Lidé v kraji budou moci – zřejmě naposledy zažádat o dotaci na výměnu starého neekologického kotle. Státní fond životního prostředí pro ně uvolní půl miliardy. I přesto je už teď jasné, že velká část žadatelů nebude uspokojena. Krajský úřad začne žádosti přijímat 13. Května.

Obsah dílu

Poslední dotace na kotle

Lidé v kraji budou moci, zřejmě naposledy, zažádat o dotaci na výměnu starého neekologického kotle. SFŽP pro ně uvolní půl miliardy. I přesto je už teď jasné, že velká část žadatelů nebude uspokojena. Krajský úřad začne žádosti přijímat 13. května.

Poslední dotace na kotle

Živě s Jarmilou Uvírovou, náměstkyní hejtmana MS kraje.

Kraj podpoří podnikatele

MS kraj chce podpořit malé a střední podnikatele v regionu. Ve spolupráci s Moravskoslezským
inovačním centrem Ostrava připravil dotační program s 13 miliony Kč. Podobný program fungoval už loni, kdy měl kraj připraveno 8 mil. Kč. Nakonec podpořil 22 ze 54 připravených projektů. I letos chce kraj podpořit podnikatele ve 3 oblastech. Firmy dostanou tzv. vouchery a tyto peníze mají jasně určené využití.

Boží hora kulturní památkou

Část areálu poutního místa na Boží hoře u Žulové na Jesenicku byla prohlášena kulturní památkou.
MK ČR zařadilo na seznam 3 ze 7 nemovitostí, které navrhovali památkáři, a jež tvoří ucelený soubor.
Památkové ochrany se dostalo kostelu Panny Marie Bolestné, k němuž vede od města křížová cesta,
kříži před jeho vstupem a výklenkové kapli křížové cesty.

Policisté obvinili útočníky

Policisté obvinili 16 příznivců havířovského prvoligového klubu AZ Havířov, kteří v březnu zaútočili
na fanoušky Českých Budějovic, zbili je a sebrali jim hokejové dresy a šály. Podobné útoky následovaly i v dalších týdnech. 4 útočníci jsou ve vazbě. Mezi pachateli byli podle státního zástupce i mladiství, a ti si mnohdy ani neuvědomují závažnost činu, okrádání fanoušky jiných týmů o symboly klubu berou jako zábavu.

Obchvat Frýdku-Místku se zpožděním

Stavba obchvatu Frýdku-Místku bude mít minimálně půlroční zpoždění. ŘSD totiž stále nemá firmu,
která by 2. etapu důležité silnice postavila. O tuto stavbu usilují místní už přes 20 let kvůli přetížené dopravě ve městě. Zhruba za měsíc se navíc začne opravovat jedna z nejdůležitějších křižovatek ve městě.

Medvědice dostala vysílačku

Medvěda pohybujícího se v Beskydech se povedlo ochráncům přírody včera večer odchytit. Dostal speciální, tzv. telemetrický obojek, který bude monitorovat jeho pohyb. Dnes ráno bylo zvíře na stejném místě vypuštěno do volné přírody.

Další obvinění v kauze Dědic

Další obžalobu na ostravského lobbistu Martina Dědice podalo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Tentokrát jde o nákup tramvají pro DPO, za který Martin Dědic podle žalobce dostal úplatek 2 mil. Kč. Je to už v pořadí třetí obžaloba, která s vlivným lobbistou přímo souvisí. Další 4 obvinění a 2 firmy jsou stíháni za to, že si do nákladů svých firem měli dávat peníze na úplatky.

Andrew Faustel v Olomouci

Prvního astronauta v historii dnes přivítali na UP v Olomouci. Se svou ženou Indirou sem dorazil Andrew Feustel. Americký astronaut strávil ve vesmíru 226 dní a část z nich byl velitelem mezinárodní vesmírné stanice ISS. Feustel se pak postaral o to, že loni po 40 letech byl let do vesmíru s českou účastí. Na lodi totiž vezl i krtečka.

Šternberk čekají opravy

Kolem 30 tisíc návštěvníků zavítá během sezony na prohlídku hradu ve Šternberku nedaleko Olomouce. Některá místa hradního areálu jsou dnes ale ve špatném, až havarijním stavu. Změnit to mají opravy za bezmála 50 milionů. Za dalšího půldruhého milionu se teď obnovují také kachlová kamna v interiérech.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2019
 P ST HD