezení reagují na vysoká čísla nových případů koronaviru.

Rušení akcí kvůli koronaviru

Živě Martin Lehocký, výkonný ředitel Moravskoslezské asociace kulturního sektoru.

Vývoj počtu nakažených

V MS kraji roste počet hospitalizovaných lidí s koronavirem. Od včerejška stoupl o dva na 25, přibylo 77 nakažených. Zítra se sejou ředitelé moravskoslezských nemocnic s krajským koordinátorem pro intenzivní péči, aby připravili jednotný sdílený lůžkový prostor.

Zrušený zápas Vítkovic a další opatření

Živě redaktor Jiří Šíma.

Zápach v Ostravě

Neustálý zápach trápí zaměstnance společnosti Weppler a Trefil v Ostravě-Mariánských Horách. Nepříjemný odér zvenku práci zaměstnancům znesnadňuje už od r. 2017. Její vedení teď podalo nový podnět na Státní zdravotní ústav.

Protest proti zvýšení daně z nemovitosti

Podnikatelé ve Frýdlantu nad Ostravicí žádají snížení koeficientu daně z nemovitosti. Tamní radnice ho zvedla vloni z čísla 2 na 4, podnikatelé tak už letos zaplatili dvojnásobek oproti předchozím letům.
Vybraná částka jde právě do místního rozpočtu. Radnice připouští, že kvůli koronakrizi připraví slevy na dani.

Trať do Vidnavy se rušit nebude

Železniční trať z Vidnavy do Velké Kraše se rušit nebude. MD ČR zastavilo řízení o zrušení této regionální dráhy poté, co Správa železnic stáhla svou žádost. Důvodem jsou záměry soukromé společnosti vozit po trati vytěžený kaolin. Kdo léta opuštěnou dráhu opraví, ale jasné není.

Volby v Plzeňském kraji

Dnešní předvolební vysílání je věnované Plzeňskému kraji. 16 přihlášených politických stran, hnutí a koalic se shoduje na nutnosti snížení kriminality. Ta je v regionu spojovaná s agenturními zaměstnanci, kteří na Plzeňsko, Tachovsko i Rokycansko přijíždějí často z východu Evropy. Řeší se i zanedbanost malých obcí a jejich špatná dopravní obslužnost. Kraj od září zrušil přes stovku autobusových spojů. Mnozí cestující jsou nespokojeni se změnami v souvislosti s novým dopravcem Arrivou, která většinu linek převzala od poloviny června.

Volby v Plzeňském kraji: problémy zdravotnictví

Dlouhodobým problém Plzeňského kraje je pak zdravotnictví. Jenom loni kraj svým 4 ztrátovým nemocnicím poslal 240 mil. Kč, přes 300 mil. Kč dává na provoz Zdravotnické záchranné služby
a další peníze jdou na investice. Financování je ale nejisté i v nemocnici v Sušici, která patří městu.

Volby v Plzeňském kraji: problémy zdravotnictví

Nejdůležitější témata Plzeňského kraje budou i dnes součástí večerní debaty. Té se zúčastní
zástupci uskupení a stran, které mají podle průzkumů společností Kantar CZ a Data Collect
v preferencích největší podporu voličů, a tím i největší šanci se do nového zastupitelstva kraje
dostat. Debata se koná opět na Kavčích horách v Praze a živě ji od 20:00 odvysílá zpravodajská ČT24.

Výstava Příběhy našich sousedů

Tak se jmenuje výstava, kterou připravili žáci porubských základních škol. Popisuje osudy pamětníků
konce 2. světové války i komunistické diktatury. Lidé si ji mohou na Hlavní třídě prohlédnout až do 22. října. Výstava byla kvůli koronaviru o 5 měsíců odložena.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD