25 minut

22. dubna

Obsah dílu

Dolní Lutyně o referendu ke gigafactory — Příprava referenda ke gigafactory — Meteorologové varují před mrazy — Poho Park Gabriela získal evropskou dotaci — Výsledky Speed Marathonu — V Hanušovicích začne oprava hlavní silnice — Odborníci zkoumají řeč na Hané — V Kopřivnici otevře domov pro seniory — Vyšetřování úhynu ryb v Jičínce — V OD Breda objevili historické schodiště — Vážení přetížených kamionů na Jesenicku — Výročí návratu modelu Tatry 148 na český trh

Části dílu

00:56
Dolní Lutyně o referendu ke gigafactory
  Zastupitelstvo v Dolní Lutyni na Karvinsku rozhoduje o vyhlášení referenda. Týká se vybudování strategické průmyslové zóny. Investor tam chce s podporou státu postavit gigafactory na výrobu baterií do elektro aut. Řada místních se stavbou nesouhlasí. Obce chtějí záruky, že se nezhorší kvalita života jejich obyvatel. Jednání sleduje také Pavla Šamaj.
  03:03
  Příprava referenda ke gigafactory
   Otázku do referenda připravovali zástupci místních spolků několik dní, najali si k tomu i advokátní kancelář
   05:29
   Meteorologové varují před mrazy
    Chladné počasí v Česku pokračuje. Na Šeráku v Jeseníkách nebo Lysé hoře v Beskydech klesla teplota pod mínus sedm stupňů. Po ránu mrzlo nejenom na horách, ale i v nížinách. Třeba v beskydském podhůří sněžilo celou noc.
    07:20
    Poho Park Gabriela získal evropskou dotaci
     Bývalý důl Gabriela bude centrem pohornické krajiny. Projekt za půl miliardy dostal dotaci ve výšil 428 milionů korun z Fondu pro spravedlivou transformaci. Dalších 75 milionů doplatí kraj. Vznikne nové návštěvnické a kulturní centrum s expozicí o životě horníků a jejich rodin. Roční náklady POHO Parku Gabriela jsou odhadovány na 12 milionů korun. Hrazeny budou z rozpočtu Moravskoslezského kraje, přispívat by mělo i město Karviná.
     07:54
     Výsledky Speed Marathonu
      Půlka řidičů v Moravskoslezském i Olomouckém kraji spáchala dopravní přestupky - policisté při páteční bezpečnostní akci Speed Marathon zkontrolovali téměř sedm set vozidel - většina z nich jela rychleji než je povoleno. Například v Ludgeřovicích na Opavsku policisté chytili řidiče, který jel v obci rychlostí 119 kilometrů v hodině. Na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Mezi další přestupky patřil špatný technický stav vozidel, nesprávný způsob jízdy nebo předjíždění v místech, kde je to zakázáno, ale i telefonování za jízdy.
      08:35
      V Hanušovicích začne oprava hlavní silnice
       V Hanušovicích na Šumpersku začne rozsáhlá rekonstrukce hlavní silnice. Omezí především tranzitní dopravu do Jeseníku a dál do Polska - průtah bude kompletně uzavřený minimálně do konce srpna. Opravu frekventované silnice II. třídy má na starosti Olomoucký kraj. Ten letos na opravy silnic vyčlenil miliardu korun.
       10:08
       Odborníci zkoumají řeč na Hané
        Zvláštnosti hanáckého nářečí - dialekt zkoumají odborníci z Ústavu pro jazyk český. Ptát se chtějí na tři sta respondentů z osmdesáti obcí na Olomoucku. Dnes sbírali data v Příkazech. Jazykovědci chtějí vytvořit národní fonotéku - zvukový archiv veškerého nářečí.
        12:53
        V Kopřivnici otevře domov pro seniory
         Lidé z Kopřivnice a okolí už se mohou hlásit do nového domova pro seniory. Zařízení otevře v červenci a nabídne téměř devadesát lůžek. Zřídil jej Moravskoslezký kraj za více než 350 milionů korun. Kopřivnice byla totiž jedním z posledních měst, kde podobná služba dosud chyběla.
         13:56
         Vyšetřování úhynu ryb v Jičínce
          Šedesát kilo otrávených pstruhů - vylovili je rybáři z řeky Jičínky v Novém Jičíně. A to jen pár dní po vysazení do toku. Podle rybářů unikla do vody močůvka. Případem se zabývá policie i Česká inspekce životního prostředí. Během tří týdnů byla voda v Jičínce znečištěná už podruhé.
          16:59
          V OD Breda objevili historické schodiště
           Úspěšný průzkum sklepení bývalého obchodního domu Breda v Opavě - památkáři objevili staré schodiště - dosud o něm nikdo nevěděl. Patřilo ještě k původní stavbě - tedy obchodnímu domu, který v místech stával. Do dnešní podoby ho v roce 1927 přestavěl architektem Leopoldem Bauer.
           19:34
           Vážení přetížených kamionů na Jesenicku
            První mobilní váha pro automobily na Jesenicku. Policistům pomůže odhalit přetížené kamiony. Vloni tam se šoféry nákladních aut řešili 88 přestupků a na pokutách vybrali přes 200 tisíc korun. V deseti případech šlo právě o přetížené nákladní vozy.
            20:37
            Výročí návratu modelu Tatry 148 na český trh
             Kdo by ji neznal - oranžová plastová Tatra 148 - dnes už ikonická hračka, se kterou vyrůstaly děti v 70. a 80. letech minulého století. Z obchodů zmizela těsně po revoluci. Teď slaví desáté výročí návratu na český trh. Retro model má stále své příznivce - liberecká továrna ročně vyrobí 50 tisíc kusů.
             Přehrát celé video
             Stopáž25 minut
             Další díl
             23. dubna

