Dřívější sklizeň, menší úroda kvůli suchu. V Kokorách na Přerovsku mají nejméně chmele za posledních čtyřicet let. V Ostravě – Porubě jednají odpůrci výstavby nové tramvajové trati. Veřejnost chtějí seznámit s námitkami, které podali v rámci procesu EIA. Průtoky řek nedosahující ani pěti procent oproti srpnovému normálu a rozsáhlý lesní požár u Janova na Bruntálsku. Sucho zaměstnává vodohospodáře i hasiče.

Obsah dílu

Chmelu se urodilo málo

Začala sklizeň chmele. O 2 týdny dříve, než je obvyklé. Kvůli suchu a absenci srážek je úroda o 30 % nižší. Tropické teploty zpomalily růst hlávek a zřejmě ovlivní i obsah hořkých látek. Propad hlásí i chmelnice v Olomouckém kraji.

Chmelu se urodilo málo

Živě Luboš Hejda, předseda Svazu pěstitelů chmele ČR.

Znovu hrozí bouřky

Riziko požárů v souvislosti s dnešními vysokými teplotami vystřídá výstraha před silnými bouřkami. Ta platí pro celou Moravu a Slezsko do dnešních 22 hodin a pak zítra od 11 do 21 hodin. Meteorologové upozorňují, že v důsledku přívalového deště může dojít k zatopení sklepů nebo že vítr může lámat stromy. Hrozí také krupobití.

Prodej Mittalu může pokračovat

Tendr na prodej italské ocelárny Ilva firmě ArcelorMittal byl nezákonný, nebyla to však chyba ArcelorMittalu. Dohoda je tak platná a prodej může pokračovat. Řekl to dnes italský ministr průmyslu Luigi Di Maio. ArcelorMittal se na koupi největší evropské ocelárny dohodl loni. Nové italské vládě se však dohoda nelíbila a zvažovala její zrušení.

Hacker vydíral Babiše

20letý hekr z Ostravy dostal podle serveru Seznam.cz podmíněný trest za vydírání Andreje Babiše. Před 2 lety tehdejšímu ministrovi financí opakovaně posílal výhrůžky přes sociální sítě. Ostravský okresní soud verdikt minulý týden vynesl tzv. trestním příkazem, tedy bez veřejného projednání. Pokud by odsouzený proti němu podal odpor, bude následovat veřejné soudní líčení.

Setkání odpůrců tramvajové trati

Živě redaktorka Pavla Daňková.

Požár lesa na Bruntálsku

Více než 5 ha lesního porostu shořelo nedaleko Janova na Bruntálsku. 20 hasičských jednotek bojovalo s plameny dlouho do včerejšího večera. Zásah je náročný jak pro techniku, tak i pro samotné hasiče. Na pomoc musel kvůli těžkému terénu přiletět i policejní vrtulník. Během celého dneška probíhá dohašování.

Sucho překonává rekordy

Sucho a srážkově podprůměrný srpen trápí celý sever Moravy. Průtoky na některých řekách nedosahují ani 5 % oproti dlouhodobému srpnovému normálu. Nejhorší situace je na horním toku Odry. V přehradách je ale zatím vody dostatek.

Města, která opustili sovětští vojáci

Invaze před 50 lety byla jen začátkem. Sovětská vojska zůstala v tehdejším Československu dalších více než 20 let. Smlouva o dočasném pobytu vojsk z října 1968 určila, že tady mohlo být až 75 000 sovětských vojáků. Obsadili desítky strategických míst. Definitivně odešli až počátkem 90. let, pozůstatky po nich jsou patrné ještě dnes.

Spor o značku Prim

U krajského soudu v Hradci Králové dnes pokračovalo projednávání sporu o značku českých hodinek Prim. O užívání loga se už roky přou 2 firmy, a to ELTON hodinářská a MPM-Quality z Frýdku-Místku. Rozhodnutí, kdo může značku užívat, nepadlo ani dnes.

Plastika pro hlučínské sídliště

Měděná plastika sochaře Miroslava Rybičky, kterou v 60. letech vytvořil pro fontánu u sídliště OKD v Hlučíně bude mít svou repliku. Město prostranství kde stála, revitalizuje. Když radní zjistili, kdo je autor uměleckého díla, domluvili se s ním, že plastiku vytvoří znovu.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2018
 P ST