Hlavní regionální zpravodajská relace České televize. Souhrn nejdůležitějších událostí dne pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj

Obsah dílu

V kraji chybí některé profese

Nezaměstnanost v prosinci rostla. Více lidí bez práce je v MS i OL kraji. Podle odborníků jde v tomto měsíci o běžný jev. Na trhu práce ale stále chybí třeba strojvedoucí. V některých firmách už proto na těžkou profesi zaškolují i ženy. V jedné z největších hutí v republice se snaží nové řidiče lokomotiv vychovat hned ve třech souběžných kurzech najednou.

V kraji chybí některé profese

Živé s Pavlem Bartošem, prezidentem Sdružení pro rozvoj MS kraje.

Vyšetřování požáru v Kopřivnici pokračuje

Policie a hasiči začali vyšetřovat příčinu rozsáhlého víkendového požáru haly v Kopřivnici na Novojičínsku. Oheň zničil velkou část budovy o rozloze okolo 12 tis. m2. Předběžná škoda se pohybuje okolo stovky milionů korun.

Moravu a Slezsko sevřel mráz

Silné mrazy dál trápí Severní Moravu a Slezsko.Teploty v noci na některých místech klesly
až na -20 °C. Během mrazivého víkendu umrzlo nejméně 6 lidí. A arktické mrazy také zhoršily rozptylové podmínky v regionu.

Gang přepadl čerpací stanici

Krajský soud v Ostravě otevřel případ šestičlenného gangu, který loni v lednu během 14 dnů měl přepadnout 4 čerpací stanice a 1 hernu. Na obsluhu měl pokaždé jeden z nich mířit pistolí a další mezitím kradli.

ČD používají komunikátor

Před měsícem začaly České dráhy používat novou aplikaci, tzv. komunikátor. Nahradila telefonní linky
mezi četami v celé republice, které si mezi sebou posílají krátké přednastavené zprávy. Aplikace výrazně zjednodušuje práci i dispečerům. Podle vývojářů Českých drah je aplikace evropským unikátem.

Stoupá počet porodů

V MS krají se narodilo více dětí než v roce 2015. Na svět přišlo 11 484 dětí, zatímco o rok dříve
jich bylo 11210. Narostl ale i počet předčasných a vícečetných porodů. Největší nárůst hlásí nemocnice v Karviné-Ráji.

Karvinským dětem pomáhají ozdravné pobyty

Děti z 1. stupňů ZŠ z Karviné dnes poprvé vyjely na ozdravný pobyt do hor. Ten potrvá celý týden a je zaměřený na výuku lyžování i pobyt na čerstvém vzduchu. Děti se do hor vydají každý den dopoledne a odpoledne se zase vrátí domů k rodičům. Většinu nákladů na výcvik i každodenní zpáteční cestu dětí hradí karvinská radnice.

Obce bojují se skládkami

Nekončící boj s černými skládkami svádějí mnohé obce v MS kraji. Přestože průběžně řeší
jejich odstranění, neubývá jich. Štáb České televize byl na podzim u toho, když myslivci v Ostravě-Bartovicích chytili přímo v lese zakladatele jedné takové skládky.

Olomouci chybí tramvajové depo

V Olomouci stále chybí odstavné místo pro tramvaje. Ty tak musejí stát přímo na ulici a často je ničí vandalové. S výstavbou depa přitom město nepočítá. Na projekt za více než 1 mld. Kč nejsou finance. Letitý problém má alespoň částečně vyřešit nová zóna nedaleko vlakového nádraží.

Přehrát vše

Máte námět na reportáž? Napište nám!

  • rz-ostrava[at]ceskatelevize.cz
  • telefon: 596 201 229 / 736 531 743
Stopáž25 minut
Rok výroby 2017
 L ST