             Přehled dílů

              
             Stopáž25 minut

             29. května

             29. 5. 2024 na ČT1
             Stopáž25 minut

             28. května

             Nové lokality měření ovzduší u haldy Heřmanice — Přípravy sanace haldy Heřmanice — Jaromír Lukeš zůstává ve vězení — Řízení o zrušení registrace Druhé míle skončilo — ÚS zamítl návrh na zrušení vyhlášky v Píšti — Atletický mítink Zlatá tretra 2024 — Výběr ze sociálních sítí ČT — Olomouc má zlatou pamětní minci — ČT natáčí na Bouzově vánoční pohádku

             28. 5. 2024 na ČT1
             Stopáž25 minut

             27. května

             Oslavy titulu mistrů světa v hokeji — Oslavy titulu mistrů světa v regionech — Dražby nájemních bytů v Olomouci — Aktuální vývoj v nájemním bydlení — Vrcholí sezóna nákupu dovolených — Velký zájem o skauting — Námitka Tamehu k restrukturalizaci Liberty — Užití umělé inteligence v zdravotnictví — Výběr ze sociálních sítí ČT — Přípravy Zlaté tretry 2024 — Zemřel bývalý ředitel NDM Luděk Golat — Díla M. Mikyškové v Galerii Krystal

             27. 5. 2024 na ČT1
             Stopáž25 minut

             24. května

             24. 5. 2024 na ČT1
             Stopáž25 minut

             23. května

             Nepravomocný trest vězení za dotační podvod

             23. 5. 2024 na ČT1
             Stopáž25 minut

             22. května

             Šestý neúspěšný prodej Hanáckých kasáren

             22. 5. 2024 na ČT1
             Stopáž25 minut

             21. května

             10 let od rozsudku v kauze metanol — Kauza Metanol PSA — Dražba Hanáckých kasáren — Lékařskou fakultu povede Rastislav Maďar — Zájem fanoušků nad očekávání — Holubi ničí úrodu — Kauza Bečva znovu před soudem — Výběr ze sociálních sítí — 27. ročník Divadelní Flóry v Olomouci

             21. 5. 2024 na ČT1
             Stopáž25 minut

             20. května

             20. 5. 2024 na ČT1
             Stopáž25 minut

             17. května

             Budoucnost zařízení pro vězně na Sv. kopečku — Další zařízení pro propuštěné vězně — MS v ledním hokeji čeká závěrečný týden — Nová budova městské policie ve Frýdku-místku — Policisté zachránili muže ze zakouřeného bytu — Studentský Majáles v Ostravě — Energocentrum pro skleníky s rajčaty — Představení gobelínů pro útulnu Maměnka — Oprava silnice mezi Hvězdou a Ovčárnou — Výběr ze sociálních sítí — Rozkvetlé rododenrony v Arboretu Nový Dvůr — Olomoucká muzejní noc nabídne 60 institucí — Nové varhany v kostele v Ostravě

             17. 5. 2024 na ČT1
             Stopáž25 minut

             16. května

             ČSOP proti stavbě gigafactory u Dolní Lutyně — Plán na stavbu gigafactory u Dolní Lutyně — Zesílená bezpečnostní opatření na MS v hokeji — Brankářem polského hokejového týmu je Čech — Ceny pohonných hmot klesly — Začíná ústní část maturit — Větší zájem o zápis dvouletých dětí do MŠ — Cvičení na radnici v Jeseníku — Začaly samosběry jahod — Výběr ze sociálních sítí — Policisté dopadli pachatele vloupání do aut — Výročí první české školy na Jablunkovsku

             16. 5. 2024 na ČT1

             Události v regionech (Ostrava) na sociálních sítích

             Napište nám