Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Plošné testování

V Česku začne plošné testování na koronavirus. Testovat se bude i v Jihomoravském a Olomouckém kraji.

Začaly přípravy na plošné testování

Testovat by se v celé zemi mělo asi 27 tis. dobrovolníků starších 18 let. V Praze a v Brně se budou testovat i děti od 8 do 17 let. Všichni zájemci budou muset navštívit odběrová místa. 2 vyrostou v Brně, hned 3 pak v Olomouckém kraji.

Začaly přípravy na plošné testování

Živě Jaroslav Štěrba, garant pro Jihomoravský kraj a ředitel brněnské FN.

První svatby po uvolnění pravidel

První svatby od uvolnění bezpečnostích opatření v souvislosti s koronavirem má za sebou olomoucký magistrát. Své ano si dnes řekli hned 3 páry novomanželů. Některé v řádném termínu,jiní jako náhradu za minulé týdny. Kvůli nouzovému stavu musela olomoucká radnice v březnu a dubnu odložit 22 obřadů.

MS kraj otestuje dětské domovy

Vedení MS kraje připravuje testování v dětských domovech. V průběhu několika dnů by měli být pomocí rychlotestů na přítomnost protilátek zkontrolovány všechny děti i zaměstnanci. Domovy ale nemají vlastní zdravotníky, odbor školství tak spolu s domovy oslovuje dětské a závodní lékaře v blízkosti těchto zařízení.

Odpady a nápor na přírodu

Stovky lidí v městských parcích nebo v přírodě. Pro obyvatele jedna z mála možností, jak teď mohou trávit volný čas. Hlavně ale u okének s občerstvením se tvoří dlouhé fronty a lidé po sobě nechávají odpadky. V parcích se tak častěji uklízí a jejich správci prosí lidi o větší vzájemnou ohleduplnost.

Odbory v Liberty zvažují stávkovou pohotovost

Odboráři v hutním podniku Liberty Ostrava zvažují vyhlášení stávkové pohotovosti. Kvůli chystanému odstavení jedné vysoké pece se bojí o budoucnost firmy. Sestavili stávkový výbor. Dočasná odstávka pece kvůli pandemii koronaviru, a tím pádem nižší poptávce po oceli, omezí výrobu o 20 %a sníží skladové zásoby oceli. Opatření má trvat do konce srpna.

Textilky mění výrobu

Třeba textilky na Krnovsku narychlo změnily výrobu. Produkují teď roušky a gumičky. Některé z nich ale neuspěly s nabídkou pro stát. Ministerstvo trvá na certifikaci výrobků.

Přibývají farmářské trhy

Po více než měsíční pauze se v MS kraji uskutečnily první farmářské trhy. Ty proběhly ve Frýdlantě nad Ostravicí. Stánkaři dodržovali odstupy, k dispozici byla také dezinfekce. Zájem o regionální produkty byl velký.

Koronavirus ohrožuje velké investice

600 mil. Kč. Až tolik může podle primátora Tomáše Macury vzít Ostravě koronavirus. 300 mil. chce proto ušetřit na běžných výdajích města. Starostové městských obvodů ale chtějí raději odložit
velké stavby nad 100 mil. Kč. Nejistý tak může být osudnové koncertní síně za 1,5 mld. Kč.

Brněnské veletrhy ztrácejí stamiliony

Jenom za březen přišly Veletrhy Brno o tržby ve výši 350 mil. Kč. Podle mluvčího společnosti Jaroslava Bílka se jedná o celkovou ztrátu poboček v Brně a v Německu. Veletrhy v reakci na vládní opatření zrušily 10 pracovních míst, ukončily činnost pracovníků na dohodu a ve zkušební době. Zastavily taky všechny investice. V nedohlednu je tak plánovaná výstavba nové haly D.

Krkavci škodí stádům ovcí a koz

Ovce a kozy ohrožují krkavci. Za poslední týdny usmrtili několik desítek mláďat. Chovatelé jsou bezradní, tento pták se totiž řadí mezi chráněné druhy zvířat.Zakročit nemůžou ani myslivci, zákon jim to nedovoluje.

Skladby inspirované koronavirem

Tři skladby inspirované současnou pandemií dnes ve světové premiéře zahraje Brno Contemporary Orchestra. Zkomponovali je Slovák Miroslav Tóth, Polák Michal Wróblewskia brněnský autor Pavel Zlámal. Orchestr hraje v komorním složení a je rozptýlený po celé budově Divadla na Orlí, odkud bude koncert streamovat.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD