Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

Kamera pohlídá pomník Rudé armády

Ostravský památník Rudé armády v Komenského sadechhlídá od dneška kamera. Město ji tam nechalo umístit
v souvislosti s případem z loňského podzimu, kdy Národní kulturní památku někdo popsal a polil červenou barvou.
K útoku se na sociálních sítích přihlásili příznivci Národní a sociální fronty. Policisté stále neznají konkrétní pachatele.

Kamera pohlídá pomník Rudé armády

Živě Michael Beneš, mluvčí ostravské městské policie.

Část nemocnic ruší zákaz návštěv

Některé nemocnice v OL kraji zrušily či zmírnily zákaz návštěv, který v předchozích týdnech vyhlásily kvůli rostoucímu počtu pacientů s respiračními chorobami. Lidé díky současnému poklesu nemocnosti opět mohou navštěvovat pacienty ve Vojenské nemocnici Olomouc i na většině lůžkových odděleníNemocnice Šumperk.
Ostatní nemocnice v kraji zatím vyhlášené zákazy či omezení návštěv nezměnily.

Nové sanitky a hasičská auta

15 nových sanitek bude ode dneška sloužit moravskoslezským záchranářům. Nové vozy stály dohromady 57 mil. Kč a budou jezdit po celém kraji s domovskými základnami v Ostravě, Těšíně, Krnově, Studénce a v dalších městech.

Soud začal řešit kauzu Vidkun

Krajský soud v Olomouci se začal zabývat kauzou Vidkun. Případ podle obžaloby souvisí s klientelistickými vazbami některých politiků, podnikatelů a policistů v OL kraji. Dva vysoce postavení policisté měli údajně ovlivňovat některá trestní řízení a vynášet informace ze spisů. Před soudem stojí i podnikatel Ivan Kyselý a bývalý hejtman Jiří Rozbořil. Všichni obžalovaní vinu odmítají.

Jak dál se soudem v kauze Vidkun

Vedle Ivana Langera ještě během března soudce Martin Lýsek vyslechne další tři desítky svědků, které navrhla obžaloba. Kolik jich nechá předvolat obhajoba, ještě není jasné. Tento týden taky soudce vyslechne všechny obžalované a v květnu proběhne další dokazování. V plánu soudu je 21 jednání.

Nevyžádané nabídky podnikatelům

Zápis do neoficiálního nebo neexistujícího živnostenského portálu nebo do rejstříku obchodu a živností. Lidé, kteří se v těchto dnech registrují jako podnikatelé, dostávají vzápětí nabídku a výzvu k zaplacení tisícových poplatků. Hospodářská komora a živnostenské úřady před subjekty poskytující pochybné služby varují. A výzvy tzv. katalogových firem radí ignorovat.

Betonování mostu na obchvatu Krnova

Nepřetržitě 27 hodin betonovali stavbaři první polovinu estakády přes železnici a ulici Albrechtickou na obchvatu Krnova. Druhou část přemostění poblíž Chomýže by měli dokončit ještě na jaře. Auta by měla po obchvatu jezdit
zhruba za rok.

Krádež kabelů na železnici

Závory nahoře a nefungující výstražná světla na přejezdu nedaleko Karviné. Na hlavní železniční trati směrem na Slovensko totiž zloději ukradli elektrické zabezpečovací kabely. Omezení a pomalá jízda vlaků skončí nejdříve zítra.

Kolektivní vyjednávání v Mora Moravia

Několik měsíců trvající jednání o kolektivní smlouvě ve firmě Mora Moravia na letošní rok bylo dnes po dopolední schůzce odborářů s vedením podniku ukončeno. Vedení tvrdí, že se s odboráři na podobě kolektivní smlouvy
dohodlo, podrobnosti zatím nezveřejnilo. Odbory budou výsledky jednání komentovat zítra.

Rozsudek v kauze solárních elektráren

Za nezákonné udělení licencí pro solární elektrárny bratrů Zemkových v Chomutově vyměřil Krajský soud v Ostravě
řediteli odboru licencí Energetického regulačního úřadu Jaroslavu Chalupovi 18měsíční podmíněný trest. Rozsudek není pravomocný.

Kniha o spotřebním družstvu Budoucnost

Fotograf Ondřej Durczak vytvořil dárek ke 100. narozeninám ostravskému spotřebnímu družstvu Budoucnost.
Jde o fotografickou knihu z archivních i současných snímků s názvem Ostrava má Budoucnost. Nejen obyvatelům města připomene kulturu nakupování, vzhled prodejen i propagaci ještě daleko předtím, než se postavila velká obchodní centra.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2020
 P ST HD