Chalupa je hra → 8. 2. 2020

Vysílání

  • Stopáž: 22 minut
  • Rok výroby: 2009
  • VPS: —

Následující díl

Fotografie

Chalupa z hlíny herce Jaroslava Duška

30. 3. 2010 17:30 ČT1

Jaroslava Duška zná většina z nás jako herce, ale málokdo ví, že Jarda je také stavař. I když stavař začátečník. V Jindřichovicích pod Smrkem začal v létě loňského roku stavět trochu netradiční obydlí. A protože je Jaroslav Dušek…

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 16644

Mohli jste vidět

8. 2.
2020

Co sluší chalupám na Jesenicku

Stejně nepatřičně jako antické průčelí v novostavbě by působilo třeba francouzské okno ve valašské dřevěnici. Přestože vaše chalupa nepatří zrovna ke skvostům lidové architektury, měli byste ji opravovat, rekonstruovat a zvelebovat s citem k okolní krajině a místní architektuře. Dnes se podíváme, co sluší, nebo naopak nepřísluší chalupám na Jesenicku.

Tipy na výlet

bývalý výletní hostinec zvaný Horský klid

I bývalý výletní hostinec zvaný Horský klid zapadá do zdejší krajiny, přestože jde o úplně jiný typ stavby, než jaké jsou k vidění v údolí. Lidé, kteří je stavěli, měli totiž mimořádný cit pro proporce, tvar a místní tradici. Současný majitel tohoto horského stavení se sice při rekonstrukci snažil vrátit mu jeho původní podobu, ale díky necitlivým předchozím zásahům to byl skutečně nadlidský úkol.

Výherci

Původní prostory dnešní ZOO Chleby sloužily jako fara

Výherce:
Jiří Paleček - Pečky

Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie

Představení chalup

Od ostatních chalup v Holčovicích se ta naše odlišuje hlavně svou velikostí. Kdysi to totiž býval zájezdní hostinec. Pochází z přelomu 17. a 18. století, ale při rekonstrukci sálu se našly kamenné základy domku ze 14. až 15. století, což je období osidlování údolí.

Pusťte si pořad

iVysílání